Dobré noviny
Platí lístok, aj keď MHD mešká? Zistili sme, či sa vám oplatí hádať
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Platí lístok, aj keď MHD mešká? Zistili sme, či sa vám oplatí hádať

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR

Ten, kto nemá predplatný cestovný lístok, sa musí z času na čas boriť s problémami spôsobenými meškaním spojov. Zisťovali sme, aké sú v tomto smere práva tých cestujúcich, ktorí si zakúpili obyčajný alebo SMS lístok.

BRATISLAVA 20. februára - Je viacero prípadov, keď vám môže prepadnúť platný cestovný lístok. Napríklad ak sa nachádzate v spoji, ktorý ide dlhšie, ako ukazuje grafikon, dajme tomu kvôli zápcham. Prípadne musíte prestupovať, no spoj nie a nie prísť, pričom čas, na ktorý je ohraničený lístok, neúprosne plynie. Zúriť zvyknú aj tí, ktorí si kúpili SMS lístok, no spoj mešká. Výhodu majú tí, ktorí majú zakúpený predplatný cestovný lístok. To ale zďaleka nie je prípad každého či väčšiny cestujúcich, a tak by ste mali vedieť, či sa vám kvôli meškaniu spojov a straty platnosti cestovných lístkov oplatí hádať.

Meškanie preveriť vedia

Ak totiž váš cestovný lístok stratí kvôli meškaniu platnosť, automaticky sa dostanete do stresu z možnosti, že vás skontroluje revízor. „V prípade revízie cestovných lístkov je potrebné upozorniť revízora na meškanie spoja, aby to mohol zaznačiť do hlásenky. Následne je potrebné podať žiadosť o reklamáciu, nakoľko revízor nevie v reálnom čase vyhodnotiť, či predchádzajúci spoj meškal,“ vysvetlil nám vedúci odboru marketingu a komunikácie Dopravného podniku Bratislava (DPB) Zenon Mikle, keď sme sa pýtali na prestupovanie z jedného spoja na druhý. Mikle zároveň dodal, že každý prípad sa posudzuje individuálne.

V Košiciach majú cestujúci platnosť cestovných lístkov v prípade meškania garantovanú. Týka sa to spoja, v ktorom cestujúci svoju cestu začal a neprestúpil na iný. Pre portál Košice Dnes to potvrdila hovorkyňa Dopravného podniku mesta Košice Michaela Karaffová. Tak je to aj v prípade meškania MHD v Bratislave. „Ak cestujúci počas svojej cesty neprestupuje, revízor vie skontrolovať meškanie spoja a v tom prípade má cestujúci cestovný lístok akceptovaný,“ odpísala nám hovorkyňa DPB Adriana Volfová.

Foto: TASR

Cestujúci často využívajú aj možnosť kúpy SMS lístka, tú je však potrebné uskutočniť ešte pred príchodom spoja. Jednak trvá istý čas, kým vám lístok príde, a ak nastúpite do spoja bez neho, hoci ste požiadavku už zaslali, revízor vám to neuzná. No práve predčasná kúpa SMS lístka môže byť problémom v prípade, ak spoj mešká alebo vynechá čas uvedený na grafikone. „DPB si vie preveriť meškanie a podľa času SMS cestovného lístka vyhodnotiť danú situáciu,“ vysvetlil Mikle.

Treba myslieť na to, že keď ste si lístok kúpili a normálne by vám jeho platnosť vystačila na čas, ktorý strávite v dopravnom prostriedku, je dôležitá minutáž na grafikone. Nemôžete teda celkom za to, že spoj, na ktorý sa spoliehate, nedorazil včas alebo jeho cesta trvá oveľa dlhšie kvôli zápcham. „Keďže cestujúci občan vopred zaplatil, má právo uplatniť reklamáciu,“ potvrdili nám aj zo Slovenskej obchodnej inšpekcie s tým, že sa treba riadiť aj Prepravným poriadkom DPB.

Iba desatina z pokuty

V prípade, že žijete v meste, kde sa pravidelne prepravujete mestskou hromadnou dopravu, je najlepšie mať zakúpenú kartu známu aj ako „električenka“, čiže predplatný cestovný lístok (PCL). Ak totiž spoj mešká, budete zúriť, ale aspoň sa nemusíte báť prípadnej pokuty. Dokonca, keď si PCL zabudnete, stále sa môžete vyhnúť vysokej pokute. Stačí totiž, keď sa ním prídete do 30 dní preukázať, vtedy zaplatíte manipulačný poplatok 5 eur. To je predsa len stále lepšie ako zaplatiť sumu, ktorá je aj desaťkrát vyššia.

Už ste čítali?