Dobré noviny
Slovenka si vytúžené svadobné šaty navrhla sama. Dva mesiace tvrdej driny ohúria aj vás
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Slovenka si vytúžené svadobné šaty navrhla sama. Dva mesiace tvrdej driny ohúria aj vás

Vydávať sa v krásnych šatách - to je snom mnohých dievčat a žien. Ale niekedy môže byť hľadanie tých správnych šiat hotovým umením. Vtedy prichádza na rad vlastná kreativita, vďaka ktorej si originálne šaty vyrobila aj Soňa z Detvy.

Soňa s manželom.
Soňa s manželom. Foto: archív S. S.

DETVA 23. februára - Soňa Stančíková je dnes už vydatá žena, no pred svadbou mala poriadnu dilemu. „Moja predstava o krajkovaných šatách v štýle vintage zmizla vo chvíli, keď ma priateľ požiadal o ruku. Odrazu som vedela, že tie šaty musia byť originálne, niečím iné, moje,“ vysvetlila pre Dobré noviny a prezradila, ako vznikali jej vysnívané šaty, na ktorých sa nakoniec ocitli detvianske motívy.

Korzet ešte vynosí

Keď ešte Soňa nepoznala úplne presnú podobu šiat, tušila aspoň jedno - musia byť zdobené ručnou farebnou výšivkou, s detvianskymi motívmi a musí si ich vyšiť sama. Napokon, uľahčoval jej to blízky vzťah k vyšívaniu. „K ľudovým motívom mám blízko už odmalička. Moja prastará mama bola vychýrenou vyšívačkou krivou ihlou v Detve. V roku 1968 založila predajňu s detvianskym ľudovým umením, kde zhotovovala a predávala kroje, vyšívané obrusy a rôzne doplnky zdobené ručnou výšivkou. Predajňa funguje dodnes a ja som už štvrtou generáciou v rodinnom biznise,“ dodala Soňa.

Hoci mala jasnú predstavu o tom, že výšivka bude farebná, netušila, kde presne sa bude nachádzať. Ďalšiu veľkú dilemu jej pomohla rozlúsknuť sesternica, ktorá vymyslela, že šaty sa budú skladať z korzetu a dlhej tylovej sukne. Výšivka sa mala nachádzať práve vo vrchnej časti, teda na korzete. Fantastické bolo aj zistenie, že šaty sa dajú vďaka takémuto riešeniu využiť aj v iný deň ako v ten svadobný. „Keďže je korzet samostatnou časťou, dá sa nosiť na rôzne príležitosti, vynikajúco sa hodí napríklad k úzkym džínsom,“ prezradila Detvianka „vychytávku“, o akú je väčšina neviest ukrátená.

Soňa a jej svadobné šaty.
Soňa a jej svadobné šaty. Foto: archív S. S.

Pri výbere najvhodnejšieho vzoru musela zanalyzovať obsah starej škatule s tradičnými detvianskymi motívmi. Tie nakoniec poskladala do vzorov, až kým nebola úplne spokojná. „Inšpirovala som sa starými obrusmi vyšívanými prastarkou. Skladbu vzorov som konzultovala aj s mamou, pracuje s výšivkami dosť dlho na to, aby mi vedela poradiť, aký motív ku ktorému sa hodí najlepšie. Zvolila som pestrú farebnosť výšivky, avšak snažila som sa dodržať tie farby, ktoré sa aj kedysi používali na Podpoľaní,“ doplnila šikovná Soňa. Predsvadobná príprava je pomerne stresujúca záležitosť, ona ešte k tomu riešila aj tvorbu náročných šiat, pričom len návrh a nákres výšivky trval 18 dní. Ani samotné vyšívanie si nijako neuľahčila, celé to robila s 30-ročnou krivou ihlou, presne tou, s ktorou kedysi tvorila jej prastará mama.

Manžel mal zákaz vstupu

Znie to priam neuveriteľne, ale mravenčiu prácu dokázala po celý ten čas skrývať pred svojím budúcim manželom. „Nad rámom som sa hrbila skoro každý deň po príchode z práce domov, niekedy sa mi chcelo viac, inokedy vôbec. Zatvorila som sa v izbe, aby budúci manžel vedel, že má vstup zakázaný. Bola som na seba veľmi náročná, niekoľkokrát som výšivku vypárala a začala odznova, kým sa mi každá časť nezdala byť dokonalá. Preto mi vyšívanie zabralo 2 mesiace a 2 týždne,“ dodala Soňa s tým, že to stálo za to. V salóne jej potom majiteľka zhotovila korzet z vyšitých dielov látky. A výsledok? Manžel i svadobčania boli z jej diela nadšení a Soňa sa už v salóne neubránila slzám dojatia.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?