Seriál SP uzavreli mass preteky biatlonu mužov s víťazným M. Fourcadem

Francúzsky biatlonista Martin Fourcade na pretekoch SP v nedeľu 19. marca 2017.
Francúzsky biatlonista Martin Fourcade na pretekoch SP v nedeľu 19. marca 2017. — Foto: TASR/AP

Druhý skončil Lotyš Andrejs Rastorgujevs, ktorý sa radoval vôbec z prvého umiestenia v kariére na stupňoch.

Holmenkollen 19. marca (TASR) - Deväťdielny seriál Svetového pohára uzavreli v nórskom Holmenkollene biatlonisti pretekmi s hromadným štartom. Na 15 km trati dominovala najväčšia osobnosť súčasného biatlonu Francúz Martin Fourcade pred Lotyšom Andrejsom Rastorgujevsom (+17,4) a Rakúšanom Simonom Ederom (+32,4). Malý krištáľový glóbus za disciplínu 'mass' získal M. Fourcade a podaril sa mu tak unikát, keď sa stal vlastníkom všetkých piatich glóbusov v SP.

Bilancia majiteľa krištáľových glóbusov bola jednoznačná, veľký bol jeho majetkom už v predstihu, malé získal za šprint, stíhacie preteky, vytrvalostné a do kompletnej zbierky mu chýbal jediný za 'mass'. Odstup 22 bodov za Nemcom Schemppom však nebol neprekonateľný, stačilo trebárs zvíťaziť a ak by bol Nemec maximálne šiesty, body by sa zrovnali. M. Fourcade však suverénne triumfoval a až 20. Schempp prišiel o malý glóbus.

M. Fourcada pri prvej streľbe ležmo postihla nečakaná situácia, nemal zásobníky s nábojmi a musel si oň zažiadať zdvihnutím ruky. Veľmi rýchlo však hodený zásobník zasunul do zbrane a vybielil všetky terče. Stratil dosť veľa a zo strelnice vybiehal 18-ty so stratou 21 sekúnd na vedúceho Rakúšana Edera. Do ďalšej streľby stihol stratu úplne zmazať a keď vybielil ďalšiu položku ležmo, už figuroval na šiestej priečke, len 3,6 sekundy za lídrom Rusom Šipulinom. Strieľalo sa presne, až 13-ti si zachovali do polovice pretekov čistý štít a čo bolo pre Fourcada mimoriadne dôležité, Schempp bol aktuálne až 18-ty.

Rýchlo sa nebežalo, so silami sa šetrilo a M. Fourcade nemal problém v prvej stojke zastrieľať opäť bezchybne a zo všetkých najrýchlejšie. Nad Francúzom však visela hrozba súvisiaca s penalizáciou, alebo diskvalifikáciou za vhodenie zásobníka od trénera. Na záverečnú stojku dokorčuľoval sám s veľkým polminútovým náskokom, všetky terče vybielil a dovolil si aj víťazné gesto. Smolu mal Čech Šlesingr, ktorý netrafil posledný terč a pripravil sa o možný stupeň víťazov. Jeho zakolísanie využili Eder a Rastorgujevs, aby sa zaradili hneď za Fourcada, jediného bezchybného strelca z 30 štartujúcich. Pre Fourcada to bolo po vyriešení všetkých pochybností okolo vhodeného zásobníka 14. víťazstvo v sezóne, 63. v kariére. Druhý Rastorgujevs sa radoval vôbec z prvého umiestenia v kariére na stupňoch.