Podozrenie na rakovinu? Dajte si žuvačku, odhalí ju za 15 minút
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Podozrenie na rakovinu? Dajte si žuvačku, odhalí ju za 15 minút

Chodiť na preventívne prehliadky a tým pádom pravidelne k lekárovi - to sa chce len málokomu. No kvôli tomu je často, napríklad v prípade rakoviny, neskoro. Tú však môže odhaliť aj vec, ktorú nosieva so sebou takmer každý. Reč je o žuvačke.

Ilustračné foto — Foto: Pixabay

MONTGOMERY 18. apríla - Predstavte si, že by ste žuli žuvačku a tá by vám po chvíli jasne odhalila, či máte rakovinu, alebo nie. Pravdaže, nejde o obyčajnú žuvačku, ale o vedecký pokrok. Jednoduchá vec, v tomto prípade žuvačka, dokáže byť účinným detektorom niektorých druhov rakoviny, čo možno považovať za medicínsky prielom.

Jedinečné zlúčeniny

Špeciálna žuvačka dokáže analyzovať príznaky ochorenia vďaka slinám, respektíve prchavým látkam v nich, informujú noviny The Sun. Ak sa potvrdí úspešnosť tejto metódy, pacienti môžu by odbremenení od krvných či močových testov. Celé testovanie sa totiž urýchli, keďže žuvačku stačí žuvať len 15 minút a nejde o žiadnu nepríjemnú procedúru.

Prchavé látky sú pri žuvaní týchto žuvačiek predmetom analýzy, pretože práve ich prítomnosť v slinách môže byť znamením rakoviny. V prípade rakoviny totiž telo produkuje špecifické chemikálie, ktoré dokáže zachytiť práve špeciálna žuvačka.

Keďže sú takéto zlúčeniny jedinečné pre každý typ rakoviny, analýzou vyžuvanej žuvačky môžu lekári zistiť, o aký druh rakoviny ide. Vďaka vedcom z Alabamy, ktorí za revolučnou metódou stoja, by sa mohla dať pomerne jednoduchým spôsobom odhaliť rakovina pankreasu či prsníka.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Lekári sa vzorne postarali o jeho rodinu: Slovák z vďaky opravuje…

Nie je žiadnym tajomstvom, že veľa nemocníc na Slovensku je v katastrofálnom…

Uprostred nenápadnej dedinky nájdete jeden z najkrajších vodopádov…

Obec Lúčky ukrýva toho viac, ako by ste čakali. Ak sa do nej náhodou…

Slovenskí farmári sa vzbúrili proti zahraničným reťazcom. Vytvorili…

Ľuďom už prestáva byť jedno, čo kupujú a jedia. Zvýšený…

Mala fotiť mladomanželov, no viac ju zaujal družba. S jeho fotkou…

Mladá Slovenka sa naučila fotiť ako samouk, teraz ohúrila porotcov v celosvetovej…