Vintage nemusíte nosiť len na sebe. „Oblečte“ doň aj interiér vášho bytu
Inzercia
Inzercia

Vintage nemusíte nosiť len na sebe. „Oblečte“ doň aj interiér vášho bytu

Elegantné šaty, štýlové klobúky či originálne a kvalitné kabelky – aj tieto veci sú príznačné pre štýl vintage, no čoraz viac ľudí mu dáva priestor aj pri zariaďovaní interiéru.

Elegantný a nadčasový vintage štýl vás zaručene odlíši od masy. Nemusíte sa však pri ňom obávať toho, že by ste boli staromódni, práve naopak. Vintage ja zárukou originálneho vzhľadu i spomínanej nadčasovosti. Pridanou hodnou je kvalita, roky, počas ktorých dané veci vydržali a stále by ich hocikto mohol považovať za nové. Ibaže majú svojský rukopis. Úplne ideálne sú aj veci síce s vintage nádychom, ale zároveň stále moderným vzhľadom.

Vintage zbožňujú aj všetci módni fajnšmekri, nadčasovosť a elegancia sú atribúty, ktoré ich odlišujú od ostatných ľudí. Okrem toho, móda sa neustále vracia, vlastniť vintage kúsok je preto skvelou investíciou. Ale vintage – to nie sú len oblečenie či doplnky. Tento unikátny štýl si totiž našiel a prerazil cestu aj do doplnkov v domácnostiach, ako je napríklad romantický toaletný stolík. Mať dom či byt zariadený vo vintage štýle alebo vlastniť aspoň jednu takú vec je prejavom jedinečnosti.

Tak ako v móde, tak aj v bývaní platia isté trendy. Kým kedysi bola nielen módna, ale aj nutná výstavba ako cez „kopirák“, neskôr vládli veľké domy. V niektorých obciach je to tak dodnes – čím väčší dom, tým väčšia pýcha a ľudia sa takto chcú pred susedmi hlavne ukázať, že sú to práve oni, ktorí majú na viac. Takisto tým chceli dôkladne znázorniť, že o budúcnosť ich detí i vnúčat je vďaka obrovskému domu dokonale postarané. Ale neskôr začali mladé rodiny preferovať skôr domy na štýl bungalovov, prípadne luxusnejšie byty v novostavbách. A hoci mnoho ľudí žije v takmer identických domoch či bytovkách, vnútri ich kráľovstiev to už také podobné nie je. Našťastie, z hľadiska interiéru vládne skôr individualizmus, keď sa chcú ľudia v zariaďovaní interiérov dostatočne „vyblázniť“.

V interiérových trendoch síce zavládol spolu s modernou dobou chladný a minimalistický dizajn, ten však nevyhovuje každému. Predsa len, dom či byt by mal dýchať príjemnou atmosférou, čo podčiarkujú nielen farby stien či zariadenia, ale i samotné zariadenie. Ak v byte nemáte takmer nič a dýcha mrazivým, hoci luxusne pôsobiacim minimalizmom, môžete sa postupne cítiť nepríjemne, ba až úzkostne. Správne však nie je ani to, ak máte každú izbu inej výraznej farby a v izbách „naškrečkované“ všetko možné. Ak sa však chcete odlíšiť a nejsť ani jednou vyššie spomínanou cestou, skúste porozmýšľať nad vintage štýlom. Váš dom či byt budú razom dýchať úplne inou atmosférou a aj vy sa budete cítiť akosi romantickejšie.

Môžete si byť absolútne istí, že vďaka vintage štýlu budú do vášho domu či bytu chodiť návštevy ako na klavír, pretože zariadenie vášho interiéru budú donekonečna obdivovať. Dokonalý štýl či zdobenie jednoznačne pritiahnu pozornosť, ale aj vy sa budete cítiť výnimočne. Aby sa však z vašich izieb nestalo múzeum, treba aj pri taktom štýle zariaďovania dbať na určité pravidlá. Ako sa totiž hovorí – menej je viac, a preto by ste mali investovať čas, peniaze i energiu do naozaj vyberaných kúskov. Ak máte radi umenie, je jasné, že na stene budete chcieť mať zavesený obraz s priam zberateľským rámom, dajte si však pozor, aby takto rámovaných obrazov nebolo priveľa. Investovať môžete aj do originálneho zrkadla, prípadne komody. Elegantne a prakticky však pôsobia aj vintage toaletné stolíky.

Ak sa rozhodnete pre vintage nábytok, myslite na to, že nie každému to vyhovuje a ak nebývate sami, poriadne sa o tom porozprávate s ďalšími obyvateľmi domu či bytu. Mať však v byte niekoľko doplnkov vo vintage štýle nemôže azda nikomu prekážať, práve naopak, môže to byť okúzľujúce a napríklad toaletným stolíkom, hodinkami či komodou nič nepokazíte. Nezabúdajte tiež na kvety, ktoré tomu celému dodajú romantickú atmosféru. Nemajte byt či dom celý „prečačkaný“, odhadnite správnu mieru a uvidíte, že tento štýl si zamilujete.

Už ste čítali?

Povedzte doma, že je tu bezpečne, hovoria európskym turistom…

Pijú nelegálny alkohol, za benzín platia 20 centov a tvrdia, že…

Uznávaný český psychológ: Z dieťaťa sa stane dobrý človek, ak…

Čo sa môžeme my, dospelí, naučiť od detí a na čo pri ich výchove…

ZUZANA MAURÉRY: Majme vzdelaných ľudí, hlúpi sú ľahko manipulovateľní

Herectvo vyštudovala na bratislavskej VŠMU a získanú teóriu…

Táto nenápadná babička zachránila tisícky životov a takmer nikto…

Skromná žena stojí za záchranou približne 2 500 životov, hoci o nej málokto…