Dobré noviny
Nenechajte sa ohroziť vtáčou chrípkou. Takto spoznáte vajcia od nakazenej sliepky
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Nenechajte sa ohroziť vtáčou chrípkou. Takto spoznáte vajcia od nakazenej sliepky

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Strašiak menom vtáčia chrípka sa netýka len úbohých zvieratiek, nakaziť sa totiž môžu hypoteticky i ľudia. A hoci sa o riziku hovorilo skôr v zime, na vajíčka by ste si stále mali dávať pozor aj teraz.

BRATISLAVA 21. marca - Ako informoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva, hostiteľom tohto infekčného ochorenia sú divoko žijúce vtáky, no ochorenie cirkuluje medzi vtákmi po celom svete a ľahko sa medzi nimi prenáša. A hoci sa vírus na ľudí zväčša neprenáša, riziko sa vylúčiť nedá.

Vajcia umyte, hydine tepelne spracujte

„Väčšina prípadov infekcie vírusom vtáčej chrípky typu A (H5N1) u ľudí vznikla ako následok kontaktu s infikovanou hydinou alebo kontaminovanými povrchmi,“ uvádza RÚVZ so sídlom v Poprade na svojom webe. O tom, že sliepka má chrípku, môžu svedčiť aj viditeľné detaily na vajíčkach, ktorým by ste sa mali vyhnúť.

Podľa portálu pluska.sk by ste si mali dať pozor na zdeformované vajcia a na také, ktoré majú mäkkú škrupinu. Môže to byť signálom, že nosnica má chrípku.

Aby ste sa úplne vyhli riziku prípadného nakazenia, ak sa napríklad vtáčia chrípka vyskytla vo vašom okolí, mali by ste produkty z hydiny tepelne upraviť a vajcia predtým poumývať. „Dôkladné varenie usmrcuje vírus, podmienkou však je dosiahnutie teploty minimálne 70 stupňov Celzia počas 20 minút vo všetkých častiach spracovávanej potraviny, napríklad hydina pri kosti,“ radí úrad.

Pri príprave surovej hydiny je potrebné si dôkladne umyť ruky. Apropo, umývanie si rúk mydlom patrí k štandardom hygieny, no ak máte strach z vírusu, pred i po príprave jedla by malo byť ešte väčšou samozrejmosťou.

Príznaky vtáčej chrípky sú podobné ako pri tej klasickej. Môžete očakávať kašeľ, bolesť hrdla i teplotu. Rozhodne však musíte chorobu poctivo vyležať a hoci sa vírus z človeka na človeka neprenáša, von radšej nevychádzajte, pretože sa musíte liečiť a oddychovať.

Naopak, pri zvieratách sú príznaky nákazy širšie, podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky sú zvieratá menej aktívne, strácajú plachosť, majú našuchorené perie, ale objavujú sa aj kašeľ, kýchanie i poruchy tráviaceho systému.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?