Dobré noviny
Akú výslužku dávate kúpačom? Môže to byť aj perníkové vajíčko
TASR
TASR

Akú výslužku dávate kúpačom? Môže to byť aj perníkové vajíčko

Zdobené perníkové vajíčko je vhodné aj ako veľkonočná výslužka pre tzv. kúpačov. Pre TASR to uviedla cukrárka Anna Lipkošová z obce Komárany vo Vranovskom okrese, ktorá sa pečeniu perníkov vo svojom voľnom čase venuje niekoľko rokov.
Zdobené perníkové vajíčko je vhodné aj ako veľkonočná výslužka pre tzv. kúpačov. Pre TASR to uviedla cukrárka Anna Lipkošová z obce Komárany vo Vranovskom okrese, ktorá sa pečeniu perníkov vo svojom voľnom čase venuje niekoľko rokov. — Foto: TASR/Michaela Zdražilová

Pre TASR to uviedla cukrárka Anna Lipkošová z obce Komárany vo Vranovskom okrese, ktorá sa pečeniu perníkov vo svojom voľnom čase venuje niekoľko rokov.

Komárany 16. apríla (TASR) – Zdobené perníkové vajíčko je vhodné aj ako veľkonočná výslužka pre tzv. kúpačov. Pre TASR to uviedla cukrárka Anna Lipkošová z obce Komárany vo Vranovskom okrese, ktorá sa pečeniu perníkov vo svojom voľnom čase venuje niekoľko rokov.

Medovníky pečie väčšinou na Vianoce, perníky patria podľa jej slov aj k Veľkej noci, i keď v minulosti tomu tak u nich nebolo. "Teraz sú rôzne formičky, pripravujem aj 3D vajíčka," vysvetlila s tým, že je to pri všetkých čokoládových vajíčkach, ktoré je možné kúpiť kdekoľvek, zaujímavejšie. "Keď je to robené s láskou, je to o to vzácnejšie," dodala.

Na pečení medovníkov a perníkov ju baví všetko. Od prípravy cesta, pečenia až po samotný výsledok. "Keď prídu deti s vnúčatami a povedia, babka, u teba krásne vonia, tak to človeka poteší," priblížila s úsmevom. Cesto pripravuje z múky, vajíčok, kvalitného domáceho medu, cukru a perníkového korenia. "Tuk nedávam, pretože medovníčky sú potom trvanlivejšie," uviedla s tým, že cesto nechá odstáť aspoň 24 hodín. "Na Veľkú noc pečiem vajíčka, krížiky, rôzne zvieratká, kuriatka, sliepočky, kohútikov a zajačikov," priblížila s tým, že keď ich vyberie z rúry, po chvíľke ich potiera vajíčkom zriedeným s troškou vody, aby sa leskli.

Po upečení si musia, ako uviedla, perníky oddýchnuť, a potom ich zdobí polevou, ktorú si pripravuje z bielkov, práškového cukru a citrónovej šťavy. "Treba to miešať, nie šľahať, aby sa tam nedostalo veľa vzduchu, lebo potom by nám to opadávalo," vysvetlila postup. Zdobí ich klasicky čipkovaným vzorom alebo poťahovou hmotou, ktorú niekedy doplní ozdobami. Krášlenie perníkov si podľa nej vyžaduje čas a trpezlivosť.

Rozdiel medzi medovníkom a perníkom je podľa Lipkošovej v tom, že medovník je mäkký a perník stvrdne. "Perník sa zdobí na to, aby urobil radosť, medovník zas, aby sme cítili tú chuť na jazyku," povedala s tým, že oba druhy pripravuje vždy z jedlých surovín. "Keď si perníky vložíte do dózy s polovičkou jablka, zmäknú aj tie," uzavrela.

Už ste čítali?