Aprílové ochladenie je pre vtáčiky nebezpečné. Len vy im môžete pomôcť ho prekonať
Dobré noviny
Dobré noviny

Aprílové ochladenie je pre vtáčiky nebezpečné. Len vy im môžete pomôcť ho prekonať

Aktuálne ochladenie je nepríjemné nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá. Vtáky, ktoré sa sem vrátili alebo chcú vrátiť, čelia zhoršeným podmienkam rovnako ako tie, ktoré hniezdia alebo očakávajú mláďatá. Viete, ako im môžete pomôcť?

Mláďatká sú v tomto počasí ohrozené. — Foto: Pixabay

BRATISLAVA 20. apríla - Apríl sa svojimi bláznivými výkyvmi počasia nezaprel, aj keď málokto očakával sneženie aj v nižších polohách. Takáto dramatická zmena počasia ovplyvňuje aj živočíchy, ktoré sa s tým musia vyrovnať.

Schovávajú sa do závetria

Práve na jar niektoré operence začínajú hniezdiť a iné už každú chvíľu čakajú, že sa ich mláďatká vyliahnu na svet. Náhle ochladenie musia zvládnuť s vynaložením väčšieho množstva energie ako zvyčajne. To môže negatívne ovplyvniť počet vyvedených mláďat, pričom najviac ohrozené sú druhy, ktoré sa na Slovensku vyskytujú v malom počte, ako napríklad sokol rároh. Každé jedno jeho vyvedené mláďa je dôležité pre celú populáciu, uvádza vo svojom stanovisku organizácia Ochrana dravcov na Slovensku.

Nejde však len o mláďatká, ale aj vtáky, ktoré sem prileteli alebo sa chystali priletieť z teplých krajín. „Migrácia vtáctva prebieha za vhodných podmienok. V nepriaznivých podmienkach je sťahovanie vtáctva minimálne alebo ustáva úplne. Prebiehajúce počasie je z hľadiska migrácie nevyhovujúce, vtáctvo sa uchyľuje do závetria, ako sú miesta s hustým porastom vegetácie – napríklad kríky. Chladné počasie, aké sme zaznamenali na Slovensku, nepriaznivo vplýva najmä na hmyzožravé druhy (napríklad lastovičky, mucháriky), ktoré mali na naše územie práve v týchto dňoch početne prilietať alebo našu krajinu iba križovať,“ vysvetlil Roman Slobodník zo spomínanej organizácie. Podľa Slobodníka počasie spomalilo aj migráciu trsteniakov a iných druhov, ktoré v takomto období prelietavali cez naše územie v tisícových počtoch.

Foto: wikimedia

Organizácia SOS/Bird Life Slovensko tiež upozorňuje na možné zastavenie migrácie, hlavne čajok či lastovičiek. Tie sa preto môžu združovať hlavne blízko vody, kde je potrava dostupnejšia a prelet odložia, až kým sa neoteplí.

Pomôžte prikrmovať

Vráťme sa však späť k hniezdiacim druhom operencov. Pre tie predstavuje takéto náhle chladné aprílové počasie veľký problém. „Na rozdiel od migrujúcich vtákov nemajú k dispozícii také tukové zásoby a tiež vzhľadom pre polohu hniezda sa niekedy nemôžu pred silným vetrom a dažďom úplne ukryť. Zaznamenali sme padanie hniezd u havranov a tiež sa stáva, že napríklad havrany pri dlhých dažďoch násady opustia,“ opísal Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku. Vtáky sa tak uchyľujú k miestam, ktoré boli na potravu bohaté v zimných mesiacoch, ako hnojiská alebo k vodným plochám. Pomôcť však môžu aj ľudia, prikrmovanie je totiž opäť aktuálne. „Určite sa oplatí opätovne prikrmovať vtáctvo slnečnicou, repkou, jačmeňom. Pre časť hmyzožravcov ako penice je alternatívnou potravou ovocie, napríklad vhodné je rozpoliť jablko,“ dodal Slobodník. Keďže posledné dni sprevádza aj silný vietor, treba si dať pozor na to, aby kŕmidlo nesfúklo na zem.

K prikrmovaniu vtákov vyzýva na sociálnej sieti Facebook aj skupina s názvom Záchrana chránených zvierat. „Hniezdiace hmyzožravce dostanú v tieto dni zabrať. Aspoň niektorým pomôže slnečnica,“ radia správcovia spomínanej stránky, ako môžete pomôcť aj vy.

Už ste čítali?

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…

Nitrania nesmelo ponúkli svoje farmárske čipsy obchodnému reťazcu.…

Poctivá práca prináša ovocie. Zemiakové lupienky od malej…

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…