Dobré noviny
Čo vám chcú povedať vaše vlasy? Počúvajte dobre mienené rady o zdraví, ktoré vám nenápadne dávajú
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Čo vám chcú povedať vaše vlasy? Počúvajte dobre mienené rady o zdraví, ktoré vám nenápadne dávajú

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Koláž DN

Aj vlasy vám môžu prezradiť mnohé dôležité informácie o vašom zdraví. Kedy už treba navštíviť lekára a kedy stačí iba zmeniť jedálniček? Tieto tipy sa určite zídu aj vám.

Telo nám neustále vysiela signály, prostredníctvom ktorých nám dokáže dať vedieť, ak niečo nie je v poriadku. Aj za problémami s vlasmi sa môže skrývať hlbší problém, o ktorom možno nemáte ani tušenia.

1. Suché vlasy

Ak máte až nezvyčajne suché vlasy a krepovatejú vám, niečo asi nebude v poriadku. Keď je vlhké počasie, stretávajú sa s tým mnohé ženy, pretože vlasy vo vlhkom prostredí menia svoju štruktúru a správajú sa ako suché vlasy, v dôsledku čoho sa začnú vlniť. Ak však máte extrémne suché vlasy vo všeobecnosti, v prvom rade by ste ich nemali po umytí vystavovať fénu, ale nechávať ich radšej voľne schnúť, prípadne zvoľte iba jemný prúd teplého vzduchu.

Ak máte suché vlasy, mali by ste poctivo dodržiavať každodenný pitný režim.
Ak máte suché vlasy, mali by ste poctivo dodržiavať každodenný pitný režim. Foto: Pixabay

Čo vám tým však chcú vlasy povedať? Mali by ste piť viac vody a pravidelne myslieť na hydratáciu tela. Minimálne 8 pohárov vody denne by malo byť pre vás samozrejmosťou. Okrem toho by ste mali mať vyváženejší jedálniček, pretože vám evidentne chýbajú nejaké vitamíny.

2. Krehké vlasy

Týka sa to najmä žien. Mnohé majú veľmi krehké vlasy, ktoré majú tendenciu lámať sa a sú celkovo poškodené. Nemusíte za tým hľadať žiadny vážny zdravotný problém, skôr necitlivý prístup k vašim vlasom. Ak ich príliš často žehlíte, alebo používate kulmu a farbíte si ich, nič sa ich štruktúra. Tu je riešením iba obmedzenie týchto zvykov, ktoré vašim vlasom viac škodia ako pomáhajú. Ak sa ich vzdať nechcete, mali by ste zvýšiť starostlivosť o ne a používajte prípravky, ktoré ich pred ochránia.

3. Predčasné šediny

U niekoho sa strieborné vlasy na hlave objavia o niečo skôr ako u iných. Ak na to však nemáte vyslovene genetický predpoklad, môže ísť o to, že zažívate príliš veľa stresu a mali by ste trochu zvoľniť tempo a vyhýbať sa stresovým situáciám. Niektorí odborníci sú toho názoru, že sa vám do krvi vyplavuje priveľa kortizolu, teda stresového hormónu, ktorý bráni dobrej absorpcii melanínu vo vlasových folikuloch.

Sivé vlasy sú dnes moderné, no predčasné prirodzené šedivenie môže znamenať, že máte priveľa stresu.
Sivé vlasy sú dnes moderné, no predčasné prirodzené šedivenie môže znamenať, že máte priveľa stresu. Foto: Pexels

4. Lupiny

Mnohí sa domnievajú, že lupiny sú príznakom suchej pokožky hlavy, opak je však pravdou. Vznikajú skôr vtedy, keď je pokožka mastná. Situácia opäť volá po riešením na vašom tanieri. Potrebujete do svojho jedálnička zaradiť potraviny bohaté na vitamín B6. Ten nájdete napríklad v banánoch, zemiakoch, vajciach, mliečnych výrobkoch, mäse i v celozrnnom chlebe. Na zlepšenie kvality vlasov môžete použiť prírodný odmasťovač vlasov, ktorým je citrón.

5. Šupiny vo vlasoch

Nie sú lupiny ako lupiny. Výrazné šupiny vo vlasoch môže byť príznakom kožného ochorenia, alergie, či Crohnovej choroby. Závažnejšie problémy sa však vždy prejavujú ešte aj inými príznakmi. Najistejšie však budete mať, ak preventívne navštívite lekára.

Správnym prístupom k vlasom môžete zmierniť nielen lupiny, ale aj podporiť ich rast.
Správnym prístupom k vlasom môžete zmierniť nielen lupiny, ale aj podporiť ich rast. Foto: Pixabay

6. Vlasy rastú pomaly

Ak máte pocit, že vaše vlasy nerastú alebo rastú veľmi pomaly, môžete im trochu pomôcť. Je to totiž jasné znamenie, že nemáte vo svojej strave dostatok bielkovín. Siahnuť môžete po mäse, mliečnych výrobkoch, napríklad po tvarohu, ale aj po zelenom hrášku a iných strukovinách či po tofu a vajíčkach.

7. Vypadávanie vlasov

To potrápi azda každého, kto sa s tým stretne. U niekoho je to opäť rola genetiky, niekedy v tom "má prsty" stres. Môže za tým však byť aj zlé stravovanie návyky alebo problémy so štítnou žľazou. Avšak nemusíte hneď panikáriť. Ako uvádzajú zahraničné médiá, niekedy človek stratí až sto vlasov za deň v dôsledku prirodzenej výmeny vlasov.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?