Dobré noviny
Na Levické rybníky prilietajú každý deň nové druhy vtákov
TASR
TASR

Na Levické rybníky prilietajú každý deň nové druhy vtákov

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

V tejto lokalite sa okrem dvoch druhov husí ukázali aj cíbiky chochlaté a mnohé druhy kačíc, strnádok, pŕhlaviarov, dva druhy trasochvostov, potápok, labute, niekoľko druhov čajok a ďalších operencov.

Levice 3. apríla (TASR) - Prvá vlna jarnej migrácie vtáctva vrcholí a s oteplením sa na chránených Levických rybníkoch objavujú v týchto dňoch v predstihu nové vtáčie druhy.

Ako dnes TASR informoval levický prírodovedec Štefan Čambal, prílev vtáčích druhov je prudký. "V poslednom období čoraz častejšie pozorujeme v migrácii vtákov určité odchýlky. Napríklad zmena času príletu je odrazom stále sa zvyšujúcej priemernej ročnej teploty. Tá sa v globálnom priemere zvýšila približne o pol stupňa. Tento nárast teploty nepredstavuje pre človeka až taký významný posun, v prírode však ide o veľké zmeny. Na Levických rybníkoch preto očakávame prílety mnohých druhov, ktoré u nás len zahniezdia a odletia preč, prípadne sa tu vyskytujú iba sezónne," vyjadril sa Čambal.

Začiatkom marca sa v tejto lokalite okrem dvoch druhov husí ukázali aj cíbiky chochlaté a mnohé druhy kačíc, strnádok, pŕhlaviarov, dva druhy trasochvostov, potápok, labute, niekoľko druhov čajok a ďalších vtáčích operencov. "Jeden z vrcholov jarnej migrácie nastal už 21. marca, kedy prileteli prví navrátilci zo Stredomoria. Medzi nich patria kúdelničky lužné, ktoré na Levických rybníkoch hniezdia. Najviac sťahovavých vtákov k nám prilieta v apríli. Preto bol 1. apríl vyhlásený za Deň vtáctva," priblížil prírodovedec.

Podľa Čambala ornitológovia odhadujú, že na Slovensko priletí každý rok približne 30 miliónov vtákov, z toho asi dve tretiny v apríli. "Medzi ne patria najmä drozdy, škovránky, cíbiky a bociany. V druhej polovici mesiaca sú na viacerých miestach pozorované aj lastovičky. Okrem známych poslov jari medzi sťahovavé vtáky patria aj prepelica poľná, slávik alebo kukučka, ktorá prilieta až na prelome apríla a mája. V druhej polovici mája k nám prilieta aj najfarebnejší vták včelárik zlatý. Jeho kolónia hniezdi v lokalite pod Kusou horou pri Leviciach, kde je bezprostredne ohrozovaná výstavbou rodinných domov," ukončil Čambal.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?