Dobré noviny
Táto nenápadná babička zachránila tisícky životov a takmer nikto o tom nevie
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Táto nenápadná babička zachránila tisícky životov a takmer nikto o tom nevie

Irena Sandlerová vďaka svojej odvahe a odhodlaniu zachránila tisícky životov.
Irena Sandlerová vďaka svojej odvahe a odhodlaniu zachránila tisícky životov. — Foto: wikipedia

Skromná žena stojí za záchranou približne 2 500 životov, hoci o nej málokto počul. Za svoje hrdinstvo a nesmiernu odvahu si však zaslúži obrovský obdiv. Viac ako na svoju bezpečnosť totiž hľadela na pomoc tým, ktorí ju veľmi potrebovali.

VARŠAVA 16. februára - Prednedávnom sme písali o skromnom mužovi, ktorý počas holokaustu s nasadením vlastného života zachránil 669 prevažne židovských detí pred nešťastným osudom. Nebol však jediným hrdinom, ktorý v tej dobe viac ako na seba myslel na iných a o nesmiernej odvahe možno hovoriť aj v prípade tejto Poľky, ktorá mala práve včera 107. výročie svojho narodenia.

Hrdinka, o ktorej málokto vie

Irena Sendlerová na prvý pohľad pôsobí ako nenápadná babička, pred rokmi však počas druhej svetovej vojny zachránila tisícky životov, hoci o tom takmer nikto nevie. Najväčšie hrdinské skutky často zostávajú utajené, no ich význam je nesmierny, ako to bolo aj v tomto prípade. Sympatická rodáčka z Varšavy bola sociálnou pracovníčkou a práve vďaka tomu mala prístup do geta vo Varšave, v ktorom boli uväznené stovky Židov. Vedela, že sa na to, čo ich postretlo, nemôže len tak nečinne prizerať a bola odhodlaná niečo urobiť, hoci tým sama sebe navodila nemalé problémy.

Irena Sandlerová v roku 1942.
Irena Sandlerová v roku 1942. Foto: wikipedia

Nechcela byť nečinným svedkom ich nešťastia

Už v detstve vyrastala medzi Židmi, a tak si s nimi prirodzene rozumela. Žila totiž v Otwocku, kde bola silná židovská komunita, a preto sa aj ona často hrávala aj so svojimi židovskými rovesníkmi. Jej otec pracoval ako lekár a aj väčšina jeho pacientov boli Židia, a táto komunita ľudí bola súčasťou jej života. Keď sa dostali do problémov, vedela, že im musí pomôcť. Na úrade vytvorila asi 10-člennú skupinu pracovníkov, spolu s ktorými falšovali dokumenty a manipulovali s archívmi, aby Židia mohli dostávať sociálnu pomoc, hoci Nemci boli proti tomu. Pri tom však jej pomoc neskončila, práve naopak, zašla ešte omnoho ďalej.

Robila všetko, čo bolo v jej silách

Sfalšovala špeciálnu priepustku pre zdravotnícky personál, vďaka ktorej sa mohla dostať do geta, kam uväzneným ľuďom pašovala potraviny a lieky. Postupne však začala aj so zachraňovaním detí a premýšľala nad spôsobom, ako ich odtiaľ dostať preč čo najviac. Začala deťom hľadať úkryty v kláštoroch, sirotincoch aj v spoľahlivých rodinách, v ktorých im nemohlo nič hroziť. Musela byť však naozaj nenápadná a ani pre deti to nebolo vôbec jednoduché. Často ich prevážali ukryté v odpadkoch, pašovali ich cez podzemné chodby či kanály, v dobre vyplnených vreciach ich prehadzovali cez stenu geta alebo ich prevážali v sanitke v rakvách. Pri tom pani Irena podstupovala nemalé riziko, že sa jej na to príde. Deťom potom vybavovala falošné doklady, aby sa s novou identitou opäť mohli zaradiť do bežného života.

Nezľakla sa ani keď nastali problémy

Keď pani Irenu v roku 1943 zatklo gestapo, ani napriek mučeniu nič neprezradila a snažila sa zachránené deti neprestajne chrániť a nezmenil na tom nič ani kolobeh výsluchov a pobyt vo väzení. Dokonca bola odsúdená na smrť, alebo Žegote (Rade pre pomoc Židom) sa našťastie podarilo podplatiť dozorcu, a tak mohla ujsť.

V roku 1983 mohla Irena Sandlerová zasadiť svoj strom v Aleji spravodlivých v Jad Vašem.
V roku 1983 mohla Irena Sandlerová zasadiť svoj strom v Aleji spravodlivých v Jad Vašem. Foto: wikipedia

Detské oddelenie Rady pre pomoc Židom, ktoré založila, zachránilo spolu 2500 detských životov, na čom mala obrovskú zásluhu, pričom sama zachránilo okolo 400 z nich. V roku 1965 jej Jad Vašem udelil titul Spravodlivá medzi národmi a v roku 2003 jej bol udelený najvyšší poľský civilný titul Rad bieleho orla, v roku 2007 sa stala rytierkou Radu úsmevu. Žila až do roku 2008 a pochovaná je na najslávnejšom cintoríne Varšavy.

Už ste čítali?