Dobré noviny
Primátor Vysokých Tatier by chcel vybudovať cyklotrasy pre rodiny
TASR
TASR

Primátor Vysokých Tatier by chcel vybudovať cyklotrasy pre rodiny

Ján Mokoš, archívna snímka.
Ján Mokoš, archívna snímka. — Foto: TASR/Oliver Ondráš

Mesto však trápia viaceré problémy. Jedným z nich je nedostatok parkovacích miest.

Vysoké Tatry 17. marca (TASR) – Spojenie tatranských osád do jedného samosprávneho celku, ktoré sa udialo pred 70 rokmi, považuje primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš za úspešné. Podľa jeho slov sa tento model osvedčil. Dôležité však podľa neho je zároveň aj riešiť problémy, ktoré samospráva má. Za významnú označil chýbajúce cyklotrasy určené pre rodiny s deťmi.

Mesto trápia viaceré problémy. Jedným z nich je nedostatok parkovacích miest. "Naším cieľom je riešiť to, čo nám chýba, a to sú miesta na parkovanie. Ľudia krúžia po meste autom, potom odídu preč, alebo zaparkujú na trávniku," poznamenal primátor. Zároveň zdôraznil, že samospráva nechce ísť do výstavby nových hotelov a zariadení. Skôr chce zveľaďovať a rekonštruovať tie, ktoré má k dispozícii.

Mesto tiež uvažuje o vybudovaní väčšieho množstva cyklotrás, ktoré sú medzi domácimi, ale aj turistami žiadané. Ako vysvetlil primátor, vo Vysokých Tatrách sa nachádza dostatok cyklotrás, avšak mnohé sú náročné na stúpanie a nie sú vhodné pre rodiny s deťmi. Aj preto by chceli vybudovať tri cyklotrasy pozdĺž celej Cesty slobody smerom na Veľkú Lomnicu. "Pri týchto líniových stavbách tu však máme veľké problémy, predovšetkým s majetkom štátu a získavaním súhlasu," vysvetlil Mokoš.

Zároveň navrhol vybudovanie cyklotrasy v smere od Popradu do Kežmarku. "Vo Veľkej Lomnici by sa odbočilo na Tatranskú Lomnicu, trasa by viedla okolo kempu, bola by vhodná aj pre rodiny s deťmi," priblížil. V súčasnosti sa pracuje na prvej etape cyklotrasy v smere od Tatranskej Lomnice do Tatranskej Kotliny. Projektová dokumentácia je vypracovaná, samospráva má aj stavebné povolenie. Mesto chce na jej výstavbu získať finančné prostriedky v rámci cezhraničného projektu. "Druhou etapou by mala byť trasa Tatranská Lomnica – Veľká Lomnica, tretia by mala viesť od Tatranskej Lomnice smerom do Smokovca a späť," povedal.

Rok 2017 je pre mesto jubilejný. Práve v marci to je 70 rokov, odkedy sa tatranské osady spojili pod jednu samosprávu, teda pod mesto Vysoké Tatry. Podľa Mokoša je dôležité, aby bolo tatranské územie primerane zaťažovaná, najmä čo sa týka výstavby. "V minulosti tu boli snahy zo strany developerov postaviť 300-lôžkové hotely na Hrebienku, nové zjazdovky vo Vyšných Hágoch. My sme si povedali, že zachováme tri centrá pre lyžiarske športy a zimné lyžovanie zjazdového typu, a to Štrbské Pleso, Smokovce a Lomnicu," vysvetlil.

"Myslím si, že práve konfigurácia Vysokých Tatier predurčila toto spojenie osád do jedného samosprávneho celku. V národnom parku je potrebné riešiť centrálne jeho rozvoj i napredovanie, a samozrejme, aj centrálne riešiť ochranu prírody. To sú asi také najväčšie atribúty spojenia, aby tu nedochádzalo k nadmernému zaťažovaniu podhoria, konkrétne jeho hornej časti," povedal primátor.

Výročie svojho vzniku si v meste pripomínajú viacerými podujatiami. V sobotu 18. marca sa v Novom Smokovci uskutoční vyhlásenie výsledkov výtvarnej a literárnej súťaže s názvom Moje mesto. Počas programu vystúpi speváčka Dominika Mirgová. Program vyvrcholí v nedeľu 19. marca o 15.30 h v Tatranskej Lomnici, vystúpi tam Štátna filharmónia z Košíc.

Už ste čítali?