Prievidzská škola ako prvá zaviedla uniformy. Efekt si všetci pochvaľujú
Dobré noviny
Dobré noviny

Prievidzská škola ako prvá zaviedla uniformy. Efekt si všetci pochvaľujú

Hoci novinku sprvoti sprevádzal strach z nepoznaného, po vyše pol roku si ju pochvaľujú žiaci i rodičia.

Uniformy si pochvaľujú žiaci i rodičia. — Foto: archív školy

PRIEVIDZA/BRATISLAVA 20. marca - Školské uniformy sú v niektorých štátoch úplne bežnou súčasťou vzdelávacieho systému. Ich hlavnou úlohou je zrovnoprávniť deti z bohatších rodín s deťmi zo sociálne znevýhodneného prostredia. Vďaka nim sa deti bohatších rodičov nepovyšujú nad chudobnejšie deti, čím sa predchádza možnej šikane či posmeškom, ktoré môžu vážne poškodiť vývoj dieťaťa do budúcnosti - šikovaného i šikanujúceho.

Na Slovensku sa síce občasne diskutuje o možnosti zavedenia podobného opatrenia, avšak k realizácii systematického riešenia zatiaľ nedošlo. O experiment sa pokúsila Súkromná spojená škola v Prievidzi, ktorá jednotné trojfarebné oblečenie zaviedla v triedach prvého stupňa. O odvážnom kroku prievidzskej školy napísal reportáž server NašaPrievizda.sk.

Od septembra minulého roka sú dievčatá odeté v šedých šatách s červenými svetríkmi, chlapci majú oblečené šedé nohavice, bielu košeľu prípadne biele tričko, niektorí majú na sebe červenú vestu.

Každý žiak dostal od školy na začiatku jednu uniformu zadarmo. V ďalšom období si rodičia môžu jednotlivé komponenty dokupovať.

„Deti sa nekastujú, sú rovnocenné. A učia sa tiež vkusu. Škola totiž nie je dvor, nechodí sa do nej v teplákoch, maskáčoch či roztrhaných rifliach,“ povedala pre server NašaPrievidza.sk riaditeľka školy Gabriela Bálintová.

Opatrenie si pochvaľujú samotní žiaci, ale aj rodičia. Ich reakcie a celú reportáž si môžete prečítať na stránke NašaPrievidza.sk.

Už ste čítali?

Slováci dali zbohom práci a už pol roka len cestujú po svete.…

Opustili rodné Slovensko, obuli si túlavé topánky a vrhli…

Na Novom Zélande zrejme našli stratený div sveta

Celé to znie ako príbeh z dobrodružného románu, no toto sa skutočne…

Prešovskí študenti vytvorili repelent proti kliešťom, ktorý…

Na klasické repelenty si už kliešte zvykli, toto však nemôžu ani…

Moslimom došla trpezlivosť: Teroristom posielajú doteraz najsilneší…

Moslimovia už sa viac nedokázali nečinne prizerať na to, čo robia teroristi vo svete.…