Dobré noviny
Toto sú skutoční hrdinovia! V Bratislave ocenili najlepších záchranárov z celého Slovenska
TASR
TASR

Toto sú skutoční hrdinovia! V Bratislave ocenili najlepších záchranárov z celého Slovenska

Na snímke historická budova Slovenského národného divadla, ilustračné foto.
Na snímke historická budova Slovenského národného divadla, ilustračné foto. — Foto: TASR/Martin Baumann

Odborná porota hodnotila profesionálne zvládnuté zásahy hasičov, zdravotníkov, policajtov a iných zložiek IZS. Rovnako však aj obetavé činy prvej pomoci laikov – detí aj dospelých.

Bratislava 28. marca (TASR) – V priestoroch historickej budovy Opery SND v Bratislave sa dnes stretli najlepší záchranári z celého Slovenska. Na slávnostnom podujatí Zlatý záchranársky kríž za rok 2016 boli ocenené výnimočné činy profesionálnych záchranárov i laikov.

Odborná porota zložená z predstaviteľov všetkých zložiek integrovaného záchranného systému (IZS) hodnotila profesionálne zvládnuté zásahy hasičov, zdravotníkov, policajtov a iných zložiek IZS. Rovnako však aj obetavé činy prvej pomoci laikov – detí aj dospelých, informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

V kategórii "Záchranársky čin laickej verejnosti" získal ocenenie Marek Puškár, vodič zo stanice Rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) Koškovce. Ako náhodný okoloidúci poskytol 14. decembra 2016 prvú pomoc vodičovi, ktorý za volantom svojho vozidla odpadol a prestal dýchať. Po príchode RZP pracovali záchranári na obnove srdcového obehu u pacienta ďalších 50 minút. Zraneného sa podarilo zachrániť a po niekoľkých dňoch sa prebral do plného vedomia.

Na XI. ročníku podujatia sa už druhýkrát udeľovalo ocenenie v kategórii „Záchranársky čin laickej verejnosti – deti“. Získal ho Cyril Legutský. Ako lyžiarsky inštruktor v Lopušnej doline 17. februára 2016 zachránil život bezvládnej lyžiarke, ktorá upadla do bezvedomia a nebolo jej možné nahmatať tep. Legutský začal s jej oživovaním, neskôr sa k nemu pridali aj okolostojaci ľudia. Do príchodu sanitky sa lyžiarku podarilo oživiť.

V kategórii „Záchranársky čin profesionálov jednotlivcov" bol ocenený Martin Várkoly z Obvodného oddelenia Policajného zboru Terchová. Počas pobytu na rekreačnej chate v obci Belá – Nižné Kamence vošiel 15. októbra 2016 do požiarom zachvátenej susednej chaty a z podkrovia vyniesol muža, ktorého sa po niekoľkých minútach podarilo oživiť. Várkoly sa pritom nadýchal splodinami horenia a bol niekoľko dní hospitalizovaný.

Čestné uznanie v rovnakej kategórii udelili Róbertovi Rötlingovi z Okresného riaditeľstva HaZZ v Prievidzi. V čase osobného voľna 14. novembra 2016 poskytol prvú pomoc pred Uniklinikou Kardinála Korca v Prievidzi staršiemu mužovi, u ktorého došlo k zástave srdca. Rötling začal s oživovaním pomocou masáže srdca, na pomoc mu prišli zdravotné sestry z unikliniky. Muža sa podarilo zachrániť.

Ocenenie v kategórii „Záchranársky čin profesionálneho kolektívu" získali záchranári z RZP Liptovská Osada. Posádku tvorenú Silviou Janolkovou a Miroslavom Hlinkom vyslali 17. októbra 2016 k 56–ročnému mužovi, ktorému začal zlyhávať implantovaný kardioverter-defibrilátor (ICD).

Posádke bolo po konzultácii so Stredoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici odporučené deaktivovať implantovaný ICD pomocou magnetu Medtronic, ktorý v tom čase nebol vo výbave RLP. Skontaktovali sa preto s kolegom Michalom Haluškom, ktorý býval neďaleko a priniesol ako náhradu magnet z reproduktora. ICD sa im poradilo deaktivovať a zachrániť tak ľudský život.

V tej istej kategórii ocenili aj tím hasičov z Okresného riaditeľstva HaZZ v Liptovskom Mikuláši, záchranárov z Horskej záchrannej služby a záchranárov z RLP v Liptovskej nemocnici s poliklinikou, ktorí spoločnými silami zachránili človeka zavaleného v jeho aute stromom počas veternej kalamity 19. novembra 2016.

Záchranári zranenú osobu vytiahli, oživovali a súčasne uvoľnili cestu zavalenú popadanými stromami, aby bolo možné zraneného preniesť do sanitky. Napriek ich úsiliu muž zraneniam podľahol. Jeho dočasná záchrana však umožnila život ďalších štyroch ľudí. Jeho orgány boli po súhlase rodiny využité na transplantáciu.

Cenu za „Výnimočný prínos pre záchranárstvo" získal Vladimír Lazorčák, ktorý celý svoj život zasvätil záchranárstvu a medicínskemu odboru urgentná medicína a medicína katastrof. Cena „Rescue Report za kreatívny prístup k osvete a vzdelávaniu" bola udelená detskému záchranárskemu časopisu „Mladý záchranár", ktorý od roku 2010 vydáva Rescue Team Slovakia.

Už ste čítali?