Keď mala 8, jej matka súhlasila, aby jej amputovali nohy. Nikto nemohol uveriť, čo dokázala o 15 rokov neskôr
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Keď mala 8, jej matka súhlasila, aby jej amputovali nohy. Nikto nemohol uveriť, čo dokázala o 15 rokov neskôr

Jej život mal možno dopadnúť celkom inak, no osud to nakoniec zariadil tak, že je oveľa krajší ako pred rokmi. A to aj napriek tomu, že jej museli amputovať nohy. Oksanu Mastersovú však práve vďaka tomu uznáva množstvo ľudí.

Oksana nafotila aj odvážnejšie snímky. — Foto: Reprofoto/Daily News

KYJEV/LOUISVILLE 19. marca - Práve amputácia nôh začal písať inšpiratívny životný príbeh mladej Ukrajiny žijúcej v Amerike Oksany Mastersovej, predtým Boradczukovej. Možno ju poznáte ako úspešnú paralympioničku, no jej detstvo nemožno považovať za šťastné.

Úspešná športovkyňa

Šesť prstov na každej nohe, ktoré boli zrastené, zdeformované nohy a chýbajúce palce na rukách. Maličkú Oksanu si rodičia v takomto stave nechceli nechať, a tak ju ako odložili do ukrajinského sirotinca. Strávila tam sedem rokov, pričom sa hovorí, že počas toho mala byť aj zneužívaná, až kým sa jej neujala Američanka Gay Mastersová, ktorej priezvisko Oksana nosí. Krstné meno si však nechala, vďaka čomu každý vie, aký je jej pôvod.

Malá Oxana so zdeformovanými nohami.
Malá Oksana so zdeformovanými nohami. Foto: Facebook/Gay Masters

Ale Oksana by radšej na niektoré spomienky zo svojho detstva zabudla, skutočnou mamou je pre ňu aj tak Gay, ktorá rozhodla aj o tom, aby jej amputovali nohy. Navonok kruté rozhodnutie však malej Oksane uľahčilo život, pretože túto časť tela aj tak nemohla predtým plnohodnotne využívať. O prvú nohu prišla ako osemročná, neskôr jej amputovali aj druhú nohu - vtedy mala 13 rokov, začala veslovať a venovať sa i biatlonu, do čoho sústredila všetku svoju fyzickú i psychickú silu.

Oksana je už dnes medzi hendikepovanými športovcami pojem, má aj vlastný profil na Wikipédii. Nečudo, je to naozaj šikovná športovkyňa, ktorá má doma niekoľko medailí, a to z najvyššej súťaže, z paralympijských hier.

Oxana so svojou adoptívnou mamou.
Oksana so svojou adoptívnou mamou. Foto: Facebook/Gay Masters

Z kedysi odmietaného ukrajinského dievčatka tak vyrástla športovo nadaná, krásna a silná žena, a to aj napriek traumatizujúcim zážitkom z detstva. Sila jej psychiky je však neuveriteľná, o čo sa chce podeliť aj s ostatnými ľuďmi, ktorí tiež prišli o nohy. Je preto pre nich inšpiráciou a vzorom, že aj s takýmto nedostatkom sa dá prežiť krásny a úspešný život.

Už ste čítali?

Povedzte doma, že je tu bezpečne, hovoria európskym turistom…

Pijú nelegálny alkohol, za benzín platia 20 centov a tvrdia, že…

Uznávaný český psychológ: Z dieťaťa sa stane dobrý človek, ak…

Čo sa môžeme my, dospelí, naučiť od detí a na čo pri ich výchove…

ZUZANA MAURÉRY: Majme vzdelaných ľudí, hlúpi sú ľahko manipulovateľní

Herectvo vyštudovala na bratislavskej VŠMU a získanú teóriu…

Táto nenápadná babička zachránila tisícky životov a takmer nikto…

Skromná žena stojí za záchranou približne 2 500 životov, hoci o nej málokto…