Dobré noviny
Výskumník 20 rokov pozoroval vlkov. Muži sa od nich môžu naučiť pár dôležitých lekcií
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Výskumník 20 rokov pozoroval vlkov. Muži sa od nich môžu naučiť pár dôležitých lekcií

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Vstával skoro ráno, aby pozoroval svorky vlkov a zistil, že sú svojím správaním dosť podobní ľuďom. V mnohom nás však môžu inšpirovať. Najmä muži sa od nich môžu naučiť niekoľko prekvapivých lekcií do života.

CHEYENNE 28. februára - Muži sa často stretávajú s názorom, aby sa vzmužili a boli dominantní ako "alfasamci". Tých nájdeme aj medzi vlkmi, ktorí sú vo všeobecnosti svojím správaním podobní ľuďom viac než by ste čakali. Ako povestní "alfasamci", ako sa teda hovorí dominantným vlkom, sa však správajú celkom inak. V mnohom však ich správanie môže byť inšpiráciou aj pre nás ľudí.

Vlci agresivitu nepotrebujú

Skúsený výskumník Rick McIntyre strávil celých 20 rokov pozorovaním a štúdiom vlkov v Yellowstonskom národnom parku. Vstával vždy skoro ráno, aby našiel svorku vlkov a mohol ich z bezpečnej vzdialenosti pozorovať pomocou ďalekohľadu. Veľa ľudí by možno čakalo, že musel byť často svedkom ich agresívneho správania, on však tvrdí, že alfasamci sa k ostatným členom svorky takto správali iba naozaj výnimočne. Nie sú agresívni, pretože to nepotrebujú, uviedol portál Rieder´s digest podľa New York Times. Namiesto toho vedú príkladom a svojím správaním upokojujú aj ostatných. V tichosti veria sami sebe a vedia, čo v danej situácii treba urobiť.

Najradšej sa hrajú s mláďatami

Ako však napísal Carl Safina, ktorý mal možnosť sa o tom s McIntyrom porozprávať, dozvedel sa o slávnom yellowstonskom vlkovi, ktorý bol považovaný za takéhoto "super vlka". Hoci vlci nie sú agresívni, pri obrane svojej rodiny vedia byť neľútostní a v tomto nikdy neprehrával ani on. Keď však bol so svojou svorkou, ktorá je preňho ako rodina, jeho najobľúbenejšou činnosťou bola hra s mláďatami. "Čo si naozaj užíval bolo predstieranie, že prehral. To ho neskutočne bavilo," prezradil zaujímavosť zo svojho pozorovania McIntyre. Hoci je teda ochrancom, v prvom rade sa príkladne správa k svojej rodine - k družke, k mláďatám, či k súrodencom. Sila je totiž síce pôsobivá, no to, na čo najradšej spomíname a čo si zapamätáme najlepšie, je láskavosť. A tak to funguje aj medzi ľuďmi.

Nielen samice, ale aj samce vlkov sa s láskou starajú o svoje mláďatá.
Nielen samice, ale aj samce vlkov sa s láskou starajú o svoje mláďatá. Foto: Facebook/ProtectionYellowstoneWolfs

Muži sú často stavaní do situácie, že musia byť tí, ktorí všetkému rozumejú, všetkých vedú, alebo sami cítia, že sú v tom lepší. No pritom ani medzi vlkmi to tak nie je vždy. Biológ Doug Smith zistil, že medzi vlkmi väčšinu rozhodnutí robia samice. Od nich často závisí, kam sa pôjde loviť či kedy sa bude oddychovať.

Čo sa od nich môžu ľudia naučiť?

Keďže výskumníci objavili u vlkov tieto zaujímavé štruktúry správania, zhodnotili, že sú v mnohom podobné tým ľudským. Chceli tiež vyvrátiť mýtus, ktorý v našich predstavách o alfasamcoch máme, a ukázalo sa, že práve od vlkov sa muži môžu naučiť mnohé cenné lekcie: menej vrčať, viac tichej sebadôvery, viesť svojím príkladom, oddanosť v starostlivosti o rodinu a v jej obrane, rešpekt voči ženám a zdieľanie zodpovednosti. Podľa Carla Safinu by práve toto malo znamenať, keď sa povie "vzmuž sa".

Už ste čítali?