Manchester spasil Rashford, Mourinha mrzí zranenie Ibrahimoviča

Marcus Rashford z Manchestru United.
Marcus Rashford z Manchestru United. — Foto: TASR/AP

Favorizovaný Manchester United po extračase zvíťazil na Old Trafford nad bruselským Anderlechtom 2:1, ale prišiel o zranené duo Zlatan Ibrahimovič, Marcos Rojo.

Bratislava 21. apríla (TASR) - Štvrtkové odvety štvrťfinále futbalovej Európskej ligy UEFA 2016/17 ponúkli tri predĺženia s jedným rozuzlením v rostrele z 11 m. Poriadne sa potrápil favorizovaný Manchester United, ktorý napokon po extračase zvíťazil na Old Trafford nad bruselským Anderlechtom 2:1, ale prišiel o zranené duo Zlatan Ibrahimovič, Marcos Rojo.

Medzi elitné kvarteto až po rozstrele postúpil Olympique Lyon, ktorý po riadnom hracom čase i predĺžení prehral v Istanbule s Besiktasom 1:2, no v lotérii uspel 7:6. Bundesligové Schalke 04 Gelsenkirchen po slabom výkone v prvom zápase na pôde Ajaxu Amsterdam a prehre 0:2 zdvihlo v odvete hlavy a chvíľu bolo na postupovom kurze. Krátko po začiatku druhého polčasu Ajax inkasoval dva zlepené góly od Leona Goretzku a Guida Burgstallera. V 80. minúte navyše dostal červenú kartu pravý obranca Joel Veltman, čo pred črtajúcim sa predĺžením nebola pre hostí dobrá správa. V 101. minúte Daniel Caligiuri strelil tretí a v tej chvíli postupový gól Schalke, lenže aj Ajax sa dokázal zdvihnúť. Nick Viergever v 111. minúte znížil na 1:3 a v čase zúfalého tlaku Schalke postupovú definitívu pre holandský tím zabezpečil Amin Younes gólom na konečných 2:3.

Prvýkrát od roku 2005 sa tak stalo, že nemecký futbal nebude mať v pohárovej Európe zastúpenie v semifinále. V ňom naopak opäť nebudš chýbať španielsky zástupca. Celta Vigo doma vyhrala nad KRC Genk 3:2 a v odvete uhrala postačujúcu remízu 1:1.

"Červení diabli" ešte nikdy nevyhrali Európsku ligu, resp. jeho predchodcu Pohár UEFA. Stále teda majú šancu doplniť do zbierky trofej, ktorá ako jediná chýba v zbierke trojnásobného európskeho šampióna. Rekordný anglický majster to ale nemal jednoduché. Hoci rýchlo viedol 1:0 po góle Henricha Mchitarjana z 10. minúty, "fialky" ešte do polčasu vyrovnali vďaka Sofiane Hanniovi. Domáci mali v druhom polčase prevahu, stále ich však trápila koncovka. Na začiatku zápasu prišli navyše o Roja a na úplnom konci riadneho hracieho času aj o 35-ročného Ibrahimoviča, ktorý nešťastne v súboji zle doskočil a jeho zranenie vyzeralo veľmi zle. Zástavu domácich však v 107. minúte zdvihol tínedžer Marcus Rashford, ktorý predviedol pekné individuálne majstrovstvo a strelou k tyčke rozhodol o postupe MUFC.

Bezprostredne po zápase sa portugalský tréner domácich Jose Mourinho skepticky vyjadril o zraneneniach jeho hráčov. "Prvé správy sú dosť negatívne. Musím počkať, ale moje prvé pocity u oboch nie sú príliš dobré. Chcel by som byť optimistickejší, ale nie som," povedal kouč domácich. Rojo sa pridal k zranenému defenzívnemu duu Chris Smalling - Phil Jones, ktorých návrat by Mourinho potreboval ako soľ, a na adresu ktorých Portugalčan dodal: "Musia byť statoční. Ak by to bolo na mne, hrali by už zajtra. Teraz však oni musia byť statoční, zariskovať, pretože pre mužstvo musíme urobiť čokoľvek. Takto jednoducho uvažujem. Ale nevieme robiť zázraky. Takže zázraky neočakávam, no musíme sa pokúsiť proces ich návratu urýchliť. Ani oni ale nevedia robiť zázraky, takže v nedeľu to nebude. No s ich špeciálnym prístupom by sa namiesto v strede mája mohli vrátiť začiatkom mája. Mohli by to urýchliť," citovala Mourinha BBC.