Dobré noviny
Komárno a Štúrovo sú súčasťou iniciatívy dunajskej kultúrnej promenády
TASR
TASR

Komárno a Štúrovo sú súčasťou iniciatívy dunajskej kultúrnej promenády

Na archívnej snímke je prístav Komárno.
Na archívnej snímke je prístav Komárno. — Foto: TASR/Ladislav Vallach

Cieľom je posilniť dunajskú kultúrnu identitu a solidaritu, vytvorenie spoločnej značky podporovaním nadnárodných kultúrnych väzieb medzi sídlami pozdĺž Dunaja.

Komárno/Štúrovo 11. marca (TASR) - Samosprávy miest Komárno a Štúrovo v okrese Nové Zámky sú súčasťou riešiteľského konzorcia medzinárodného projektu Danube Urban Brand (DANUrB), financovaného z programu medzinárodnej spolupráce Interreg Danube Transnational Program 2014 – 2020.

Ako dnes TASR informoval hovorca Mestského úradu v Komárne Róbert Králik, 15. februára sa v Budapešti konala konferencia o projekte DANUrB, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 150 zástupcov zo siedmich podunajských krajín. "Projekt je zameraný na vytvorenie regionálnej siete, vybudovanej prostredníctvom cestovného ruchu a vzdelávania. Jeho cieľom je posilniť dunajskú kultúrnu identitu a solidaritu, vytvorenie spoločnej značky podporovaním nadnárodných kultúrnych väzieb medzi sídlami pozdĺž Dunaja, ako aj preskúmanie nevyužitého alebo skrytého potenciálu pre lepšiu ekonomickú a kultúrnu návratnosť," vyjadril sa Králik.

Ďalším cieľom je vytvorenie komplexnej priestorovo – kultúrnej siete „dunajskej kultúrnej promenády“, ktorá integruje všetky komunity pozdĺž rieky do jednej turistickej destinácie s tematickými trasami a možnosťami rozvoja. "Zmyslom vytvorenia jednotnej značky je zvýšenie počtu návštevníkov a predĺženie ich pobytu v regióne. DANUrB si kladie za cieľ odkryť nevyužité kultúrne dedičstvo a zdroje ako priemyselné dedičstvo, dedičstvo komunistickej minulosti, opevnenia, stopy po obchodovaní či živé kultúrne tradície v mestách na rieke Dunaj," vysvetlil hovorca.

Výskum sa zameriava na zmapovanie všetkých dostupných zdrojov a možnosti ich zhodnotenia. "Vytvorená stratégia a pilotné projekty majú prispieť k lepšiemu využitiu kultúrneho potenciálu pre miestnych obyvateľov, a tým aj k ekonomickým benefitom na základe zvýšeného záujmu návštevníkov. Cieľom virtuálnych prehliadok ako ďalšieho výstupu projektu je sprístupniť nepreskúmanú kultúru menších miest pozdĺž rieky, zvýšiť ich atraktivitu a konkurencieschopnosť vo vzťahu k susediacim veľkým mestám," ukončil.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?