Dobré noviny
Neprístupné pasienky na Liptove spása škótsky náhorný dobytok
TASR
TASR

Neprístupné pasienky na Liptove spása škótsky náhorný dobytok

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/Henrich Mišovič

S chovom ťažkých chlpatých zvierat s ohnutými rohami, ktoré pripomínajú skôr bizóny, začalo ako prvé v regióne Liptova Poľnohospodárske družstvo Farma Východná.

Východná 12. apríla (TASR) - Neprístupné horské lúky a pasienky pod Kriváňom spása po novom 25-členné stádo škótskeho náhorného dobytka. S chovom ťažkých chlpatých zvierat s ohnutými rohami, ktoré pripomínajú skôr bizóny, začalo ako prvé v regióne Liptova Poľnohospodárske družstvo Farma Východná.

"Chováme ich kvôli tomu, že sme tu mali nedostupné plochy, ktoré musíme udržiavať, aby nezarástli. Nový druh dobytka slúži práve na to, aby spásal pasienok," vysvetlil predseda najvyššie položeného ekologického hospodárstva na Liptove Peter Pelach. Polodivoké zvieratá strávili pod Tatrami prvú zimu. Keďže pochádzajú z drsných klimatických podmienok so skromnou pastvou, sú mimoriadne odolné a neprekáža im celoročný pohyb v prírode.

Škótsky náhorný dobytok chovajú vo Východnej len na mäso. "Je to bez trhovej produkcie mlieka. Toto mäso je niečo medzi jeleninou a hovädzinou, avšak obsahuje menej cholesterolu," vysvetlil s tým, že i keď ho na Slovensku bežní ľudia zatiaľ príliš nepoznajú, medzi gurmánmi je veľmi cenené. Predávať ho chcú preto hotelierom.

"Každý jeden poľnohospodársky podnik na Liptove má silnú živočíšnu výrobu. Predurčuje nás k tomu poloha regiónu s tým, že každé jedno družstvo má pomerne veľké množstvo trvalých trávnych porastov a pasienkov a aj tieto plochy sa snažíme využiť," skonštatoval predseda Liptovskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Miroslav Štefček. Aby poľnohospodári pasienky naplno využili, pastevným spôsobom chovajú aj vysoko výkonné jalovice.

Čím viac trvalých trávnych porastov a pasienkov farmári obhospodarujú, tým väčšie získajú dotácie od štátu. Keď však na ne vyženú jalovice, z ktorých majú byť dojnice, je to pre nich nevýhodné. Či je lacnejšie spásať pasienky pomocou tradične chovaných plemien, alebo bude lepšou voľbou napríklad škótsky náhorný dobytok, zistia vo Východnej v blízkej budúcnosti.

Už ste čítali?