Mladí Slováci mali na MS smolu, prehrali s Fínskom o jeden gól

Na snímke gólová radosť hráčov Slovenska v zápase skupiny A na majstrovstvách sveta v hokeji hráčov do 18 rokov Slovensko - Fínsko na zimnom štadióne v Poprade 13. apríla 2017. — Foto: TASR/František Iván

Slováci v závere skúsili aj hru bez brankára, ale vyrovnať už nedokázali.

Poprad 13. apríla (TASR) - Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov prehrali vo svojom prvom zápase na majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie v Poprade s Fínskom 4:5. Slováci v priebehu druhej tretiny dokázali otočiť skóre z 0:3 na 4:3, ale Fíni napokon rozhodli o svojom triumfe v tretej tretine. Slovensko sa na turnaji najbližšie predstaví v sobotu 15. apríla o 19.30 proti Kanade.

Prvému zápasu oboch tímov na šampionáte predchádzal otvárací ceremoniál šampionátu. V rámci neho sa divákom na popradskom štadióne prihovorili Frank Gonzalez z IIHF, prezident SZĽH Martin Kohút a primátor mesta Poprad Jozef Švagerko. Od úvodných minút bolo búrlivé publikum hnacím motorom mladých Slovákov. Tí boli v úvode zápasu ofenzívne nebezpečnejší, ale strela Žiaka v 2. minúte a ani Feherváryho prienik v 6. sa gólom neskončili. Domáci mali v 8. minúte možnosť presilovej hry, ale vylúčenie fínskeho kapitána Talvitieho nepotrestali. Nebezpečný bol najmä pokus bez prípravy strieľajúceho Krivošíka, ale ten netrafil puk ideálne. Fíni prežili oslabenie bez gólovej ujmy a krátko na to gólovo udreli. Akciu Ikonena dokončil Vesalainen, ktorý využil poskytnutý priestor pred Sklenárovou bránkou - 0:1. V 12. minúte sa do ďalšej šance slovenského tímu dostal Fehérváry, ale opäť neuspel rovnako ako Krivošík v 19. minúte.

Galéria

Galéria

Brankár slovenského tímu Sklenár sa vyznamenal v 23. minúte, keď zmaril pohotový pokus Vesalainena a následne mu pomohol aj Havrila, ktorý obetavo zastavil zakončenie fínskeho útočníka. O dve minúty si však domáci zle rozobrali hráčov v obrannom pásme, k puku sa dostal Talvitie a strelou nad Sklenárovu lapačku zvýšil na 0:2. Fíni v druhej tretine výrazne zlepšili pohyb a to robilo problémy domácemu tímu. V 29. minúte hrali Fíni presilovku a po sérii nepremenených príležitostí sa napokon dočkali aj tretieho gólu, keď presne namieril Vesalainen. Krátko na to však severania spravili chybu v rozohrávke, k puku sa dostal Patrik Hrehorčák a strelou švihom prekvapil brankára Luukkonena - 1:3.

Po tomto zásahu ožili diváci i domáci hráči, ktorí mali krátko na to možnosť presilovej hry. V nej si Javorčíkovi zverenci vytvorili tlak a Hrehorčák si v 32. minúte zopakoval streleckú pozíciu i gólovú radosť - 2:3. Slováci následne vďaka aktívnej defenzíve zvládli dvojminútové oslabenie a pokračovali v ofenzívne nebezpečnej hre. V 36. minúte si obrancovia Žiak a Kupec vymenili puk na útočnej modrej čiare a druhý menovaný tvrdou strelou vyrovnal - 3:3. Fantastickú desaťminútovku slovenského tímu zavŕšil moment z 37. minúty, keď obranca Stacho využil zakrytý výhľad brankára Luukkonena - 4:3. V 39. minúte dostal divákov do varu aj brankár Sklenár, ktorý efektným "semaforom" zmaril tutovku Ylönena. Fíni si to ale vynahradili už o pár sekúnd, keď Talvitie poslal odrazený puk do slovenskej bránky - 4:4.

V 42. minúte sa nerozhodný výsledok pokúsil zmeniť fínsky obranca Isiguzo, ale efektný prienik nezakončil gólom. Na hre oboch tímov bola viditeľná snaha o piaty gól, no defenzívy už pracovali spoľahlivejšie než v druhej časti. Slováci držali krok s rýchlymi Fínmi a dostávali sa aj do zaujímavých šancí. Hostia však postupne prevzali iniciatívu a v 53. minúte získali späť tesný náskok. Výborne hrajúca prvá formácia Fínov sa postarala aj o piaty gól, keď prihrávku obrancu Heiskainena zúročil Talvitie - 4:5. V 57. minúte už publikum vybuchlo gólovou radosťou po strele Žiaka, ale hlavní rozhodcovia napokon gól neuznali pre údajné postavenie útočiaceho hráča v bránkovisku. Slováci v závere skúsili aj hru bez brankára, ale vyrovnať už nedokázali.

MS do 18 rokov, A-skupina:

Slovensko - Fínsko 4:5 (0:1, 4:3, 0:1)

Góly: 30. Hrehorčák, 32. Hrehorčák (Žiak), 36. Kupec (Žiak), 37. Stacho (Fehérváry) - 10. Vesalainen (Ikonen), 24. Talvitie (Terävainen), 29. Vesalainen (Ylönen, Ikonen), 39. Talvitie (Virtanen, Ylönen), 53. Talvitie (Heiskainen, Utunen). Rozhodovali: Garon (Kan.), Sewell (V. Brit.) - Hancock (USA), Ondráček (ČR), vylúčení: 2:3 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0.

Zostavy:

Slovensko: Sklenár - Fehérváry, Ivan, Kupec, Žiak, Dúžek, Korenčík, Demo - Pospíšil, Liška, Ružička - Hrehorčák, Roman, Krivošík - Urbánek, Köver, Fafrák - Havrila, Stacho, Regenda

Fínsko: Luukkonen - Utunen, Heiskainen, Isiguzo, E. Terävainen, Latvala, Anttalainen - Kupari, Ikonen, Vasalainen - Ylönen, Talvitie, Virtanen - Maansaari, Engberg, Santeri - J. Koskenkorva, Kotkaniemi

Hlasy:

Norbert Javorčík, tréner SR: "Môžem povedať, že naši hráči ma potešili svojím výkonom. S kolegami sme sa snažili pracovať na mentálnom nastavení a aby nastúpili do každého zápasu s cieľom vyhrať. To sa nám podarilo, hoci v druhej tretine sme nechali Fínov odskočiť do výrazného náskoku. Ani za stavu 0:3 však nebol na striedačke žiadny pocit rezignácie a naďalej sme pracovali v nastavenom režime. Prehra nás však mrzí, no už sa pozeráme na najbližší zápas, do ktorého chceme preniesť iba pozitíva."

Patrik Hrehorčák, útočník, autor dvoch gólov SR: "Dnes sme sa presvedčili o tom, že môžeme hrať proti každému tímu. Diváci boli naším siedmym hráčom a neustále nás povzbudzovali. Ani za stavu 0:3 na nás nepískali, práve naopak, povzbudzovali nás a to nás nakoplo."

Juraj Sklenár, brankár SR: "Myslím si, že sme podali vynikajúci výkon. Bol to veľmi intenzívny zápas plný nasadenia. Miestami sme boli lepší my, miestami súper. Nepochybujem o tom, že to bol pekný hokej aj pre divákov, keďže padlo veľa gólov. Škoda, že sme ich nedali viac a že sme fanúšikov nepotešili víťazstvom."

Filip Krivošík, útočník SR: "Vedeli sme, že Fíni budú hrať aktívne. Síce sme prehrávali 0:3, ale zaslúžene sme otočili na 4:3. Myslím si, že s predvedenou hrou môžeme byť spokojní, ale nie s výsledkom. Chcem sa veľmi pekne poďakovať fanúšikom, ktorí nám vytvorili fantastickú atmosféru. Bol to zážitok na celý život."