Martin otočil a vyhral nad Košicami v 2. zápase štvrťfinále play off

Na ilustračnej snímke vľavo hráč Košíc Juraj Milý, uprostred hráč Martina Ján Tabaček, vpravo brankár Martina Mathieu Corbeil v prvom zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipsport ligy medzi HC Košice – MHC Martin 18. marca 2017 v Košiciach. — Foto: TASR – František Iván

Martinčania prehrávali už od 49. sekundy, no dvomi gólmi v druhej tretine dokázali otočiť stav.

Košice 19. marca (TASR) - Hokejisti MHC Martin zvíťazili v 2. štvrťfinálovom zápase play off hokejovej Tipsport ligy na ľade HC Košice 2:1 a vyrovnali stav série na 1:1. Martinčania prehrávali už od 49. sekundy, no dvomi gólmi v druhej tretine dokázali otočiť stav. Séria sa za nerozhodného stavu sťahuje do Martina, tretí zápas je na programe v stredu 22. marca.

Martinčania nastúpili do zápasu s cieľom zlepšiť svoju hru v útoku i v obrane, ale druhý duel štvrťfinálovej série lepšie začali domáci. Kapitán Marek Bartánus nadviazal na tri góly z prvého zápasu a už po 49. sekundách zužitkoval na hranici bránkoviska prihrávku Suju - 1:0. Domáci pokračovali v aktívnej hre a presilovka Martinčanov ich zbrzdila iba na krátky čas. Košičania mali v úvodnej tretine viac z hry, no druhý gól nedokázali pridať. To sa im v druhej časti vypomstilo.

Tá totiž herne i výsledkovo patrila Martinčanom, ktorí výrazne zlepšili pohyb i nasadenie a boli aj gólovo odmenení. Najskôr však Dlouhý v 25. minúte nevyužil sľubnú príležitosť, keď sa ocitol sám pred brankárom Habalom. O dve minúty to však už hosťom vyšlo, keď v úniku dvoch proti jednému posunul Markovič puk Koyšovi a ten prekonal Habala - 1:1. Martinčanov tento moment ešte viac osmelil a snažili sa aj o ďalší gól. Výsledkom ich aktivity bola presilovka v 34. minúte. Tú už po 17. sekundách využil obranca Pulli a upravil na 1:2. Zaskočení domáci sa naďalej dopúšťali viacerých chýb najmä v obrane, no postupne sa vrátili k aktívnejšej hre. V 36. minúte mohol vyrovnať Milý, ale brankár Corbeil zmaril jeho príležitosť.

Tretia tretina priniesla výborný hokej plný nasadenia i gólových príležitostí. Košičania sa tlačili do útoku, zvýšili pohyb, no nezaostávali ani hostia. Tí si v 46. minúte poriadne vydýchli, keď skákajúci puk tesne, ale predsa ostal pred ich bránkovou čiarou. Košičania zo situácie vyťažili presilovú hru, no v nej si nedokázali vytvoriť tlak, čo diváci "odmenili" piskotom. V 49. minúte mohol Koyš pridať tretí gól MHC, no Habal mu radosť zmaril efektným zákrokom. Záverečná desaťminútovka priniesla veľkú snahu Košičanov o vyrovnanie, no tí narážali na dôsledne brániacich hostí na čele s rozchytaným brankárom Corbeilom. Šance domácich na vyrovnanie držal brankár Habal, ktorý v 59. minúte zmaril veľkú príležitosť Markoviča. Košičania skúsili aj hru so šiestimi hráčmi, no vyrovnať už nedokázali.

HC Košice - MHC Martin 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)

Góly: 1. Bartánus (Suja, Huna) - 27. Koyš (Markovič), 34. Pulli (Galamboš, Varga). Rozhodovali: J. Konc, Snášel - Smrek, Stanzel, vylúčení: 2:3 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 3626 divákov.

/stav série: 1:1/

Zostavy:

HC Košice: Habal - Dudáš, Šmach, Šedivý, Vašíček, Jankovič, Deyl, Matejka - Huna, Suja, Bartánus - Bicek, Varga, Jenčík - Hričina, Boltun, Milý - Klíma, Bartoš, Šoltés - Vrábeľ

MHC Martin: Corbeil - Bačik, Kozák, Tabaček, Pulli, König, Brňák, Pacalaj, Salija - Korostin, Galamboš, R. Varga - Markovič, Heizer, Koyš - Rapáč, R. Dlouhý, Surovka - Dírer, Pokrivčák, Jurášek

Hlasy:

Miroslav Marcinko, tréner HC Košice: "Vstup do zápasu bol z našej strany dobrý. Dali sme rýchly gól, mali sme aj početnú streľbu. Tak ako v prvom zápase, aj v tomto rozhodla druhá tretina. Žiaľ, tentoraz v náš neprospech. Nasadenie hráčov bolo až do konca, ale s jedným gólom sa nedá vyhrať."

Pavel Paukovček, tréner MHC Martin: "Prvú tretinu poznačil rýchly gól domácich. V druhej a tretej tretine chlapci príkladne bojovali o každý jeden puk tak, ako sme si pred zápasom povedali. Snažili sme sa nepúšťať súpera k vážnym šanciam. Dali sme dva góly a náskok sme si dokázali ustrážiť. Keď to už pred bránkou "horelo," tak nás podržal brankár."

Martin Dudáš, obranca HC Košice: "Druhú tretinu sme totálne zaspali. Možno nám aj trochu uškodil rýchly prvý gól. Asi sme si mysleli, že to už pôjde samé. Vedeli sme, že Martinčania sú bojovné mužstvo a len tak ľahko sa nevzdajú. My teraz musíme zdvihnúť hlavy."

Jaroslav Markovič, útočník MHC Martin: "Dnes nám prvá tretina vyšla horšie než v prvom zápase. Po nej sme si však v kabíne povedali aj ostrejšie slová a som rád, že padli na úrodnú pôdu. Celkovo sme dnes ukázali oduševnený a bojovný výkon. Za toto víťazstvo sme nesmierne šťastní."