Prievidzská škola ako prvá zaviedla uniformy. Efekt si všetci pochvaľujú
Dobré noviny
Dobré noviny

Prievidzská škola ako prvá zaviedla uniformy. Efekt si všetci pochvaľujú

Hoci novinku sprvoti sprevádzal strach z nepoznaného, po vyše pol roku si ju pochvaľujú žiaci i rodičia.

Uniformy si pochvaľujú žiaci i rodičia. — Foto: archív školy

PRIEVIDZA/BRATISLAVA 20. marca - Školské uniformy sú v niektorých štátoch úplne bežnou súčasťou vzdelávacieho systému. Ich hlavnou úlohou je zrovnoprávniť deti z bohatších rodín s deťmi zo sociálne znevýhodneného prostredia. Vďaka nim sa deti bohatších rodičov nepovyšujú nad chudobnejšie deti, čím sa predchádza možnej šikane či posmeškom, ktoré môžu vážne poškodiť vývoj dieťaťa do budúcnosti - šikovaného i šikanujúceho.

Na Slovensku sa síce občasne diskutuje o možnosti zavedenia podobného opatrenia, avšak k realizácii systematického riešenia zatiaľ nedošlo. O experiment sa pokúsila Súkromná spojená škola v Prievidzi, ktorá jednotné trojfarebné oblečenie zaviedla v triedach prvého stupňa. O odvážnom kroku prievidzskej školy napísal reportáž server NašaPrievizda.sk.

Od septembra minulého roka sú dievčatá odeté v šedých šatách s červenými svetríkmi, chlapci majú oblečené šedé nohavice, bielu košeľu prípadne biele tričko, niektorí majú na sebe červenú vestu.

Každý žiak dostal od školy na začiatku jednu uniformu zadarmo. V ďalšom období si rodičia môžu jednotlivé komponenty dokupovať.

„Deti sa nekastujú, sú rovnocenné. A učia sa tiež vkusu. Škola totiž nie je dvor, nechodí sa do nej v teplákoch, maskáčoch či roztrhaných rifliach,“ povedala pre server NašaPrievidza.sk riaditeľka školy Gabriela Bálintová.

Opatrenie si pochvaľujú samotní žiaci, ale aj rodičia. Ich reakcie a celú reportáž si môžete prečítať na stránke NašaPrievidza.sk.

Už ste čítali?

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…

Nitrania nesmelo ponúkli svoje farmárske čipsy obchodnému reťazcu.…

Poctivá práca prináša ovocie. Zemiakové lupienky od malej…

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…