Táto nenápadná babička zachránila tisícky životov a takmer nikto o tom nevie
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Táto nenápadná babička zachránila tisícky životov a takmer nikto o tom nevie

Skromná žena stojí za záchranou približne 2 500 životov, hoci o nej málokto počul. Za svoje hrdinstvo a nesmiernu odvahu si však zaslúži obrovský obdiv. Viac ako na svoju bezpečnosť totiž hľadela na pomoc tým, ktorí ju veľmi potrebovali.

Irena Sandlerová vďaka svojej odvahe a odhodlaniu zachránila tisícky životov. — Foto: wikipedia

VARŠAVA 16. februára - Prednedávnom sme písali o skromnom mužovi, ktorý počas holokaustu s nasadením vlastného života zachránil 669 prevažne židovských detí pred nešťastným osudom. Nebol však jediným hrdinom, ktorý v tej dobe viac ako na seba myslel na iných a o nesmiernej odvahe možno hovoriť aj v prípade tejto Poľky, ktorá mala práve včera 107. výročie svojho narodenia.

Hrdinka, o ktorej málokto vie

Irena Sendlerová na prvý pohľad pôsobí ako nenápadná babička, pred rokmi však počas druhej svetovej vojny zachránila tisícky životov, hoci o tom takmer nikto nevie. Najväčšie hrdinské skutky často zostávajú utajené, no ich význam je nesmierny, ako to bolo aj v tomto prípade. Sympatická rodáčka z Varšavy bola sociálnou pracovníčkou a práve vďaka tomu mala prístup do geta vo Varšave, v ktorom boli uväznené stovky Židov. Vedela, že sa na to, čo ich postretlo, nemôže len tak nečinne prizerať a bola odhodlaná niečo urobiť, hoci tým sama sebe navodila nemalé problémy.

Irena Sandlerová v roku 1942.
Irena Sandlerová v roku 1942. Foto: wikipedia

Nechcela byť nečinným svedkom ich nešťastia

Už v detstve vyrastala medzi Židmi, a tak si s nimi prirodzene rozumela. Žila totiž v Otwocku, kde bola silná židovská komunita, a preto sa aj ona často hrávala aj so svojimi židovskými rovesníkmi. Jej otec pracoval ako lekár a aj väčšina jeho pacientov boli Židia, a táto komunita ľudí bola súčasťou jej života. Keď sa dostali do problémov, vedela, že im musí pomôcť. Na úrade vytvorila asi 10-člennú skupinu pracovníkov, spolu s ktorými falšovali dokumenty a manipulovali s archívmi, aby Židia mohli dostávať sociálnu pomoc, hoci Nemci boli proti tomu. Pri tom však jej pomoc neskončila, práve naopak, zašla ešte omnoho ďalej.

Prečítajte si tiež: Muž, ktorý zachránil 669 detí počas holokaustu, netušil, že sedia okolo neho. Pozrite si jeho reakciu

Robila všetko, čo bolo v jej silách

Sfalšovala špeciálnu priepustku pre zdravotnícky personál, vďaka ktorej sa mohla dostať do geta, kam uväzneným ľuďom pašovala potraviny a lieky. Postupne však začala aj so zachraňovaním detí a premýšľala nad spôsobom, ako ich odtiaľ dostať preč čo najviac. Začala deťom hľadať úkryty v kláštoroch, sirotincoch aj v spoľahlivých rodinách, v ktorých im nemohlo nič hroziť. Musela byť však naozaj nenápadná a ani pre deti to nebolo vôbec jednoduché. Často ich prevážali ukryté v odpadkoch, pašovali ich cez podzemné chodby či kanály, v dobre vyplnených vreciach ich prehadzovali cez stenu geta alebo ich prevážali v sanitke v rakvách. Pri tom pani Irena podstupovala nemalé riziko, že sa jej na to príde. Deťom potom vybavovala falošné doklady, aby sa s novou identitou opäť mohli zaradiť do bežného života.

Nezľakla sa ani keď nastali problémy

Keď pani Irenu v roku 1943 zatklo gestapo, ani napriek mučeniu nič neprezradila a snažila sa zachránené deti neprestajne chrániť a nezmenil na tom nič ani kolobeh výsluchov a pobyt vo väzení. Dokonca bola odsúdená na smrť, alebo Žegote (Rade pre pomoc Židom) sa našťastie podarilo podplatiť dozorcu, a tak mohla ujsť.

V roku 1983 mohla Irena Sandlerová zasadiť svoj strom v Aleji spravodlivých v Jad Vašem.
V roku 1983 mohla Irena Sandlerová zasadiť svoj strom v Aleji spravodlivých v Jad Vašem. Foto: wikipedia

Detské oddelenie Rady pre pomoc Židom, ktoré založila, zachránilo spolu 2500 detských životov, na čom mala obrovskú zásluhu, pričom sama zachránilo okolo 400 z nich. V roku 1965 jej Jad Vašem udelil titul Spravodlivá medzi národmi a v roku 2003 jej bol udelený najvyšší poľský civilný titul Rad bieleho orla, v roku 2007 sa stala rytierkou Radu úsmevu. Žila až do roku 2008 a pochovaná je na najslávnejšom cintoríne Varšavy.

Už ste čítali?

Nitrania nesmelo ponúkli svoje farmárske čipsy obchodnému reťazcu.…

Poctivá práca prináša ovocie. Zemiakové lupienky od malej…

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…

Zomrel sovietsky hrdina, ktorý zachránil svet pred jadrovou…

Svet vzdáva hold hrdinovi, o ktorom dlhé roky nikto nevedel. Vďaka jeho rozhodnutiu…

Slovák dokáže vyrobiť topánky, ktoré vydržia celý život. V obchodoch…

Obchody sú síce plné najrôznejších topánok…