Dobré noviny
Štát vás finančne podporí, ak budete pestovať túto rastlinku
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Štát vás finančne podporí, ak budete pestovať túto rastlinku

Baza je mimoriadna zdravá.
Baza je mimoriadna zdravá. — Foto: Pixabay

Pestovanie vlastných plodín znie síce skvele, no je celkom náročné. Ľudia preto za ovocie platia nehorázne peniaze, niečo však zbierajú aj v lese či pri ceste. Štát preto teraz rozhodol, že rozšíri podporu pestovania niektorých druhov.

BRATISLAVA 22. februára - Nepestuje ich veľa ľudí a to je škoda. Napríklad bazu ľudia radšej zbierajú vo voľnej prírode či popri ceste. Obľúbený bazový sirup by však predsa len chutil o čosi lepšie, ak by pochádzal z bazy, ktorú ste si vypestovali a starali sa o ňu, alebo bol na výber od rôznych lokálnych výrobcov. A to chce štát podporiť finančnou injekciou.

Nájdu si dosť fanúšikov?

Ako informovalo ministerstvo pôdohospodárstva, na Slovensku panuje trend nedostatočnej rôznorodosti pestovania plodín. „Ovplyvňuje to nielen pôdu, ale aj opeľovačov - včely. A vplyv to má aj na podnikanie poľnohospodárov. Masovo pestované plodiny ako repka, kukurica, slnečnica či pšenica totiž podliehajú veľkým cenovým výkyvom na svetových trhoch. Som si istá, že domáci bazový sirup, jahody či lieskové orechy si rozhodne nájdu medzi slovenskými spotrebiteľmi fanúšikov,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Rezort preto prechádza ku konkrétnym činom, a tým je rozšírenie podpory poľnohospodárom. Ak sa napríklad rozhodnete pestovať bazu, ktorá je, mimochodom, veľmi zdravá, môžete dostať podporu od štátu. Vzácne látky sa nachádzajú v jej kvietkoch i plodoch. Baza obsahuje napríklad vitamíny A a C, ale aj cenné flavonoidy.

Prečítajte si tiež:
Zázračnú bazu si môžete vypestovať aj doma. Je to jednoduchšie, ako si myslíte

Ako informoval denník SME s odvolaním sa ministerstvo, bazu na Slovensku pestuje menej ako päť poľnohospodárov. Ak by ste chceli zvýšiť ich počet, nárok na podporu od štátu budeme mať vtedy, ak budete mať na jednom hektári aspoň päťsto kríkov. Jej pestovanie sa radí do kategórie vysokej prácnosti, kde je podpora od štátu vo výške 155,32 eura za hektár.

Do tejto kategórie sa zaraďujú aj ďalšie plodiny, ktorých pestovanie chce štát od teraz podporovať, a to jahody, lieska či ruža jabĺčková. „V rámci opatrení diverzifikácie budú môcť farmári získať podporu z priamych platieb aj na jahody, bazu čiernu, liesku obyčajnú či ružu jabĺčkovú. Tie tak pribudnú k doteraz podporovaným plodinám, ako sú egreše, maliny, ríbezle a kôstkoviny - broskyne, marhule, nektarinky, slivky, čerešne, višne,“ doplnilo ministerstvo. Mimochodom, je aj kategória ovocia s veľmi vysokou prácnosťou, kam patria hrušky či jablká, ktorých pestovatelia môžu získať od štátu podporu až vo výške 244,75 eura za hektár.

Už ste čítali?