Dobré noviny
Rusko chce v roku 2020 rásť rýchlejšie ako globálna ekonomika
TASR
TASR

Rusko chce v roku 2020 rásť rýchlejšie ako globálna ekonomika

Na archívnej fotografii ruský prezident Vladimír Putin.
Na archívnej fotografii ruský prezident Vladimír Putin. — Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimír Putin zdôraznil, že adaptácia domácej ekonomiky na nové globálne podmienky sa prakticky skončila a vláda onedlho predstaví program jej ďalšieho rozvoja.

Moskva 18. marca (TASR) - V roku 2020 sa má ruské hospodárstvo rozvíjať rýchlejšie ako globálna ekonomika. Vo štvrtok (16. 3.) to podľa informácie na internetovej stránke 1. kanála Ruskej televízie uviedol na zjazde Ruských priemyselníkov a zamestnávateľov prezident Vladimir Putin.

Prezident zdôraznil, že adaptácia domácej ekonomiky na nové globálne podmienky sa prakticky skončila a vláda onedlho predstaví program jej ďalšieho rozvoja.

Zjazd podnikateľov sa koná v rámci Týždňa biznisu, ktorý majú v Rusku každoročne. Počas neho sa manažéri najväčších ruských firiem zaoberajú témami, ktoré ich v činnosti najviac znepokojujú a sami si s nimi nedokážu poradiť.

Dôvodov na nespokojnosť však ubúda. Kurz rubľa sa po silnom poklese na sklonku roku 2014 stabilizoval. Cena ropy na medzinárodnom trhu je vyššia, než ju pred časom odhadovali experti, a na ktorej boli postavené príjmy štátneho rozpočtu. Ruská ekonomika aj napriek západným sankciám dosahuje čoraz presvedčivejší vzostup. „Dostali sme sa na cestu trvalého znižovania inflácie, čo sa pokladá za veľmi dôležité. K 13. marcu bola jej ročná miera 4,4 %. Na prijateľnej úrovni sa podarilo udržať deficit štátneho rozpočtu a kurz národnej meny. Dôležité je, že sme nielen zachovali úroveň našich devízových, ale aj vládnych rezerv,“ uviedol Putin.

Prezident v súvislosti s dosiahnutými výsledkami povedal, že vláda už pracuje na novom hospodárskom programe. Ten stanoví ciele do roku 2025.

Diskusia sa na zjazde začala tradične prvou témou – daňami. Do konca budúceho roku platí v krajine daňové moratórium. Jeho pozitívne výsledky sa oceňujú a podnikatelia sa vyslovili za predĺženie daňovej stability o niekoľko rokov.

Už ste čítali?