Senzačná Štuhecová ovládla zjazd, dráma na SP aj medzi mužmi

Slovinská zjazdárka Ilka Štuhecová, archívna snímka
Slovinská zjazdárka Ilka Štuhecová, archívna snímka — Foto: TASR/AP

Štuhecová, ktorá pred touto zimou nikdy v SP nestála na pódiu, slávila v tejto sezóne okrem zlatej medaily aj štvrté víťazstvo v zjazde pod hlavičkou prestížneho seriálu

Aspen 15. marca (TASR) - Malý glóbus Svetového pohára patrí suverénne majsterke sveta Ilke Štuhecovej. Dvadsaťšesťročná Slovinka si v stredu s prehľadom vykĺzala aj triumf vo finálových pretekoch v americkom Aspene, svoj siedmy v SP.

Pred súťažou mala Štuhecová náskok 97 bodov na Talianku Sofiu Goggiovú, takže jej stačilo prísť v redukovanom štartovom poli na poslednej bodovanej 15. priečke bez ohľadu na umiestnenie jej súperky. So štartovým číslom jeden však pustila lyže úplne voľne a jasne dištancovala celú konkurenciu. Ako-tak, ale tiež s veľkým mankom 66 stotín skončila druhá slávna americká zjazdárka Lindsey Vonnová a už priepastnú vyše sekundu (+1,03) zaostala Goggiová. Do straty dvoch sekúnd sa zmestila ešte lichtenštajnská spolufavoritka Tina Weiratherová (+1,71) a ešte dve lyžiarky, ostatné pretekárky zaostali v ponímaní odvetvia i dĺžky trate (víťazný čas 1:36,95 min.) o dve výkonnostné kategórie.

Štuhecová, ktorá pred touto zimou nikdy v SP nestála na pódiu, slávila v tejto sezóne okrem zlatej medaily aj štvrté víťazstvo v zjazde pod hlavičkou prestížneho seriálu. Okrem toho do stredy vyhrala aj jedny preteky v kombinácii, za ktorú získala tiež malý glóbus a na tretiu sezónnu trofej má našliapnuté vo štvrtkovom super-G, v ktorom tiež vyhrala dve súťaže.

Malý glóbus získal taliansky lyžiar Fill

Mimoriadne dramatické vyvrcholenie sezóny zjazdu Svetového pohára prinieslo radosť z malého glóbusu talianskemu lyžiarovi Petrovi Fillovi. Vo finálových pretekoch v americkom Aspene skončil na druhom mieste a svojho konkurenta, vedúceho Nóra Kjetila Jansruda zdolal počtom 454 o 23 bodov. Súťaž vyhral ďalší Talian Dominik Paris a slávil svoj piaty triumf kariéry v prestížnom seriáli.

Boj o celozimnú trofej v kráľovskej disciplíne sa začal štartovým číslom 3. Fill sa zaradil s 8-stotinovou stratou za vedúceho Parisa, čo nič nepredznamenalo. V súboji o vlastnú obhajobu malej "gule" čakal, čo predvedie s päťkou Jansrud, ktorý trofej získal rok pred ním. Nór mal solídny náskok 33 bodov, ale pokazil a zaradil sa na záver poradia, čo mu síce v tom momente stačilo ešte na sezónny titul, ale postupne ho ďalší pretekári odsúvali. Na jeho smolu nikto neodsunul zároveň Filla, takže s 11. miestom (+0,54 s) vyšiel naprázdno. Za oboma talianskymi triumfátormi dňa skončil tretí Švajčiar Carlo Janka (+0,18 s). "Vydal som zo seba všetko, jazda mi vyšla. Myslím, že nie je veľa takých, ktorí dokázali obhájiť glóbus za zjazd a ja patrím medzi tých šťastlivcov, ktorým sa tom podarilo. Som nadšený," cituje Filla APA.

Súťaž nemala zásadný vplyv na celkové poradie SP. Veľký glóbus, už rekordný šiesty mal istý pred finále Rakúšan Marcel Hirscher. Ten získal aj malé trofeje za obrovský a špeciálny slalom, kombináciu vyhral Francúz Alexis Pinturault a naprázdno predsa nevyšiel ani Jansrud, ktorý má vo vrecku sezónny titul za super-G. Tým pádom je v mužskej kategórii o všetkom podstatnom rozhodnuté v predstihu troch individuálnych súťaží.