Slováci medzi elitou: V odvete s Anglickom stačila aj prehra

Na archívnej snímke je Peter Šereda počas dvojhry.
Na archívnej snímke je Peter Šereda počas dvojhry. — Foto: TASR/Pavel Neubauer

Európsky šampionát v roku 2017 sa uskutoční v termíne 13.-17. septembra v Luxembursku.

Bratislava 18. apríla (TASR) - Slovenskí stolnotenisoví reprezentanti sa na majstrovstvách Európy 2017 predstavia v elitnej Championship divízii. V utorňajšej barážovej odvete v Bratislave im na postup proti favorizovanému Anglicku stačila aj prehra 2:3 na zápasy, keďže pred týždňom na pôde súpera triumfovali 3:1.

V úvodnom zápase nastúpil Ľubomír Pištej proti anglickej dvojke (49. hráč svetového rebríčka) Liamovi Pitchfordovi a po veľkej dráme mu podľahol až v rozhodujúcom piatom sete. Síce odvrátil tri mečbaly, nakoniec v ňom prehral 9:11. Nesmierne dramatický bol aj druhý duel. Peter Šereda prehral s najvyššie nasadeným Angličanom v rebríčku (37.) Paulom Drinkhallom prvú sadu na päť, v druhej viedol už 7:2, no nakoniec aj tú stratil pomerom 9:11. Tretí set už vyhral Slovák na osem, vo štvrtom nevyužil prvé dva setbaly, no tretí áno a vyhral 12:10. V rozhodujúcom Šereda otočil z 4:7 na 11:10 a hneď prvý mečbal doviedol do víťazného konca.

V tom momente stačilo domácim uhrať na postup jediný set a to sa podarilo naturalizovanému Jang Wangovi hneď v tom úvodnom tretieho zápasu, keď zdolala Sama Walkera 11:7. Najvyššie nasadený domáci hráč (64. vo na svete) svoj duel nakoniec vyhral 3:0 na sety. Štvrtý súboj vyhral David Mcbeath nad Pištejom 3:1 a tak musel o triumfe rozhodnúť až piaty duel. V ňom podľahol úradujúci majster SR Bai He Pitchfordovi 0:3.

Európsky šampionát v roku 2017 sa uskutoční v termíne 13.-17. septembra v Luxembursku. Na turnaji sa zúčastnia všetci účastníci kvalifikácie, rozdelení budú do kvalitatívnych divízií. V elitnej Championship division sa predstaví desať víťazov kvalifikačných skupín, plus piati víťazi baráže a Luxembursko ako organizátor podujatia.