Dobré noviny
Zbierku múzea v Revúcej môžete rozšíriť aj vy
TASR
TASR

Zbierku múzea v Revúcej môžete rozšíriť aj vy

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: TASR/Branislav Caban

Dary by mali súvisieť s regiónom Gemer-Malohont a so školskou oblasťou, na ktorú sa MPSG špecializuje.

Revúca 28. februára (TASR) – Rozšírenie zbierkového fondu Múzea Prvého slovenského gymnázia (MPSG) v Revúcej a zároveň záchrana historických predmetov sú hlavnými cieľmi jeho aktuálnej akvizičnej činnosti s názvom Darujte nám svoj poklad. Ako TASR informovala lektorka MPSG Lucia Koreňová, ľudia v rámci nej môžu múzeu darovať svoje poklady, teda rôzne staré predmety.

„Ide o veci, ktoré by možno doma vyhodili, ale môžu mať svoju historickú hodnotu. Darované predmety prejdú v múzeu selekciou a vybrané veci budú zaregistrované ako zbierkové predmety múzea,“ vysvetlila Koreňová s tým, že dary by mali súvisieť s regiónom Gemer-Malohont a so školskou oblasťou, na ktorú sa MPSG špecializuje. „Zbierky múzea by sme radi rozšírili napríklad o staré mapy, zbierky hmyzu a nerastov, herbáre, staré hudobné nástroje. Za takéto predmety budeme darcom veľmi vďační,“ konkretizovala lektorka.

Spomínaná akvizičná činnosť podľa jej slov prebieha už druhýkrát a tentoraz nie je časovo obmedzená. „Pri prvom kole, ktoré sme realizovali asi pol roka, ľudia zareagovali pozitívne a malo to dobrú odozvu. Mnohí nám volali a informovali sa, ako môžu predmety darovať,“ priblížila Koreňová, podľa ktorej už touto formou získali viacero zaujímavých artefaktov.

„Jedna pani nám darovala 200-ročný gemerský čepiec. Ďalším predmetom bol kroj z lazov pri Muránskej Zdychave. Medzi ďalšie dary patria rôzne publikácie či časopisy,“ špecifikovala lektorka s tým, že získané predmety budú uložené v depozitári múzea. Viaceré však plánujú prezentovať v rámci výstav a niektoré sa po rekonštrukcii MPSG stanú súčasťou stálej expozície. „Napríklad spomínaný čepiec bude na hlave figuríny v našej čiernej kuchyni,“ dodala.

Každý, kto by chcel MPSG darovať nejaký predmet, môže zatelefonovať na číslo 0918 977 645 a vysvetliť, o akú vec ide. „Ideálne je poslať aj fotografie na e-mailovú adresu muzeum@revuca.sk a na základe toho budeme reagovať a dohodneme sa s darcom,“ zakončila Koreňová.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?