Jednota a Kaufland budú chrániť prírodu. To, na čo ste boli roky zvyknutí, vám musia odoprieť
TASR
TASR

Jednota a Kaufland budú chrániť prírodu. To, na čo ste boli roky zvyknutí, vám musia odoprieť

Obľúbené obchody, ktoré húfne navštevujú aj Slováci, si prichystali novinky, ktoré prispejú k ochrane životného prostredia. To, čo sa rozhodli postupne zaviesť, bude síce radikálne, ale naša krajina to potrebuje ako soľ.

Ilustračné foto — Foto: wikimedia

BRATISLAVA 17. februára (TASR) - Igelitové tašky sú veľkým problémom pre životné prostredie, no, bohužiaľ, Slovensko stále patrí ku krajinám, kde je ich spotreba výrazná. Zabojovať sa preto rozhodli samotné obchodné reťazce, ktoré sa pripojili k iniciatíve Bez igelitiek. Na Slovensku patrí spotreba igelitových tašiek medzi najvyššie v Európskej únii, čo je alarmujúca správa. Len ich spoplatnenie nestačí, preto sa obchodné reťazce, ktoré Slováci navštevujú, zaviazali urobiť pre ich úplné obmedzenie viac.

Vyradia ich z predaja

Ako uvádza na svojej stránke ministerstvo životného prostredia, jeden obyvateľ spotrebuje za rok v priemere až 466 tašiek, pričom európsky priemer je o viac ako polovicu nižší. Aj preto envirorezort vyhlásil iniciatívu Slovensko bez igelitových tašiek. K nej sa už pripojili pripojili prvé obchodné reťazce. Ide o COOP Jednota a Kaufland, k myšlienke sa pripojil aj Zväz obchodu a cestovného ruchu SR.

Zodpovedný prístup k životnému prostrediu je zodpovedným prístupom k zdraviu ľudí v celej krajine. Som rád, že iniciatíva našla odozvu aj medzi najvýznamnejšími hráčmi v slovenskom maloobchode,“ povedal minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Podľa jeho slov práve maloobchod predstavuje kľúčového hráča pri obmedzovaní spotreby igelitových tašiek.

Subjekty, ktoré sa zapojili do iniciatívy, môžu verejnosť informovať prostredníctvom loga Bez igelitiek, s čím budú súvisieť aj nálepky v obchodoch. „Umiestnenie nálepiek v obchodoch nepredstavuje pre zapojených len možnosť prezentovať sa ako zodpovedný podnikateľ. Predovšetkým ide o otvorený záväzok voči zákazníkom, že sa aktívne zapojili do znižovania spotreby neekologických tašiek,“ doplnil Sólymos.

V rámci iniciatívy plánuje sieť Kaufland spustiť tento rok dlhodobý projekt, ktorého cieľom bude postupne odstrániť ekologicky nevyhovujúce tašky z predaja. COOP Jednota a ZOCR sa zaviazali aktívne prispievať k znižovaniu igelitových tašiek. Dlhodobým cieľom bude ich postupné vyraďovanie z ponuky.

Envirorezort do parlamentu predložil i legislatívnu úpravu, ktorá má za cieľ obmedziť spotrebu igelitových tašiek. Prostredníctvom ich spoplatnenia a povinnosti ponúkať aj ekologickú alternatívu.

Už ste čítali?

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…

Nitrania nesmelo ponúkli svoje farmárske čipsy obchodnému reťazcu.…

Poctivá práca prináša ovocie. Zemiakové lupienky od malej…

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…