Dobré noviny
Mečiarove amnestie budú zrušené. Koalícia sa dohodla na tomto postupe
Dobré noviny
Dobré noviny

Mečiarove amnestie budú zrušené. Koalícia sa dohodla na tomto postupe

Vladimír Mečiar a Michal Kováč vo februári 1998, krátko pred uplynutím prezidentovho funkčného obdobia.
Vladimír Mečiar a Michal Kováč vo februári 1998, krátko pred uplynutím prezidentovho funkčného obdobia. — Foto: TASR

V prieskume verejnej mienky vo februári 2017 sa za zrušenie amnestií vyjadrilo 63% oslovených, proti zrušeniu bolo 20% oslovených.

BRATISLAVA 13. marca - Vládna koalícia sa dohodla na postupe zrušenia nemorálnych Mečiarových amnestií. Uviedol to Denník N, ktorý sa odvolal na slová premiéra Roberta Fica po stretnutí s predsedami koaličných strán SNS a Most-Híd. Podľa premiéra má byť riešením kombinácia zmeny ústavy a rozhodnutia o zrušení amnestií parlamentom. Podrobnosti budú verejnosti oznámené v stredu.

Takzvané Mečiarove amnestie sú amnestie vyhlásené bývalým predsedom vlády SR Vladimírom Mečiarom, v tom čase aj zastupujúcim prezidentom SR, pre páchateľov únosu Michala Kováča a zmarenia referenda v roku 1997. Amnestie boli prvýkrát udelené 3. marca 1998.

Na snímke syn bývalého prezidenta SR Michala Kováča, ktorý bol v deväťdesiatych rokoch násilím zavlečený do Rakúska.
Na snímke syn bývalého prezidenta SR Michala Kováča, ktorý bol v deväťdesiatych rokoch násilím zavlečený do Rakúska. Foto: TASR

Amnestie je možné zrušiť iba ústavným zákonom, ktorý musí byť schválený trojpätinovou väčšinou Národnej rady SR (90 poslaneckých hlasov).  Predseda vlády Robert Fico v minulosti tvrdil, že amnestie boli síce amorálne, ale z právneho hľadiska sú nezrušiteľné. Obrat v jeho postojoch badať najmä od premiéry filmu Únos, ktorý do verejného diskurzu po rokoch opäť vniesol problematiku únosu Michala Kováča ml. do cudziny a následných amnestií.

Právnici a neprávnici sa v názoroch o amnestiách nezhodujú. V prieskume verejnej mienky vo februári 2017 sa za zrušenie amnestií vyjadrilo 63% oslovených (32% za, 31% skôr za). Proti zrušeniu bolo 20% oslovených.

Z účasti či dokonca zorganizovania únosu prezidentovho syna je podozrievaná Slovenská informačná služba, ktorú v tom čase riadil Ivan Lexa (na snímke).
Z účasti či dokonca zorganizovania únosu prezidentovho syna je podozrievaná Slovenská informačná služba, ktorú v tom čase riadil Ivan Lexa (na snímke). Foto: TASR

Už ste čítali?