Dobré noviny
Vtáčí festival: Slováci môžu sledovať, ako sa k nám vracajú prvé lastovičky a bociany
TASR
TASR

Vtáčí festival: Slováci môžu sledovať, ako sa k nám vracajú prvé lastovičky a bociany

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Apríl je už každú chvíľu tu a to znamená, že sa k nám vracia z afrických zimovísk množstvo vtákov. Privítať ich môžete na viacerých miestach a žiadny milovník prírody by si tento fenomén nemal nechať ujsť.

Nairobi/Bratislava 30. marca (TASR) - Na pozorovanie sťahovavého vtáctva na rôznych miestach Slovenska pravidelne pozýva Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko 1. apríla pri príležitosti Medzinárodného dňa vtáctva.

Milióny operencov

Vítanie žeriavov v Sennom, Požitavský vtáčí festival je naplánovaný na Žitavskom luhu, záujemcovia o dunajské vtáctvo môžu prísť do Bratislavy-Čunova, ornitológovia pripravili aj expedíciu za operencami v okolí Badínskych rybníkov - aj tieto aktivity tvoria v roku 2017 program, o ktorom informuje Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko na svojej webovej stránke.

Medzinárodný deň vtáctva súvisí so skutočnosťou, že počas štvrtého mesiaca roka na slovenské územie prilieta najviac sťahovavých vtákov. Bociany, lastovičky, trasochvosty a ďalšie sťahovavé vtáky prilietajú na Slovensko z afrických zimovísk. Ornitológovia odhadujú ich počet na niekoľko miliónov a prírodovedci túto migráciu považujú za jeden z najpozoruhodnejších fenoménov živej prírody.

Prvoaprílová ochranárska tradícia má počiatky v časoch rakúsko-uhorskej monarchie. Založil ju slovenský prírodovedec Oto Hermann (1835-1914), ktorý sa narodil, žil a pôsobil v Brezne. Prvýkrát bol 1. apríl ustanovený v roku 1900 ako akcia pre školy vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku.

K známym poslom jari prilietajúcim na Slovensko v tomto období patria škorce, drozdy, bociany, trasochvosty, škovránky, žltochvosty, ale aj lastovičky, ktoré sú známe svojou vernosťou k hniezdu a veľmi dobrými orientačnými schopnosťami. Sťahovavými vtákmi sú aj orol krikľavý, sokol kopcovitý, včelár lesný, prepelica poľná, slávik, kukučka alebo dážďovník. Väčšina vtákov prilieta na Slovensko z Afriky, menej z Ázie. Mnohé druhy vtákov počas návratu do svojich hniezd prekonajú každú jar tisíce kilometrov.

Už ste čítali?