Jednota a Kaufland budú chrániť prírodu. To, na čo ste boli roky zvyknutí, vám musia odoprieť
TASR
TASR

Jednota a Kaufland budú chrániť prírodu. To, na čo ste boli roky zvyknutí, vám musia odoprieť

Obľúbené obchody, ktoré húfne navštevujú aj Slováci, si prichystali novinky, ktoré prispejú k ochrane životného prostredia. To, čo sa rozhodli postupne zaviesť, bude síce radikálne, ale naša krajina to potrebuje ako soľ.

Ilustračné foto — Foto: wikimedia

BRATISLAVA 17. februára (TASR) - Igelitové tašky sú veľkým problémom pre životné prostredie, no, bohužiaľ, Slovensko stále patrí ku krajinám, kde je ich spotreba výrazná. Zabojovať sa preto rozhodli samotné obchodné reťazce, ktoré sa pripojili k iniciatíve Bez igelitiek. Na Slovensku patrí spotreba igelitových tašiek medzi najvyššie v Európskej únii, čo je alarmujúca správa. Len ich spoplatnenie nestačí, preto sa obchodné reťazce, ktoré Slováci navštevujú, zaviazali urobiť pre ich úplné obmedzenie viac.

Vyradia ich z predaja

Ako uvádza na svojej stránke ministerstvo životného prostredia, jeden obyvateľ spotrebuje za rok v priemere až 466 tašiek, pričom európsky priemer je o viac ako polovicu nižší. Aj preto envirorezort vyhlásil iniciatívu Slovensko bez igelitových tašiek. K nej sa už pripojili pripojili prvé obchodné reťazce. Ide o COOP Jednota a Kaufland, k myšlienke sa pripojil aj Zväz obchodu a cestovného ruchu SR.

Zodpovedný prístup k životnému prostrediu je zodpovedným prístupom k zdraviu ľudí v celej krajine. Som rád, že iniciatíva našla odozvu aj medzi najvýznamnejšími hráčmi v slovenskom maloobchode,“ povedal minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Podľa jeho slov práve maloobchod predstavuje kľúčového hráča pri obmedzovaní spotreby igelitových tašiek.

Subjekty, ktoré sa zapojili do iniciatívy, môžu verejnosť informovať prostredníctvom loga Bez igelitiek, s čím budú súvisieť aj nálepky v obchodoch. „Umiestnenie nálepiek v obchodoch nepredstavuje pre zapojených len možnosť prezentovať sa ako zodpovedný podnikateľ. Predovšetkým ide o otvorený záväzok voči zákazníkom, že sa aktívne zapojili do znižovania spotreby neekologických tašiek,“ doplnil Sólymos.

V rámci iniciatívy plánuje sieť Kaufland spustiť tento rok dlhodobý projekt, ktorého cieľom bude postupne odstrániť ekologicky nevyhovujúce tašky z predaja. COOP Jednota a ZOCR sa zaviazali aktívne prispievať k znižovaniu igelitových tašiek. Dlhodobým cieľom bude ich postupné vyraďovanie z ponuky.

Envirorezort do parlamentu predložil i legislatívnu úpravu, ktorá má za cieľ obmedziť spotrebu igelitových tašiek. Prostredníctvom ich spoplatnenia a povinnosti ponúkať aj ekologickú alternatívu.

Už ste čítali?

Študentky založili na fakulte vlastný bufet. Podporujú domácich…

Študenti študentom. Aj tak by sa dal charakterizovať bufet Veget, v ktorom sa…

Otvorili obchodný dom, kde kúpite len opravené a použité veci.…

Nablýskané a hypermoderné nákupné centrá sú…

Počas extrémnych pretekov zachránila život súperovi. Mimoriadny…

V rýchlom rozhodovaní pri záchrane ľudského života jej pomohol…

Povedzte doma, že je tu bezpečne, hovoria európskym turistom…

Pijú nelegálny alkohol, za benzín platia 20 centov a tvrdia, že…