Musíme zabrániť odlivu vzdelaných ľudí z východného Slovenska
TASR
TASR

Musíme zabrániť odlivu vzdelaných ľudí z východného Slovenska

K problémom podnikateľov na východnom Slovensku patrí aj zlá infraštruktúra.

Peter Mihók — Foto: TASR/Michal Svítok

Malá Ida 17. februára (TASR) – Súkromných podnikateľov na východnom Slovensku najviac trápi odliv vzdelaných ľudí a zlá infraštruktúra. Skonštatoval to po dnešnom Valnom zhromaždení Košickej regionálnej komory Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (KRK SOPK), ktoré sa konalo v Malej Ide pri Košiciach, predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók.

Problémy, ktoré trápia podnikateľov na východnom Slovensku sú podľa jeho slov jednak spoločné so zvyškom Slovenska, ako však tvrdí, v Košickom a Prešovskom kraji sú to i špecifické problémy. Tie sa týkajú odtrhnutia tejto časti od celkového ekonomického života Slovenska. "Mnohí to pripisujú najmä tomu, že tu neexistuje dobrá cestná infraštruktúra, nie je tu dosť pracovných príležitostí a tieto obidva regióny sa intelektuálne a ľudsky vyprázdňujú. Považujem to za najväčšie riziko," zdôraznil Mihók. Podľa jeho slov sa väčšina mladých a schopných ľudí ťažko vracia naspäť, a preto "musíme zabrániť odlivu hlavne mladej generácie vzdelaných ľudí, práve z týchto dvoch východoslovenských regiónov".

Jednou z prioritných tém dnešného stretnutia boli otázky rozvoja podnikateľského prostredia v regióne, trendov v slovenskej a svetovej ekonomike, ako aj duálne vzdelávanie.

"Duálne vzdelávanie je u nás v plienkach. SOPK je najsilnejším subjektom v organizácii duálneho vzdelávania. Treba však povedať, že zákon o odborom vzdelávaní, na ktorý nadväzuje i samotné duálne vzdelávanie, je nedokonalý, a preto aj pri ostatnom rokovaní s ministrom školstva Petrom Plavčanom, ako aj ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Jánom Richterom, sme dali ako základnú požiadavku na to, aby mohlo toto duálne vzdelávanie fungovať novelizáciu zákona o odbornom vzdelávaní. My chceme robiť so slovenskými normami kvalitu vzdelávania, ako je v Rakúsku alebo v Nemecku, kde tie normy sú diametrálne odlišné," povedal Mihók s tým, že je potrebné v štátnom rozpočte začať každoročne vyčleňovať finančné prostriedky na odborné vzdelávanie.

"Dnes sa to rieši v rámci projektov Európskej únie. Jeden skončil a keď neboli peniaze, rok nebežal a stratili sme rok," zdôvodnil predseda SOPK.

Počas Valného zhromaždenia sa konali i voľby orgánov KRK SOPK na obdobie rokov 2017 až 2022, v rámci ktorých boli zvolení predseda, traja podpredsedovia a 11 členov predstavenstva. Novým predsedom predstavenstva KRK SOPK, ktorá má v súčasnosti 100 členov, sa stal Ladislav Drábik. Podnikatelia dnes podľa jeho slov hľadali cestu, ako zlepšiť vzájomnú komunikáciu a spoluprácu tak, aby sa im lepšie podnikalo. "Základnou úlohou bolo sformulovanie rámca pre fungovanie KRK SOPK, aby podnikatelia mali dobrý priestor, kde sa môžu posťažovať, nájsť pomoc a diskutovať o tom, ako riešiť svoje problémy," povedal.

Riaditeľka KRK SOPK Agnesa Klimová uviedla, že aj v minulom roku zorganizovali niekoľko podujatí, ktoré pripravili v spolupráci s partnermi z regiónu, ako sú napríklad Úrad Košického samosprávneho kraja, mesto Košice, agentúra SARIO či kancelária AmCham Slovakia v Košiciach. "Kancelária SOPK v Košiciach bola aj pri spolupráci na organizácii Slovensko - Ukrajinského obchodného fóra, ktoré bolo súčasťou podujatia Dni Ukrajiny v Košiciach. Úspešnú zahraničnú spoluprácu nadviazala komora aj s Kanadským veľvyslanectvom na Slovensku, keď pre podnikateľov z Košického regiónu zorganizovala konferenciu na tému komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody CETA," dodala Klimová.

Už ste čítali?

ZUZANA MAURÉRY: Majme vzdelaných ľudí, hlúpi sú ľahko manipulovateľní

Herectvo vyštudovala na bratislavskej VŠMU a získanú teóriu…

Táto nenápadná babička zachránila tisícky životov a takmer nikto…

Skromná žena stojí za záchranou približne 2 500 životov, hoci o nej málokto…

Existuje 5 štádií lásky, no väčšina ľudí sa zasekne pri treťom

Každý túži po tom, aby jeho láska vydržala navždy. Avšak láska má…

Muž, ktorý zachránil 669 detí počas holokaustu, netušil, že…

Starý muž nemal ani najmenšie tušenie, že tí, ktorých ešte…