Dobré noviny
Heslom Dňa Výskumu rakoviny je Dnešný výskum pre zajtrajšiu liečbu
TASR
TASR

Heslom Dňa Výskumu rakoviny je Dnešný výskum pre zajtrajšiu liečbu

Na snímke prezidentka nadácie Výskum rakoviny Margita Klobušická.
Na snímke prezidentka nadácie Výskum rakoviny Margita Klobušická. — Foto: TASR - František Iván

Jeho cieľom je upozorniť na priority a potenciál moderného onkologického výskumu.

Bratislava 22. februára (TASR) - Nadácia Výskum rakoviny (NVR) aj na tento rok pripravila rad aktivít ku Dňu výskumu rakoviny, za ktorý vyhlásila 7. marec, i k Svetovému dňu boja proti rakovine - World Cancer Day (WCD), ktorý je každý rok 4. februára.

Heslom Dňa Výskumu rakoviny je Dnešný výskum pre zajtrajšiu liečbu. Jeho cieľom je upozorniť na priority a potenciál moderného onkologického výskumu. Ukázať pacientom a ich rodinám, čím konkrétnym im výskum pomáha, presvedčiť kolegov-onkológov, že ich spolupráca na výskume je nevyhnutná pre ďalšie napredovanie v boji s rakovinou a pripomenúť vláde SR nutnosť zahrnúť špeciálny program aplikovaného výskumu do Národného onkologického programu aj medzi priority znalostnej ekonomiky na Slovensku.

Hlavným cieľom NVR je podporovať, propagovať a realizovať výskum nádorových ochorení na všetkých úrovniach - základný, translačný a klinický s cieľom využiť výsledky v medicínskej praxi, uviedol pre TASR manažér nadácie Ján Juráš.

V súvislosti so Svetovým dňom boja proti rakovine nadácia organizuje už 7. ročník edukačno-popularizačného projektu Vedecké dielne - Onkológia v spolupráci s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied (SAV), najväčším vedeckým ústavom na Slovensku. Doktorandi a vedeckí pracovníci jeho organizačných zložiek - Ústavu experimentálnej onkológie a Virologického ústavu počas štyroch týždňov až do 7. marca - Dňa výskumu rakoviny hovoria so študentmi viac ako 30 gymnázií na Slovensku o tom, ako môžu sami prispieť k riešeniu problému rakoviny zodpovedným rozhodovaním sa ohľadom vlastného zdravia, ale aj tým, že nasmerujú svoje vysokoškolské štúdium na prírodovedné disciplíny alebo medicínu a mohli tak začať realizovať vedeckú kariéru v oblasti onkologického výskumu.

Pri príležitosti Dňa výskumu rakoviny sa už tradične konajú popularizačné semináre Vedecké dielne - onkológia pre stredoškolských študentov a súťaž mladých onkológov o najlepšiu prácu v oblasti onkologického výskumu v kategóriách študent strednej školy, študent vysokej školy a mladý výskumník do 35 rokov.

Nadácia takisto organizuje verejné zbierky na zakúpenie dôležitých výskumných a diagnostických prístrojov, od roku 2000 kúpila prístroje za viac ako milión eur. Konajú sa aj tradičné športovo-dobročinné akcie, ako je Na kolesách proti rakovine i benefičné koncerty.

V tomto roku sa už tretíkrát uskutoční mimo Bratislavy, v kúpeľnom meste Bojnice, Galakoncert ku Dňu výskumu rakoviny pod záštitou primátora mesta Františka Táma. Koncert bude 7. marca o 17.30 h v Kultúrnom centre. Účinkovať budú viacerí poprední umelci a skupiny, odznejú klasické skladby z rôznych období, operné árie a zbory, ale aj populárne piesne slovenských a svetových autorov, informoval Juráš.

Už ste čítali?