Dobré noviny
Projekt ochrany osamelých seniorov v Prievidzi chce polícia rozšíriť
TASR
TASR

Projekt ochrany osamelých seniorov v Prievidzi chce polícia rozšíriť

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Na seniorov sa MsP Prievidza zameriava takmer od začiatku realizácie svojich preventívnych aktivít. "

Prievidza 20. februára (TASR)- Na zvýšenie bezpečnosti osamelých seniorov je zameraný projekt Bezpečne doma i na ulici, ktorý realizuje od roku 2012 Mestská polícia (MsP) Prievidza. Aktivity má záujem rozšíriť pre ďalších klientov.

Na seniorov sa MsP Prievidza zameriava takmer od začiatku realizácie svojich preventívnych aktivít. "Polícia opakovane registruje prípady trestných činov, ktorých terčom sú seniori. To bol základ na to, aby sme išli ešte ďalej a skúsili pomôcť aj tým, ktorí to najviac potrebujú," ozrejmil koordinátor prevencie MsP Prievidza Vít Zajac.

Projekt Bezpečne doma i na ulici prezentuje prievidzská MsP na stretnutiach s obyvateľmi mesta, a to v spravidla v priestoroch, kde sa seniori stretávajú. Začiatkom roka 2012 v súčinnosti s opatrovateľskou službou mesta Prievidza vykonala aj prieskum medzi osamelo žijúcimi seniormi. Na základe neho sa tak do projektu na jeho začiatku zapojilo päť seniorov od 78 do 98 rokov. "V súčasnosti máme zapojené tri klientky, pričom dve z nich sú v projekte od začiatku a jedna od minulého roka. Formy kontaktu sú rôzne, podľa možností, zdravotného stavu a požiadaviek klientok alebo ich rodiny," doplnil Zajac. Počas stretnutí podľa jeho ďalších slov riešil rôzne prípady, pričom išlo nielen o pokus dostať sa do bytu pod rôznymi zámienkami, ale telefonické obťažovanie reklamami, ponukami tovaru, zásielkami s podvodnými výhrami. "V spolupráci s opatrovateľskou službou mesta Prievidza máme v tomto roku zámer náš projekt opäť rozšíriť o ďalších klientov – seniorov podľa možností, ich prípadného záujmu alebo o seniorov, ktorí sú odkázaní na opatrovateľskú službu," avizoval.

Náplňou projektu je osobný kontakt príslušníka MsP, koordinátora prevencie, ten v dohodnutom čase navštívi osobu, ktorá požiadala o zaradenie do projektu. "Stretnutia sa uskutočňujú spravidla dvakrát za mesiac alebo podľa aktuálnej požiadavky, telefonický kontakt prebieha minimálne raz týždenne," konkretizoval Zajac.

Cieľom preventívnych aktivít je poskytnúť osamelo žijúcim obyvateľom mesta pocit bezpečia a toho, že mesto aj MsP majú záujem o to, ako žijú a na ich bezpečí sa aktívne podieľajú. Obyvatelia v dôchodkovom veku si podľa koordinátora prevencie veľmi dobre uvedomujú, že vzhľadom na viacero spolupôsobiacich faktorov sú práve oni častými obeťami páchateľov najrôznejšej trestnej činnosti.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRENČIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?