Dobré noviny
Pred 100 rokmi sa narodil hudobný skladateľ Tibor Andrašovan
TASR
TASR

Pred 100 rokmi sa narodil hudobný skladateľ Tibor Andrašovan

Skladateľ, dirigent Tibor Andrašovan, ktorý komponoval pre popredné umelecké súbory.
Skladateľ, dirigent Tibor Andrašovan, ktorý komponoval pre popredné umelecké súbory. — Foto: TASR/Ján Ďurník

Komponoval pre popredné umelecké súbory - Slovenský ľudový umelecký kolektív. Skladal pre symfonický orchester, operu i balet.

Slovenská Ľupča/Bratislava 3. apríla (TASR) – Od narodenia hudobného skladateľa, dirigenta Tibora Andrašovana uplynie v pondelok 3. apríla sto rokov.

Komponoval pre popredné umelecké súbory - Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK), Lúčnicu, Československý súbor piesní a tancov, pre rozhlas, film, divadlo, televíziu. Skladal pre symfonický orchester, operu i balet. Bol autorom prvých slovenských baletov Orfeus a Euridika, Ikaros.

Tibor Andrašovan sa narodil 3. apríla 1917 v Slovenskej Ľupči. Po maturite na gymnáziu v Banskej Bystrici študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave, kde získal aprobáciu profesora hudby pre učiteľskú akadémiu. Do roku 1945 pôsobil ako profesor hudby v Modre a Bratislave. Hudobne sa začal vzdelávať už počas stredoškolských štúdií. Pokračoval v štúdiu popri zamestnaní na Štátnom konzervatóriu v Bratislave. V rokoch 1945-1946 absolvoval majstrovskú školu - odbor dirigovanie v Prahe (dnes Česko). Súčasne študoval hudobné vedy na pražskej Univerzite Karlovej. Po štúdiách v Prahe sa vrátil do Bratislavy a v roku 1946 sa stal dirigentom Opery a Baletu Slovenského národného divadla (SND). Pôsobil tam do roku 1957. Zastával aj funkciu dramaturga Opery SND a bol externým hudobným dramaturgom Štátneho filmu v Bratislave. V rokoch 1955-1957 bol umeleckým vedúcim a v rokoch 1968-1972 riaditeľom SĽUK-u. Medzitým sa v rokoch 1958-1968 venoval hudobnej skladbe a dirigovaniu ako slobodný umelec.

Tvorba skladateľa Tibora Andrašovana je žánrovo veľmi bohatá. Vytvoril okolo 300 hudobných skladieb. Pre SĽUK to boli Cepíkový tanec, Hrabačky, Povesť o Jánošíkovi, pre Lúčnicu Radvanský jarmok, Horalská ľúbosť, suita Ozveny povstaleckých hôr, Jarné kvapky atď. Zložil vyše 100 skladieb a kompozícií pre krátke, stredometrážne a celovečerné filmy, napríklad pre Rodnú zem, Drevenú dedinu, Jánošíka, Štvorylku, Kvety Tatier a iné.

Pripomenúť možno i scénickú hudbu, napríklad k dielam Rómeo a Júlia, Najdúch, Dobrodružstvo pri obžinkoch, Hájnikova žena a ďalším. Zo symfonickej tvorby je to napríklad suita Jarné kvety, Prelúdium, suita na Štedrý večer a Šestnásť tancov zo Slovenska, z hudobnodramatickej tvorby spevohra Pánska volenka, alebo komická opera Figliar Geľo.

Jeho hudobnú tvorbu ocenili mnohými vyznamenaniami doma i v zahraničí, bol laureátom štátnej ceny (1966), nositeľom vyznamenania kambodžského kráľa za úpravu tamojších piesní uvedených na koncerte SĽUK-u v Kambodži (1957), Radu práce (1959) spolu s kolektívom tvorcov filmu Prerušená pieseň a iných. Matica slovenská mu odovzdala Zlatú pamätnú medailu 12. júla 1997 v Detve. Jeho celoživotnú prácu v roku 2007 ocenili udelením Radu Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam za hudobnú tvorbu.

Tibor Andrašovan zomrel 14. júna 2001 v Bratislave vo veku 84 rokov. Pochovaný je v Bratislave na cintoríne v Slávičom údolí.

V bratislavskej mestskej časti Rusovce spomienkou na 100. výročie narodenia tohto hudobného skladateľa otvorili vo štvrtok 30. marca po rekonštrukcii Kino SĽUK projekciou zdigitalizovaného filmu Rodná zem.

Už ste čítali?