Podozrenie na rakovinu? Dajte si žuvačku, odhalí ju za 15 minút
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Podozrenie na rakovinu? Dajte si žuvačku, odhalí ju za 15 minút

Chodiť na preventívne prehliadky a tým pádom pravidelne k lekárovi - to sa chce len málokomu. No kvôli tomu je často, napríklad v prípade rakoviny, neskoro. Tú však môže odhaliť aj vec, ktorú nosieva so sebou takmer každý. Reč je o žuvačke.

Ilustračné foto — Foto: Pixabay

MONTGOMERY 18. apríla - Predstavte si, že by ste žuli žuvačku a tá by vám po chvíli jasne odhalila, či máte rakovinu, alebo nie. Pravdaže, nejde o obyčajnú žuvačku, ale o vedecký pokrok. Jednoduchá vec, v tomto prípade žuvačka, dokáže byť účinným detektorom niektorých druhov rakoviny, čo možno považovať za medicínsky prielom.

Jedinečné zlúčeniny

Špeciálna žuvačka dokáže analyzovať príznaky ochorenia vďaka slinám, respektíve prchavým látkam v nich, informujú noviny The Sun. Ak sa potvrdí úspešnosť tejto metódy, pacienti môžu by odbremenení od krvných či močových testov. Celé testovanie sa totiž urýchli, keďže žuvačku stačí žuvať len 15 minút a nejde o žiadnu nepríjemnú procedúru.

Prchavé látky sú pri žuvaní týchto žuvačiek predmetom analýzy, pretože práve ich prítomnosť v slinách môže byť znamením rakoviny. V prípade rakoviny totiž telo produkuje špecifické chemikálie, ktoré dokáže zachytiť práve špeciálna žuvačka.

Keďže sú takéto zlúčeniny jedinečné pre každý typ rakoviny, analýzou vyžuvanej žuvačky môžu lekári zistiť, o aký druh rakoviny ide. Vďaka vedcom z Alabamy, ktorí za revolučnou metódou stoja, by sa mohla dať pomerne jednoduchým spôsobom odhaliť rakovina pankreasu či prsníka.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slováci dali zbohom práci a už pol roka len cestujú po svete.…

Opustili rodné Slovensko, obuli si túlavé topánky a vrhli…

Na Novom Zélande zrejme našli stratený div sveta

Celé to znie ako príbeh z dobrodružného románu, no toto sa skutočne…

Prešovskí študenti vytvorili repelent proti kliešťom, ktorý…

Na klasické repelenty si už kliešte zvykli, toto však nemôžu ani…

Moslimom došla trpezlivosť: Teroristom posielajú doteraz najsilneší…

Moslimovia už sa viac nedokázali nečinne prizerať na to, čo robia teroristi vo svete.…