Dobré noviny
Na ostrove v Karibiku vládnu iba ženy. Muži tu bojujú za svoju rovnoprávnosť
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Na ostrove v Karibiku vládnu iba ženy. Muži tu bojujú za svoju rovnoprávnosť

Ženy, ktoré na ostrove obsadili jedny z najvyšších postov.
Ženy, ktoré na ostrove obsadili jedny z najvyšších postov. — Foto: reprofoto/bbc/kieradams

Ženy na jednom z ostrovov v karibskej oblasti poriadne zamiešali karty. Dostali sa na vysoké posty, ako nikdy predtým, a vo vedúcich pozíciách majú významnú prevahu. Za rovnoprávnosť tu musia bojovať muži.

COCKBURN TOWN 20. februára - V mnohých krajinách sveta sa ženy zápasia s problémom, že majú nižšie platy ako muži a celkovo je aj vo vysokých spoločenských a politických funkciách omnoho menej žien ako mužov. Na karibskom ostrove Turks a Caicos sa však karta obrátila a o svoje práva musia bojovať, naopak, muži. Ženy v tomto kúte sveta obsadili mnohé dôležité pozície a zdá sa, že nežné pohlavie tu má neobyčajne navrch.

Ženy na čele významných úradov

Hilary Clintonová nie je jediná žena, ktorá bola odhodlaná vrhnúť sa do vysokej politiky. Hoci celkovo vo svete je na najvyšších miestach vo vysokom sektore poskromne, na ostrove Turks a Caicos v Karibiku ženy rozhodne neťahajú za kratší koniec. V decembri si miestni obyvatelia zvolili prvý raz na čelo krajiny zvolili ženu. Premiérkou sa stala Sharlene Cartwright-Robinsonová. Ženy tu však vládnu vo veľkom. Našli by ste ich totiž aj vo funkciách zástupkyne guvernéra, generálnej prokurátorky, predsedníčky Najvyššieho súdu či na piatich zo siedmych stálych tajomníčok, uviedol britský spravodajský server BBC. Je teda evidentné, že ženy tam momentálne kariérne predčili mužov, ktorých krajina povzbudzuje a motivuje k tomu, aby sa snažili dosiahnuť rovnosť.

Sharlene Cartwright-Robinsonová je prvou ženskou premiérkou v krajine.
Sharlene Cartwright-Robinsonová je prvou ženskou premiérkou v krajine. Foto: reprofoto/bbc/turksacaicosdailynews

Špeciálny prínos nežnejšieho pohlavia

Sharlene Cartwright-Robinsonová sa netrápi prípadnými neprajníkmi a aj na svoje víťazstvo vo voľbách má jasný názor a tvrdí, že bola jednoducho "najlepším mužom na túto prácu" a stojí si za tým, že ženy takto spoločnosti môžu prospieť. Niektorí ľudia si totiž myslia, že ženy by vedúce pozície nezvládali tak dobre, ona je však presvedčená o opaku. Zároveň tvrdí, že ženy vnášajú do svojej práce aj niečo špeciálne. "Ženy venujú viac pozornosti detailom a prinášajú osobnejší prístup," cituje ju BBC. Vyjadrila sa tiež, že hoci teraz ako ženy zastávajú také pozície, ako nikdy predtým, ide im to výborne. Sama je toho názoru, že ani na ňu mnoho ľudí nepozeralo stereotypne ako na ženu, ale ako na človeka vhodného na danú pozíciu na základe pracovných skúseností.

Mladých mužov chcú motivovať

Nezvyčajná situácia púta pozornosť a tradične zameraná snaha o to pomôcť ženám, aby bojovali za svoju rovnoprávnosť, sa na tomto ostrove zmenila. Teraz v krajine apelujú na stredoškolákov - chlapcov a ich kľúčovú úlohu v spoločnosti, aby si stanovovali rovnako vysoké ciele ako dievčatá a boli priebojnejší a nenechali sa odradiť. Už v škole ich teda vedú k tomu, aby sa nevzdávali. V práci totiž nemá ísť o to, či je človek muž alebo žena a trendu takéhoto stereotypného vnímania sa snažia zamedziť. Nechcú totiž, aby sa ktokoľvek cítil menejcenne, hoci ženy sú hrdé na to, čo dokázali, rovnako ako by boli aj muži, na ich miestach.

Už ste čítali?