Zaujíma to väčšinu z nás, no nik nemá odvahu to skúsiť. Toto sa stane, keď za jazdy zaradíte spiatočku
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Zaujíma to väčšinu z nás, no nik nemá odvahu to skúsiť. Toto sa stane, keď za jazdy zaradíte spiatočku

Ak ste niekedy premýšľali nad tým, čo by sa stalo, ak by ste za jazdy zaradili spiatočku, môžete si namiesto špekulácií a dohadov pozrieť video, ktoré to dokumentuje. 

Ilustračné foto — Foto: Pixabay

BRATISLAVA 18. februára - Situácia, ktorá každého zaujíma, no všetci sa to bojíme vyskúšať. Človek, ktorý má nejaké skúsenosti so šoférovaním, už jednoducho tuší, že ak by za jazdy zrazu zaradil spiatočku, autu by to neprospelo a ktovie, čo ešte by sa stalo. Našli sa však ľudia, ktorí to skúsili a výsledky toho, ako to dopadlo, zdokumentovali vo videu.

Nepríjemný omyl

Ak niekto po naštartovaní v snahe vyraziť z miesta omylom zaradí spiatočku namiesto jednotky, nikoho to neprekvapí a stáva sa to najmä šoférom - začiatočníkom. Na to, aby sa však šofér pomýlil a zaradil spiatočku za jazdy, by musel mať dosť veľkú smolu. Netreba však mať zbytočné obavy. Pri automatickej prevodovke je to s najväčšou pravdepodobnosťou nemožné a ani pri manuálnej prevodovke to vo veľkej rýchlosti nechtiac nemôžete urobiť tak jednoducho.

Zaradenie spiatočky za jazdy so sebou môže priniesť neželané následky.
Zaradenie spiatočky za jazdy so sebou môže priniesť neželané následky. Foto: Pixabay

Keď znenazdajky zaradíte spiatočku

V opačnom prípade by ste začuli škrípavé zvuky, podobne, ako keď počas jazdy zaradíte nesprávny rýchlostný stupeň. A ak by ste spiatočku pri rýchlej jazde nasilu predsa len zaradili, čakať pri tom môžete aj nepríjemné dôsledky v podobe poškodenej mechaniky auta, a logicky najmä prevodovky. Auto však poslúchne váš pokyn, ktorý mu dáte a pneumatiky zrazu postupne zmenia svoj smer a vy začnete cúvať. Samozrejme, nevyhnete sa hlučnému pískaniu a dymu, ktorý sa spod vašich kolies bude dvíhať. Rozhodne vám to však neodporúčame skúšať. Okrem toho, že by sa to neobišlo bez poškodenia vozidla, bude to tak lepšie aj pre vašu vlastnú bezpečnosť aj pre bezpečnosť ostatných.

Na tomto videu si však môžete pozrieť, ako to dopadlo, keď šofér v rýchlo približne 65 km/h zaradil spiatočku. Ako to dopadlo?

 

Už ste čítali?

Povedzte doma, že je tu bezpečne, hovoria európskym turistom…

Pijú nelegálny alkohol, za benzín platia 20 centov a tvrdia, že…

Uznávaný český psychológ: Z dieťaťa sa stane dobrý človek, ak…

Čo sa môžeme my, dospelí, naučiť od detí a na čo pri ich výchove…

ZUZANA MAURÉRY: Majme vzdelaných ľudí, hlúpi sú ľahko manipulovateľní

Herectvo vyštudovala na bratislavskej VŠMU a získanú teóriu…

Táto nenápadná babička zachránila tisícky životov a takmer nikto…

Skromná žena stojí za záchranou približne 2 500 životov, hoci o nej málokto…