Dobré noviny
7 rodičovských chýb, ktorými bránite deťom na ceste k úspešnej budúcnosti
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

7 rodičovských chýb, ktorými bránite deťom na ceste k úspešnej budúcnosti

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: reprofoto/YouTube

Ak nechcete, aby boli vaše deti rozmaznané a chýbalo im sebavedomie, určite by ste sa mali vyhnúť týmto chybám. Pomôže vám to vychovať z nich zodpovedných a samostatných mladých ľudí.

Nikto nepozná presný recept na to, ako vychovať dieťa, no sú veci, o ktorých je známe, že pomáhajú a také, ktoré majú opačný účinok. Väčšina rodičov sa napriek všetkej svojej snahe o dobrú výchovu dopúšťa viacerých zásadných chýb. Tie však môžu v útlom veku dieťaťu znížiť sebavedomie, a tým obmedziť ich šance na to, aby raz boli úspešné v kariére či vo svojom osobnom živote. Hoci to ešte neznamená, že to neprekonajú, netreba im zbytočne komplikovať cestu za šťastím. Ak aj vy robíte niektorú z týchto 7 chýb, radšej sa jej vyhnite.

1. Nedovolíte deťom zažiť risk

Je správne, keď rodič dieťa chráni pred nástrahami sveta a varuje ho pred nebezpečenstvom. Tak ako to však platí so všetkým, ani s obavami a ochraňovaním to netreba preháňať a dieťa by malo zažiť risk v zdravej miere. Viacerí európski psychológovia tvrdia, že ak sa dieťa v detstve nebude hrávať vonku a nebude mať možnosť zažiť rozbité kolená, v dospelosti môže trpieť rôznymi fóbiami, uviedol portál Bright Side. Deti sa potrebujú naučiť, že aj padať je normálne. Ak z ich života odstránite absolútne všetko riziko a budete ho stále "držať za ruku", môže z neho vyrásť arogantný človek s nízkym sebavedomím.

Nebráňte deťom chodiť
Nebráňte deťom chodiť "po vlastných" a zažiť trochu zdravého rizika. Foto: Pixabay

2. Zachraňujete príliš skoro

Mnohí ľudia nevedia samostatne riešiť problémy, pretože v detstve za nich všetko urobili rodičia a pri každom probléme hneď priskočili ku nim, takže sa dieťa nenaučilo poradiť si samo. Vy by ste však mali deti viesť k tomu, aby sa postupne učili samostatnosti, pretože inak si zvyknú na to, že ich vždy niekto zachraňuje. Pomôžete im stať sa zodpovednými a kompetentnými vyriešiť to, s čím sa v živote stretnú. Samozrejme, netreba zachádzať do toho extrému, aby sa báli požiadať o pomoc. Zároveň by si totiž mali byť vedomé toho, že keď niečo nevedia, môžu sa na vás obrátiť.

3. Máte na očiach ružové okuliare

Deti potrebujú od svojich rodičov zažiť pochvalu za svoje úspechy a za to, čo sa im podarilo. Ak ich však budete neustále chváliť bez príčiny a budete ich ospevovať ako najdokonalejšie, časom si všimnú, že ste jediní, ktorí to hovoria, a začnú pochybovať o vašej objektívnosti. Zlé správanie by ste nemali prehliadať, aby dieťa nezačalo situáciu zneužívať. Mohlo by sa tak naučiť klamať, podvádzať, preháňať a vyhýbať sa realite, ktorá je často tvrdá, no ono jej nebolo naučené čeliť.

Dieťa treba podporovať a chváliť, pozor však na to, aby ste mu neuškodili.
Dieťa treba podporovať a chváliť, pozor však na to, aby ste mu neuškodili. Foto: Pixabay

4. Rozmaznávate ich

Deti by nemali dostať všetko čo chcú hneď iba preto, že to chcú. Keď nie je vhodný čas, pokojne im môžete povedať "nie" alebo "nie teraz" a vysvetliť im to. Deti lepšie zvládnu toto malé "sklamanie" ako to, keby ste ich rozmaznali. Zároveň myslite na to, že odmeniť ich úspechy je dobré, aby vedeli, že úsilie sa cení. Treba si však dať pozor, aby ste ich nenaučili tomu, že sa budú napríklad učiť iba kvôli peniazom alebo výletom do obchodov. Ak by si zvykli na materiálne odmeny, zničilo by to ich vnútornú motiváciu snažiť sa.

5. Nechcete sa podeliť o svoje chyby z minulosti

Počas dospievania chcú ísť mladí do všetkého na vlastnú päsť a dospelí by im nemali brániť v rozlete, no mali by sa s nimi podeliť o svoje vlastné chyby a o to, čo sa z nich naučili. Vaše skúsenosti im môžu pomôcť robiť lepšie rozhodnutia, než ste robili vy. Porozprávajte im o tom, ako ste sa cítili, čo vás k tomu viedlo, aj aké ponaučenie ste si z toho zobrali.

Podeľte sa s vašimi deťmi o svoje vlastné skúsenosti. Možno vám to nikdy nepovedia, ale môže im to pomôcť a budú vám vďačné.
Podeľte sa s vašimi deťmi o svoje vlastné skúsenosti. Možno vám to nikdy nepovedia, ale môže im to pomôcť a budú vám vďačné. Foto: Pixabay

6. Mýlite si inteligenciu, nadanie a zrelosť

Ťažko odhadnúť, kedy je dieťa dostatočne zodpovedné a samostatné na to, aby ste mu mohli dať patričnú slobodu a voľnosť. Nenechajte sa však zmiasť tým, že je napríklad veľmi talentované alebo inteligentné, dôležité sú najmä jeho skutky a správanie. Pozorovať môžete aj jeho rovesníkov, aby ste mali prehľad o tom, či už je pripravené na nezávislosť alebo nie.

Každé dieťa je iné a neexistuje
Každé dieťa je iné a neexistuje "čarovný" vek, kedy si môžete byť istý, že je zrelé, zvážiť treba viacero faktorov. Foto: Pixabay

7. Neriadite sa tým, čo hovoríte

Hovorí sa, že "Vodu káže, víno pije". Vo vašom správaní by sa malo odrážať presne to, čo učíte svoje deti, pretože ony si všímajú všetko. Vy ste ich vzorom a ukazujete im modely správania, ktoré sa od vás učia. Ak napríklad nechcete, aby raz jazdilo po cestách "ako blázon", nejazdite tak ani vy, inak mu to budete prízvukovať zbytočne. Ukážte im čestnosť, úprimnosť, nezištnosť aj dobrosrdečnosť v praxi. Tak sa tomu najlepšie priučia tiež.

Dávajte si pozor na vlastné správanie, pretože deti si všímajú všetko, čo robíte.
Dávajte si pozor na vlastné správanie, pretože deti si všímajú všetko, čo robíte. Foto: Pixabay

S niektorými z týchto rodičovských pochybení ste sa možno stretli aj vy. Hovorí o nich doktor Tim Elmore, ktorý sa snaží ľuďom pomáhať v tom, aby boli pre deti čo najlepšími rodičmi, ktorí ich vedú vlastným príkladom. Možno si v nich aj vy nájdete niečo, čo pomôže práve vám.

Už ste čítali?