Dobré noviny
V Košiciach odštartovala séria seminárov k Zákonu o športe
TASR
TASR

V Košiciach odštartovala séria seminárov k Zákonu o športe

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Náplňou je prezentácia zmluvných vzťahov podľa nového Zákona o športe a od nich sa odvíjajúcich daňových dopadov a odvodových povinností a zároveň aj verejná diskusia o problémoch z praxe.

Košice 10. apríla (TASR) - Séria desiatich seminárov pod názvom "Zákon o športe - zmluvné vzťahy, dane a odvody klubov, zväzov športovcov, športových odborníkov a dobrovoľníkov v športe," odštartovala v Košiciach. Náplňou je prezentácia zmluvných vzťahov podľa nového Zákona o športe a od nich sa odvíjajúcich daňových dopadov a odvodových povinností a zároveň aj verejná diskusia o problémoch z praxe. Podľa člena rady Učenej právnickej spoločnosti (UčPS), ktorá stojí v pozadí seminárov, Petra Sepešiho je táto osveta prospešná pre všetky strany a pomôže slovenskému športu.

Dejiskom prvého zo série seminárov bol Spoločenský pavilón v Košiciach, v ktorom sa organizátori stretli s veľkým záujmom odbornej verejnosti. "V Košiciach sme sa cítili veľmi dobre a cítiť, že je to športové mesto. Jednotliví účastníci seminára potvrdili, že majú záujem šport nielen vykonávať, ale v ňom aj úspešne pôsobiť a správne ho riadiť a organizovať. Zodpovedala tomu aj účasť, ktorá bola odhadom okolo 200 ľudí," uviedol pre TASR Peter Sepeši.

Seminár sa postupne presunie z krajských miest na východe Slovenska na západ, pričom posledný sa uskutoční v Bratislave 25. mája. Podľa Sepešiho sa dá očakávať záujem športovcov i predstaviteľov športových klubov. "Záleží to aj od toho, koľko športových subjektov v meste pôsobí. Viem, že napríklad trnavský kraj má veľa klubov. Vysoká účasť na seminári v Košiciach určite súvisí aj s tým, že Košice boli Európskym mestom športu a myslím si, že vysoká účasť by mohla byť aj v Banskej Bystrici, ktorá má tento titul v súčasnom roku," poznamenal Sepeši.

Už na prvom seminári, ktorý trval aj s prestávkami približne sedem hodín, zaznelo mnoho konštruktívnych poznámok, ktoré predstavitelia UčPS vzali na vedomie. "Napríklad uplatňovanie výdavkov u športovcov v prípade, že im klub poskytuje výstroj alebo hradí stravné. Kluby sa zaujímali o to, či je možné takéto výdavky uplatňovať ako oprávnený náklad a zároveň sa zaujímali o to, či to športovci nemôžu účtovať ako svoj príjem. Reagovali sme tak, že v Zákone o športe sa pri športovcovi, ktorý vykonáva šport bez zmluvy uvádza, že nevyhnutné náklady spojené so športovou činnosťou sa nepovažujú za odplatu pre športovcov a tým pádom ich nepovažujeme ani za príjem. Pri športe sa všeobecne má tento princíp aplikovať aj pri amatérskej zmluve. Športový klub potrebuje, aby zaň športovec hral a tak mu má vytvoriť podmienky. Keď niekto má niečo doma opraviť, tak sedliacky rozum hovorí, že má mať na to podmienky, ktoré nie sú plácou. Klub dá hráčom výstroj a to je možné vnímať ako náklady klubu. Športovec si tým komfort nezvýši, má to iba na to, aby to využíval na tú športovú činnosť," prezradil Sepeši vysvetlenie jednej z mnohých poznámok, ktoré odzneli na prvom seminári. "Zámerne to robíme tak, že s nami chodia traja ľudia, ktorí zapisujú poznatky a zaujímavé myšlienky. Následne to formulujeme do otázok a odpovedí, ktoré plánujeme roztriediť na jednu platformu pre otázky a odpovede k Zákonu o športe. Bude to naviazané na odborné články, aby z toho profitovali tí, ktorých sa to týka," poznamenal Sepeši.

Na seminároch budú prednášať a diskutovať napríklad Jozef Mihál, Peter Sepeši, Jaroslav Čollák ml., Žaneta Surmajová, Igor Šumichrast a ďalší, pričom cieľovou skupinou sú športové kluby, športovci, športoví odborníci a dobrovoľníci v športe vykonávajúci činnosť na základe zmluvných vzťahov, ale aj tí, ktorí sa starajú o ich právne, ekonomické a účtovné veci. "Tým, že sa vytvoril Zákon o športe, sa o športe diskutuje. Je predmetom pozornosti a to je prísľubom, aby si spoločnosť uvedomila, že ide o dôležitú oblasť, ktorá nie je iba o súťažení. Je to aj o výchove, vzdelávaní či zdravom životnom štýle. To si treba uvedomiť. Nejde o to, aby sa nejakí ľudia obohatili, ale aby sa transparentne využili verejné prostriedky k prospechu obyvateľstva," uviedol Sepeši.

Pre predstaviteľov UčPS je dôležitá spätná väzba k Zákonu o športe. "Aj preto sme pripravili anketu k Zákonu o športe a jeho dopadom. Tú sme sprístupnili aj na stránke Učenej právnickej spoločnosti a bude aj na stránke mesta Košice. Zároveň sme pripravili vyhlásenie, ktoré žiada tých, ktorí manažujú túto spoločnosť, aby riešili veci, ktoré sa nepodarilo dotiahnuť v rámci pôvodného návrhu. Ide o riešenia pre superodpočet alebo iný nástroj financovania športu zo súkromných zdrojov alebo systémové riešenie pre financovanie športových poukazov pre deti vo veku 5-14 rokov. Absentuje aj riešenie otázky odvodov profesionálnych športovcov. Chceme, aby boli naše kluby konkurencieschopné, no tieto odvody im významne narúšajú náklady. Pôvodná dohoda bola, že sa budú tieto odvody riešiť nejakým kompenzačným opatrením. Teraz máme dva roky na to, aby sme nejaké vymysleli. Chceme získať mandát na otvorenie a riešenie týchto problémov. Zároveň spravíme závery z týchto seminárov a odprezentujeme naše zistenia," dodal Sepeši.

Program seminárov k Zákonu o športe:

utorok, 11. apríla, Prešov

streda, 12. apríla, Poprad

utorok, 2. mája, Banská Bystrica

streda, 3. mája, Žilina

štvrtok, 4. mája, Trenčín

piatok, 5. mája, Nitra

streda, 10. mája, Trnava

štvrtok, 11. mája, Bratislava

piatok, 25 mája, Bratislava

Už ste čítali?