Dobré noviny
Fico odcestoval na summit pri príležitosti 60. výročia Rímskych zmlúv
TASR
TASR

Fico odcestoval na summit pri príležitosti 60. výročia Rímskych zmlúv

Na archívnej snímke predseda vlády SR Robert Fico.
Na archívnej snímke predseda vlády SR Robert Fico. — Foto: TASR - Jakub Kotian

Premiéra spoločne s ďalšími európskymi partnermi prijme na spoločnej audiencii v Apoštolskom paláci vo Vatikáne pápež František.

Poprad 24. marca (TASR) - Slovenský premiér Robert Fico s delegáciou odcestoval dnes na pracovnú návštevu Talianska, kde sa v sobotu (25.3.) zúčastní na slávnostnom summite šéfov štátov alebo vlád 27 krajín Európskej únie pri príležitosti 60. výročia podpisu Rímskych zmlúv.

Premiéra dnes spoločne s ďalšími európskymi partnermi prijme na spoločnej audiencii v Apoštolskom paláci vo Vatikáne pápež František.

Samotný summit sa bude konať v sobotu dopoludnia na tom istom mieste, kde boli v roku 1957 podpísané zakladateľské zmluvy súčasnej Európskej únie - v Paláci konzervátorov (Palazzo dei Conservatori) na Kapitolskom námestí v Ríme. Zasadnutie sa bude konať za účasti hláv štátov alebo predsedov vlád krajín EÚ, predsedov Európskeho parlamentu, Európskej rady a Európskej komisie a zástupcov európskych inštitúcií.

V rámci rímskeho summitu pôjde z obsahového hľadiska o zavŕšenie procesu reflexie o budúcnosti EÚ, ktorý odštartoval bratislavský summit. Zasadnutie šéfov štátov alebo vlád 27 členských krajín EÚ v Ríme je súčasťou širšej diskusie o budúcnosti EÚ, ktorá nabrala na význame po rozhodnutí Spojeného kráľovstva vystúpiť z EÚ.

Lídri po skončení zasadnutia na nádvorí Kapitolského námestia podpíšu spoločné vyhlásenie – Rímsku deklaráciu. Dokument by mal byť spoločným zamyslením sa nad stavom Európskej únie a budúcnosťou procesu integrácie.

Po podpise je na programe spoločná tlačová konferencia predsedu Európskej rady Donalda Tuska, predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a predsedu Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho, predsedu talianskej vlády Paola Gentiloniho a predsedu maltskej vlády Josepha Muscata.

Program sa zavŕši obedom v Kvirinálskom paláci (Palazzo del Quirinale), sídle prezidenta. Obed pre delegátov usporiada taliansky prezident Sergio Mattarella.

Rímske zmluvy sú dva dokumenty - Zmluva o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) a o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom) - a nesú názov podľa metropoly, v ktorej boli podpísané. Rímske zmluvy zároveň predstavujú tzv. rodný list spoločnej Európy, známej v súčasnosti pod názvom Európska únia.

Listiny 25. marca 1957 podpísali zástupcovia signatárskych štátov: Belgicka, Francúzska, Holandska, Luxemburska, Nemeckej spolkovej republiky (NSR) a Talianska.

Zmluvou o zriadení EHS, zameranou na integráciu a hospodársky rast prostredníctvom obchodu, bol vytvorený spoločný trh založený na voľnom pohybe tovarov, osôb, služieb a kapitálu. Znamenala začiatok novej etapy v procese európskej integrácie. Zriadili sa inštitúcie a rozhodovacie procedúry, ktoré mali umožniť zosúladenie národných záujmov so spoločným cieľom. Vznik EHS sa stal kľúčovým medzníkom v ďalšom vývoji európskej integrácie.

Rímske zmluvy vstúpili do platnosti 1. januára 1958.

Už ste čítali?