Dobré noviny
Českí študenti vymysleli aplikáciu, vďaka ktorej môžete pomôcť zachrániť zranené zvieratká
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Českí študenti vymysleli aplikáciu, vďaka ktorej môžete pomôcť zachrániť zranené zvieratká

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay, adn

Zvieratkám v núdzi by mali ľudia pomáhať, no niekedy si ani oni sami nevedia dať rady. Našťastie, aj vďaka českým študentom vznikla aplikácia, vďaka ktorej nebola pomoc nemým tváram doteraz jednoduchšia.

HRADEC KRÁLOVÉ 9. marca - Nie je nič výnimočné, ak sa študenti podieľajú na vytváraní mobilných aplikácií, no vždy poteší, ak tým sledujú aj vyšší a ušľachtilý cieľ. Podobne ako dvaja študenti z Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové. Tí sa totiž podieľali na vývoji aplikácie Zvíře v nouzi.

Pre širokú verejnosť

„Aplikácia pomáha zachrániť zranené alebo opustené voľne žijúce zvieratá,“ znie popis v službe Google Play. Doteraz fungovala len na platforme iOS, ale už je dostupná aj pre inteligentné telefóny so systémom Android. Ak nájdete zranené alebo opustené zviera, môžete sa vďaka nej skontaktovať s príslušnou záchrannou stanicou, ktorú vyhľadá váš telefón vďaka GPS.

Nie všetky prípady si vyžadujú, aby sa zvieraťu dostalo starostlivosti, no bežný človek to nedokáže vyhodnotiť. Aj vďaka tejto aplikácii sa tak presvedčíte o tom, či dané zvieratko naozaj potrebuje pomoc a budete mať lepšie svedomie. Aplikácia umožní zavolať do stanice alebo jej poslať GPS súradnice miesta nálezu, prípadne vás bude telefón navigovať do stanice. Ako uvádza portál zvirevnouzi.cz, samozrejmosťou je možnosť zaslania fotografií z miesta, kde sa konkrétne zviera nachádza.

Ak uviedol Český rozhlas, na aplikácii pracovali David Bárta a Martin Hromádko, a to celkom zadarmo. „Pre mňa to bolo napríklad to, že tá aplikácia už bude mať nejaký výsledok v praxi. Že to môže zachrániť nejaké zviera, tak som si povedal, že by to mohlo pomôcť,“ opísal rozhodnutie podieľa sa na aplikácii Bárta. Hromádko ho doplnil, že preňho je zaujímavejšie to, že aplikácia je dostupná širokej verejnosti.

Už ste čítali?