Dobré noviny
Nezmyselné menenie času dvakrát do roka sa čoskoro skončí. Zisťovali sme, kedy ho Brusel zruší
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Nezmyselné menenie času dvakrát do roka sa čoskoro skončí. Zisťovali sme, kedy ho Brusel zruší

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Počas víkendu nezabudnite na to, že prechádzame zo zimného času na letný. Opäť si teda budeme posúvať ručičky na hodinách. Zisťovali sme, dokedy ešte sa budeme musieť prispôsobovať prechodom na iný čas.

BRATISLAVA 24. marca - Z prechodu z letného na zimný čas sa mnohí tešia, hlavne preto, že si môžu pospať o hodinu dlhšie. To však nebude platiť od tohto víkendu, keď si budete musieť posunúť ručičky na hodinkách o hodinu dopredu, a tým pádom spať o čosi kratšie.

Tlak na Európsku komisiu

Tento rok sa bude čas meniť v nedeľu 26. marca o druhej hodine ráno. Ak sa preto chystáte v sobotu večer von, nezabudnite, že by ste nemali príliš ponocovať. Ak sa napríklad rozhodnete ísť domov o tretej v noci, v skutočnosti už budú štyri hodiny ráno. A tí, ktorí sa nikam nechystajú, si musia uvedomiť, že ak sa zobudia v nedeľu dajme tomu o deviatej ráno, v skutočnosti už bude desať hodín. Mnohí preto prechod na letný čas z duše nenávidia a nevedia si na to zvyknúť, hoci striedanie času bolo definitívne zavedené ešte v minulom storočí, v roku 1979.

Letný čas sa tento rok skončí 29. októbra, keď opäť prejdeme na čas zimný a hodiny sa budú posúvať o hodinu dozadu. To, kedy sa bude čas posúvať, vyplýva z Nariadenia vlády o zavedení letného času v roku 2017 a na najbližšie roky. Ako informovala Tlačová agentúra Slovenskej republiky, nariadením sa preberajú právne záväzné akty Európskej únie. No pritom niektorí europoslanci, medzi nimi českí i slovenskí, by boli za to, aby sa najmä režim letného času zrušil. Zisťovali sme preto, v akom je to štádiu.

„Podporujem túto zmenu, aby sme sa nemuseli zbytočne prispôsobovať letnému a zimnému času, pretože som presvedčený, že tie pôvodné ciele už stratili opodstatnenie, takže tá zmena zimného na letný čas je zbytočná,“ uviedol pre Dobré noviny slovenský europoslanec Ivan Štefanec. Hlavným argumentom pre zavedenie letného času mala byť úspora energie. Ako však tvrdí ďalší slovenský europoslanec Richard Sulík vo svojom komentári pre Európske noviny, úspora síce existuje, ale len v symbolickej rovine. A prevládajú skôr negatívne aspekty tejto zmeny, napríklad únava a depresia kvôli dlhým zimným tmavým večerom. No cesta k zrušeniu prechodov na zimný alebo letný čas nemusí byť jednoduchá.

Ako ďalej uviedol Štefanec, spolu s ďalšími europoslancami vyzvali Európsku komisiu a teraz je rad na nej. „Ja verím, že komisia bude konať, ale konečné rozhodnutie je na exekutívnom orgáne, čiže v tomto prípade musí prísť s návrhom Európska komisia, ktorú sme vyzvali na čin,“ vysvetlil s tým, že to je otázka skôr dvoch - troch rokov. Prisľúbil však, že v tlaku na Európsku komisiu budú pokračovať.

Už ste čítali?