Dobré noviny
Zálohovanie dát má stále obrovský význam
TASR
TASR

Zálohovanie dát má stále obrovský význam

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Pri príležitosti Svetového dňa zálohovania, ktorý pripadá na 31. marca, to pre TASR uviedol šéfredaktor časopisu TOUCHIT Ondrej Macko.

Schaffhausen/Bratislava 30. marca (TASR) - Zálohovanie dát má stále obrovský význam, lebo v mobilných zariadeniach sú všetky naše spomienky, najmä fotografie a videá. Pri príležitosti Svetového dňa zálohovania, ktorý pripadá na 31. marca, to pre TASR uviedol šéfredaktor časopisu TOUCHIT Ondrej Macko.

"Dnes už ani netreba kupovať nejaký zvláštny hardvér na zálohovanie, najjednoduchšie je zálohovanie na internetové úložiská," uviedol Macko. Ako príklad uviedol, že Fotky Google sú ideálnym miestom na zálohovanie pre majiteľov telefónov s operačným systémom Android. "Mnohí používatelia ani nevedia, že fotografie majú vlastne zálohované v tomto úložisku a keď prídu o mobilné zariadenie, všetko si tam nájdu," vysvetlil. "Podobne majitelia zariadení s operačným systémom Apple iOS majú zálohu v iCloude," dodal.

"Pre tých, ktorí si nevedia zvyknúť na myšlienku, že ich cenné a možno kuriózne digitálne spomienky vlastní niekto iný, pričom nie je jasné, čo sa s nimi stane a kde vlastne sú, je možné samostatné riešenie," pokračoval vo vysvetľovaní Macko. Za ideálny označil externý pevný disk s pripojením pomocou USB. "Ten sa dá pripojiť takmer všade a je prenosný. Sám to tak robím napríklad na zálohovanie fotografií zo zrkadlovky, čo by pri rozmeroch tých fotografií bolo dosť náročné preniesť cez internet," konštatoval.

Šéfredaktor špecializovaného časopisu ďalej uviedol, že kompaktné disky CD a DVD ako archívne médium už majú svoje zlaté časy za sebou. "USB kľúče sú vhodné ako prechodné archívne médium, ale ľudia ich strácajú a ich kapacita býva menšia, ako je to pri externých pevných diskoch," upozornil.

"Sú veci, ktoré na všeobecný verejný cloud určite nepatria, lebo treba rátať s tým, že k týmto údajom sa môže dostať prakticky ktokoľvek," konštatoval. "Niečo iné je privátny cloud, kde sa za ukladanie dát a bezpečnosť dát platí. V každom prípade nejaké citlivé fotografie alebo obchodné zmluvy by som nedal ani sem," odporučil. "V prípade pevného disku by som asi použil šifrovanie dát chránených heslom, lebo treba rátať s tým, že raz si disk niekde človek zabudne," poradil.

Nie všetky žarty, ktoré prináša nasledujúci deň - 1. apríl - sú v konečnom dôsledku smiešne. To je jeden z hlavných odkazov Svetového dňa zálohovania. Ide o neoficiálny sviatok a do kalendára dní sa dostal vďaka iniciatíve niekoľkých zainteresovaných používateľov informačnej a sociálnej siete Reddit.

V súvislosti so Svetovým dňom zálohovania jeden z portálov k tomuto dňu uverejnil aj tieto štatistiky: 30 percent ľudí nikdy nezálohovalo svoje súbory, každú minútu ľudia na svete stratia alebo im ukradnú 113 mobilných telefónov, každý mesiac je vírusom infikovaný každý desiaty počítač.

Už ste čítali?