Dobré noviny
Euroskeptikov majú plné zuby. Tisíce ľudí demonštrujú po celej Európe na podporu EÚ
TASR
TASR

Euroskeptikov majú plné zuby. Tisíce ľudí demonštrujú po celej Európe na podporu EÚ

Tisíce Poliakov demonštrovali vo Varšave mávajúc zástavami Európskej únie a Poľska, aby prejavili podporu Únii v čase konania jej summitu v Ríme v deň 60. výročia podpísania zakladajúcich zmlúv európskeho spoločenstva v sobotu 25. marca 2017.
Tisíce Poliakov demonštrovali vo Varšave mávajúc zástavami Európskej únie a Poľska, aby prejavili podporu Únii v čase konania jej summitu v Ríme v deň 60. výročia podpísania zakladajúcich zmlúv európskeho spoločenstva v sobotu 25. marca 2017. — Foto: TASR/AP

Míting vo Varšave sa konal pod heslom Milujem ťa, Európa a bol aj výrazom nesúhlasu s konaním poľskej vlády.

Varšava 25. marca (TASR) - Tisíce Poliakov demonštrovali dnes vo Varšave mávajúc zástavami Európskej únie a Poľska, aby prejavili podporu Únii v čase konania jej summitu v Ríme v deň 60. výročia podpísania zakladajúcich zmlúv európskeho spoločenstva.

Míting vo Varšave sa konal pod heslom Milujem ťa, Európa a bol aj výrazom nesúhlasu s konaním poľskej vlády.

Kritici vlády sa obávajú, že nedávny euroskeptický postoj, ktorý Varšava zaujala, by mohol napokon vyústiť v odchod Poľska z EÚ. Poľská vláda popiera, že by to bol jej cieľ.Tisíce Poliakov začali dnes svoju demonštráciu spevom európskej hymny - Ódy na radosť, po ktorej nasledovala poľská hymna. Neskôr plánovali pochod ku kráľovskému hradu v historickom centre mesta.

Tisíce podporovateľov Európskej únie pochodovali v Ríme

Na snímke britskí účastníci pochodu priaznivcov Európskej únie obávajúci sa komplikácií po vystúpení Spojeného kráľovstva z bloku počas rímskeho summitu šéfov štátov a vlád 27 členských krajín Európskej únie v Ríme 25. marca 2017.
Na snímke britskí účastníci pochodu priaznivcov Európskej únie obávajúci sa komplikácií po vystúpení Spojeného kráľovstva z bloku počas rímskeho summitu šéfov štátov a vlád 27 členských krajín Európskej únie v Ríme 25. marca 2017. Foto: TASR/AP

Tisíce podporovateľov Európskej únie dnes pochodovali v Ríme pri príležitosti 60. výročia podpísania zakladajúcich zmlúv európskeho spoločenstva. Príslušníci starších generácií boli plní emócií, keď sa ich novinári pýtali, čo pre nich EÚ znamená.

"V prvej polovici 20. storočia bolo toľko utrpenia," povedal 66-ročný Gerardo Michele zo severotalianskeho mesta Cuneo. "Mladým ľuďom už netreba pripomínať výhody Európy - predovšetkým je to mier," dodal.

Lídri EÚ sa takisto stretli na slávnostnom summite v talianskom hlavnom meste, aby si pripomenuli podpísanie Rímskych zmlúv z 25. marca 1957, ktoré položili základy dnešnej 28-člennej únie.

V ten deň sa šesť zakladajúcich členov dohodlo, že zmenšia bariéry vo vzájomnom obchode a budú podporovať slobodný pohyb ľudí, tovaru, služieb a kapitálu.

"Práve teraz prevláda sebectvo jednotlivých štátov," povedal 76-ročný penzista Giovanni Garello, takisto z Cunea. "Európska vlajka je akousi maskou, za ktorou je len málo obsahu - dúfam, že v nasledujúcom desaťročí budeme naozaj zjednotení," dodal.

Zorganizované boli dva pochody na podporu EÚ: jeden usporiadalo Európske federalistické hnutie, ďalšie zhromaždenie sa konalo pod záštitou paneurópskeho hnutia Nostra Europa (Naša Európa), kde sú združené odborové zväzy, skupiny na ochranu ľudských práv prisťahovalcov a farmári.

Na pochodoch sa podľa polície zúčastnilo okolo 8000 ľudí.

"Toto výročie musí byť oporným bodom," uviedla 33-ročná Elisa z mesta Verona. "Aj gestá dokážu vyslať posolstvo. Chceme Európu," dodala.

"Európa pre mňa urobila veľa - môžem cestovať, môžem pracovať a študovať tam, kde chcem," povedal 25-ročná študentka z Ríma Laura Brisacariová.

"Potrebujeme Spojené štáty európske," povedal svoj názor 23-ročný študent Alberto Infante, takisto z Ríma. "Jednotlivé štáty nemajú samy o sebe taký vplyv."

Polícia v Ríme informovala, že skonfiškovala nože, plynové masky, prilby, podomácky vyrobené ochranné štíty a kovové tyče, ktoré boli ukryté na trase pochodu zameraného proti EÚ a plánovaného na dnešné popoludnie. Policajti zároveň zastavili 1500 jednotlivcov, u ktorých preverovali totožnosť.

Zatiaľ polícia nikoho nezatkla, uviedol pre tlačovú agentúru DPA policajný hovorca. Dodal, že po celom Ríme bolo rozmiestnených 5000 policajných príslušníkov, ktoré dohliadali na pokojný priebeh oficiálnych podujatí, ako aj na demonštrácie.

Celkovo podľa očakávania polície vyjde do ulíc v priebehu dneška okolo 25.000 ľudí.

Británia: Odporcovia brexitu demonštrovali v uliciach Londýna a Edinburghu

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: REUTERS/Hannibal Hanschke

Tisíce demonštrantov sa zhromaždili dnes v Londýne a Edinburghu, aby protestovali proti plánovanému vystúpeniu Británie z Európskej únie. Odporcovia tzv. brexitu vyšli do ulíc iba niekoľko dní pred tým, ako má britská vláda formálne uplatniť článok Lisabonskej zmluvy o ukončení členstva krajiny.

Účastníci londýnskej demonštrácie pod heslom "Spojte sa za Európu" pochodovali od Hyde Parku cez Trafalgarské námestie a centrum mesta až k sídlu britského parlamentu na brehu Temže. Mnohí z nich niesli vlajky EÚ a transparenty s výzvami na ustúpenie od brexitu.

Podľa britských médií sa iba na pochode v Londýne zúčastnilo viac ako 25.000 ľudí.

Odporcovia brexitu na proteste v Londýne.
Odporcovia brexitu na proteste v Londýne. Foto: TASR/AP

Demonštrácie v Británii sa konali v čase, keď si EÚ pripomína 60. výročie podpísania Rímskych zmlúv, ktoré vytvorili jeden zo základov súčasného európskeho spoločenstva. Lídri členských krajín Únie s výnimkou Británie prijali dnes pri tejto príležitosti v Ríme spoločnú deklaráciu, ktorou potvrdili záujem pokračovať v európskom projekte.

O vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ rozhodli britskí voliči v referende z 23. júna 2016. Britská premiérka Theresa Mayová plánuje budúcu stredu formálne uplatniť článok 50 Lisabonskej zmluvy, čím otvorí proces ukončenia členstva. Očakáva sa, že rokovania o brexite medzi Londýnom a Bruselom potrvajú najmenej dva roky.

Okrem Británie sa konali dnes masové demonštrácie na podporu európskej jednoty aj v Berlíne či vo Varšave. Súčasťou berlínskeho podujatia bolo zbúranie symbolického múru z kartónových škatúľ na mieste, kde kedysi rozdeľoval nemeckú metropolu skutočný múr.

Už ste čítali?