Dobré noviny
Nikdy neignorujte týchto 7 typov správania u vášho dieťaťa: Rýchlo sa z nich stane veľký problém, s ktorým si neporadíte!
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Nikdy neignorujte týchto 7 typov správania u vášho dieťaťa: Rýchlo sa z nich stane veľký problém, s ktorým si neporadíte!

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Flickr/MindaugasDanys

Ak vaše dieťa začne robiť niektorú z týchto vecí, nemali by ste sa iba nečinne prizerať. Ak z neho chcete vychovať dobrého a láskavého človeka, máme pre vás niekoľko tipov, ako na to.

Byť rodičom nie je ani trochu jednoduché. Každý otec a mama, ktorým leží na srdci to, aby z ich potomkov vyrástli slušne vychovaní dobrí ľudia, majú plné ruky práce s ich formovaním už od narodenia. A učia sa pritom nielen deti, ale aj samotní rodičia.

7 problémov, s ktorými si musí poradiť každý rodič

Čo je ešte v poriadku a čo už im nedovoliť, napriek tomu, že im nechcete brániť v rozlete? Aj to je otázka, ktorú si kladú mnohí z rodičov. Pozrite si niekoľko vecí, ktoré robí každé dieťa, no mali by ste na ne zareagovať správne, aby neprerástli do väčších problémov. Nič však nie je také zložité, ako sa zdá. Máme pre vás preto aj niekoľko tipov, ako to zvládnuť!

1. Žalovanie

Odvekou detskou záľubou je žalovanie na druhých. Najmä pri spolužiakoch či súrodencoch si nikdy nenechajú ujsť príležitosť požalovať, čo ten druhý urobil. Niektoré deti to robia síce preto, aby zámerne dostali iných do problémov, niektoré si však iba chcú získať pozornosť alebo chcú, aby spravodlivo pravda vyšla na povrch, lebo vedia, že niekto robí niečo zlé. Keby ste mu to však iba výslovne zakazovali, mohlo by sa stať, že bude ticho aj vtedy, keď by malo naozaj upozorniť na niečo dôležité. Dieťa však v takýchto situáciách nepotrebuje, aby ste boli sudcom, ale potrebuje pomoc pri roztriedení informácií. Samo totiž ešte nevie, či je niečo dôležité alebo nepodstatné, no časom sa to s vašou pomocou naučí.

2. Súrodenecké bitky

Rodičia by mali deťom vysvetliť, že bitka nie je správny spôsob riešenia konfliktov.
Rodičia by mali deťom vysvetliť, že bitka nie je správny spôsob riešenia konfliktov. Foto: Pixabay

Súperenie a zápasy medzi súrodencami sú prirodzené a nevyhne sa im asi nikto, okrem jedináčikov. Úlohou rodiča by malo byť vypátrať koreň problému a zakázať im tieto súboje, aby ich od toho odučili. Niekedy však môžu problém spôsobovať aj samotní rodičia, ktorí jedno z detí zvýhodňujú. Mali by ste im preto pripomenúť, prečo by mali tvoriť dobrý tím a naučte ich, ako vyriešiť konflikty spravodlivo aj bez bitky.

3. Dlhé prsty

Keď zistíte, že vaše dieťa niečo ukradlo, treba bez váhania zakročiť, aby si nezačalo myslieť, že to je v poriadku. Zistite, prečo to urobilo, vysvetlite mu, že to nie je správne a trvajte na tom, aby ukradnutú vec vrátilo. Ak to nie je možné, malo by túto škodu nahradiť a ospravedlniť sa. Niekedy dieťa iba žiarli na súrodenca, myslí si, že túto vec potrebuje alebo ju chce niekomu dať. V každom prípade by ste mu mali vysvetliť, ako to je.

4. Neúctivosť

Poznáme to aj sami na sebe. Niekedy máme zlý deň, vybuchneme, inokedy si niečo len tak zamrmleme a tínedžeri sú často profesionáli v tom, aby niečo iba tak odvrkli. Stáva sa to však aj menším deťom, ktorí niekedy iba opakujú to, čo sa naučili od starších. Naučte deti, ako sa vyjadrovať bez toho, aby reagovali hrubo a nahnevane, ale aby namiesto toho zostali v pokoji a počúvali. Puberte ani vzdorovaniu nezabránite, no aj tak by ste to nemali podceniť a aj sami by ste deťom mali ísť príkladom.

5. Klamstvá

Deti od 3 do 7 rokov majú niekedy iba príliš veľkú predstavivosť, no asi od šiestich rokov už chápu, čo je to lož a testujú jej limity. Niekedy ju využívajú, aby unikli pred problémami, niekedy sa boja reakcie rodičov, alebo túžia po ich pozornosti, či chcú niečo získať. Vy by ste mali byť tí, ktorí im vysvetlia, aká dôležitá je poctivosť a dôvera a jasne im dajte najavo, že klamstvo sa netoleruje. Naučte však dieťa, že je dôležité aj odpúšťať.

6. Fňukanie

Dieťa by malo už v detstve pochopiť, že fňukanie k ničomu konštruktívnemu nevedie.
Dieťa by malo už v detstve pochopiť, že fňukanie k ničomu konštruktívnemu nevedie. Foto: Pixabay

Niekedy sa spája aj so záchvatmi hneva. Ak nejde o to, že je dieťa choré či zranené, mali by ste s tým niečo urobiť. Niekedy tým dieťa chce získať vašu pozornosť, alebo si chce presadiť svoju vôľu. Odborníci radia, že by ste deti nemali naučiť, že toto funguje. Radšej im vysvetlite, že keď niečo chcú, môžu to povedať normálnym hlasom a porozprávať sa o tom bez kvílenia, ktoré je zbytočné.

7. Čarovné slovíčka

Každé dieťa by sa už v útlom veku malo naučiť niektoré základné veci, ktoré aj vás učili vaši rodičia. Slová ako prosím, ďakujem, či prepáč by mali byť samozrejmosťou, rovnako ako základy slušného stolovania. Naučte ich, že musia byť k ostatným ohľaduplní a láskaví. Hovoriť o tom však nestačí. Rovnako dôležité je aj to, aby takéto slušné správanie videli aj okolo seba.

Už ste čítali?