Dobré noviny
Madagaskar je akoby iná planéta. Bližšie ho predstaví Cestovateľské kino
kulturmarket
kulturmarket

Madagaskar je akoby iná planéta. Bližšie ho predstaví Cestovateľské kino

— Foto: kulturmarket

Návštevníci budú spoznávať unikátnu faunu a flóru, v ktorej srdci sú fascinujúce baobaby, ale aj miestnu kuchyňu a domorodcov.

Štvrtý najväčší ostrov na svete, ktorému kedysi kraľoval Slovák. Cestovateľské kino sa v utorok 4. apríla v KC Dunaj dvakrát (o 17:00 a o 20.00) vydá do krajiny, ktorá vonia po vanilke a v ktorej sa stromy obracajú na hlavu. Návštevníci budú spoznávať unikátnu faunu a flóru, v ktorej srdci sú fascinujúce baobaby, ale aj miestnu kuchyňu a domorodcov. Madagaskar, ktorý je zmesou zvláštneho šarmu francúzskej noblesy, afrického prapôvodna a indonézskej pohody, predstaví cestovateľka Katarína Lišková.

Kedy ste prvýkrát navštívili Madagaskar?

Katarína Lišková: Prvýkrát to bolo v roku 2015, zaviala ma tam práca. Už po ceste z letiska do mesta som sa do tejto krajiny absolútne zamilovala. Pamätám si, ako som si v duchu hovorila, že aj toto by som chcela nafotiť, aj toto by bola parádna fotka, až som sa sama pristihla, že v mojej hlave nebežia iné myšlienky. Madagaskar bol pre mňa ako kúsok Indie, kúsok stredoveku a kúsok niečoho nepoznaného, čo ma ihneď dostalo.

Madagaskar stále nie je veľmi známa krajina. Čo vás pri jej návšteve prekvapilo?

K. L.: Prekvapilo ma, ako vlastne málo o tomto obrovskom ostrove, asi desaťnásobne väčšom ako Slovensko, vieme. Prekvapila ma vôňa čerstvo upečených bagiet s maslom a s džemom na raňajky. Prekvapila ma francúzska kuchyňa na vysokej úrovni v kvalitných hoteloch i neustála prítomnosť ryžových pokrmov na všetky spôsoby od placiek cez dezerty až po tradičnú ryžu ako prílohu v pouličných stánkoch.

Madagaskar preslávil animovaný film. Ten síce o krajine ako takej veľa nehovorí, ale zato ukazuje, že na faunu a flóru je to ostrov veľmi bohatý. Ktoré zvieratá a rastliny tam možno najčastejšie vidieť?

K. L.: Asi každý, kto zavíta na Madagaskar, tak sa pravdepodobne najviac teší na lemury Kto by nepoznal scénu z animovaného filmu Madagaskar, ako lemur kata vrtí v rytmoch piesne „I like to move it, move it“ svoj výrazne čiernobielo pruhovaný chvost? Tiež sa tu nachádza veľa druhov chameleónov, ktoré zase prekvapia svojimi mäkkými „prštekmi“. Alebo endemit, čo nežije nikde inde na svete. Fossa, extrémne plachá nočná šelma, mne pripomínajúca niečo medzi psom a pumou.

Ako vyzerá život na tomto ostrove? Čím sa ľudia živia, čím bavia, aké majú zvyky?

K. L.: Madagaskar je považovaný na základe ekonomických ukazovateľov za jednu z najchudobnejších krajín sveta. Preto asi nebude prekvapením, keď poviem, že len čo vyjdete za mesto, takmer každý sa venuje poľnohospodárstvu. Ryžové políčka pokrývajú skoro celú krajinu, kde je ako-tak úrodná pôda. Na to tiež nadväzuje skutočnosť, že život pre mnohých nie je ľahký. Zvyky a tradície preto vo veľkej miere súvisia s prírodou, matičkou Zemou a so zvieratami. Napríklad je celkom zaujímavé, že ešte donedávna platilo, že keď si chcel nádejný mladý chlapec zobrať dievča, musel preukázať svoju mužnosť tak, že ukradol niekoľko býkov zebu zo susedného stáda. Čím viac sa mu ich podarilo ukoristiť a priniesť nastávajúcemu svokrovi, tým jeho status v budúcej rodine stúpal.

Ako by ste v stručnosti cestovateľom opísali Madagaskar?

K. L.: Madagaskar je ako každý ostrovný štát unikátny. Pláva si v Indickom oceáne svojím pomalým rytmom, a tak sa aj všetko v tejto krajine deje. Veľmi pomaly, s pokojom, ktorý občas našincovi pripomína paradoxne chaos. Má zvláštny šarm francúzskej noblesy, afrického prapôvodna a indonézskej pohody. Na Madagaskare žije veľa endemitov, ktoré sa nedajú nájsť nikde inde na svete, a tak má občas človek pocit, že je na úplne inej planéte. Ak k tomu pridáme do neba sa týčiace, niekoľko storočí staré baobaby opradené mnohými legendami, srdce každého dobrodruha musí zaplesať a cítiť sa ako Móric Beňovský pred takmer 250 rokmi.

Ostrovu kedysi dávno kraľoval Slovák Móric Beňovský. Dajú sa tam nájsť ešte nejaké stopy jeho existencie a vplyvu?

K. L.: Určite áno. V hlavnom meste relatívne v centre sa nachádza ulica, ktorá honosne nesie jeho meno a keramickú plaketu. A to nie je jediná. Podobné plakety a označenia ulíc nájdeme vo viacerých mestách. Na východe Madagaskaru v Antalaha má dokonca svoj pamätník a jeden maďarský nadšenec mu spravil aj symbolický náhrobný kameň, keďže s úplnou presnosťou nevieme, kde sa nachádzajú jeho telesné pozostatky.

Katarína Lišková

je rodáčka z Nitry, ktorá vyštudovala vysokú školu v Španielsku. K cestovaniu sa dostala s pracovnou ponukou v Indii. Po roku sa jej cesty odtiaľ rozbehli po svete. Takmer desať rokov strávila medzi Kubou a Mexikom a ďalšími latinskoamerickými krajinami. Okrem toho cestuje do ďalších zemí, najviac na Madagaskar, do Japonska, do Singapuru, Thajska či JAR.

4. 4. (utorok)

Štart: 17:00 hod. (pridané premietanie)

Lístky: bit.ly/PredpredajMadagaskar

Event: www.fb.com/events/264367467353794

Už ste čítali?