Dobré noviny
Chudobný kenský študent sa nemohol dostať z Bratislavy domov. Prezident Kiska ho do Afriky vzal svojím lietadlom
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Chudobný kenský študent sa nemohol dostať z Bratislavy domov. Prezident Kiska ho do Afriky vzal svojím lietadlom

Prezident Andrej Kiska na návšteve v Keni.
Prezident Andrej Kiska na návšteve v Keni. — Foto: Facebook/AndrejKiska

Prezident Andrej Kiska umožnil chudobnému chlapcovi z Afriky, ktorý študuje v Bratislave, navštíviť svoju rodinu. Po príchode do Kene prišlo skutočné dojatie.

NAIROBI 15. februára - Slovenský prezident Andrej Kiska ako hlava štátu historicky prvýkrát navštívil Keňu, kde bol pozvaný prezidentom Kenskej republiky Uhurom Kenyattom. Počas svojej trojdňovej návštevy stihol nielen oficiálne stretnutia, ale zoznámil sa aj s mnohými bežnými obyvateľmi a tieto stretnutia boli preňho prinajmenšom inšpiratívne. Príbehy viacerých z nich sú tak silné, že človeka chytia za srdce.

Do Kene s prezidentom

Kiska má zo svojej cesty nespočetné množstvo zážitkov. Najsilnejší príbeh sa však spája s chudobným africkým chlapcom Bensonom, ktorý prišiel na Slovensko študovať medicínu. Keďže však pochádza z jednej z najchudobnejších častí Kene, nemá peniaze na to, aby mohol chodiť domov do Kene, a tak sa teraz videl so svojou mamou a súrodencami po štyroch rokoch. Kiska ho zobral so sebou na palubu lietadla a umožnil mu byť so svojimi blízkymi. Ani po dvoch dňoch návratu domov nevedel Benson zastaviť slzy.

Prezident Kiska sa pri návšteve Kene stretol aj s Bensonovou rodinou.
Prezident Kiska sa pri návšteve Kene stretol aj s Bensonovou rodinou. Foto: Facebook/AndrejKiska

Chýry o jeho talente sa dostali k Slovákom

Benson je už v treťom ročníku medicíny a hoci denne cíti, že rodina ho veľmi potrebuje, vie, že musí doštudovať. Školstvo v Keni nie je bezplatné a mnohé deti kvôli tomu školu navštevovať nemôžu. "Do školy by nechodil ani Benson, keby nestretol sestru Mery. Írsku sestru, ktorá chodí po najchudobnejších slumoch Nairobi a vyťahuje deti z ulice do školy. Tak sa tam dostal aj on. Zakrátko sa stal najlepším žiakom triedy, neskôr školy. Chýry o jeho talente sa dostali aj k Slovákom, ktorí tu pôsobia," uviedol na sociálnej sieti prezident Kiska. Vďaka Mariánovi Čaučíkovi z mimovládnej organizácie eRko a ďalším ľuďom ochotným pomôcť je tak tam, kde je dnes. "Na Univerzite Komenského v Bratislave získal štipendium. Neuveriteľné, za aký krátky čas a ako dobre hovorí našim jazykom," dodal Kiska. V neposlednom rade mu však pomohla aj vlastná tvrdá práca a chuť zmeniť svoj osud. Je nesmierne usilovný a na život si privyrába rôznymi brigádami.

Prezident Kiska sa stretol s Bensonovou rodinou aj mnohými miestnymi obyvateľmi.
Prezident Kiska sa stretol počas návštevy Kene s mnohými miestnymi obyvateľmi. Foto: facebook/AndrejKiska

Skutočné dojatie

Situácia uňho doma je pritom skutočne neľahká. Bensonova mama predáva zeleninu, aby uživila jeho ôsmich súrodencov a svojho chorého brata. Mesačne pritom nezarobí viac ako 40 eur. Na svojho syna je však nesmierne pyšná. "Tú hrdosť v očiach Bensonovej mamy si zapamätám navždy," vyjadril sa Kiska, ktorý sa osobne stretol s Bensonovou rodinou. Tá vidí v šikovnom chlapcovi veľkú nádej. "O tri roky Benson skončí medicínu a chce sa vrátiť do Kene ako detský lekár," opísal Kiska, ktorý dodal, že mu drží palce, pretože bojovníci ako on menia svet.

Žena, ktorá zbiera čajové lístky

Prezident Kiska nám prostredníctvom príbehov a fotografií, ktoré zverejnil, ukazuje Afriku zo stránky, ktorú by každý mal spoznať. O tom, ako si váži prácu ľudí, svedčilo aj jeho ďalšie stretnutie s miestnou ženou, ktorá každý deň zbiera čajové lístky. "Odtrhne tisíce čajových lístkov denne, musí presne vedieť ktoré. Na prvý pohľad to vyzerá jednoducho, ale musí odtrhnúť len horné dva. Zbieranie čaju je umenie, tak ako jeho príprava. Keňania tvrdia, že dobrý čaj je všeliek. Najväčšiu hodnotu má ich biely čaj," opísal na sociálnej sieti prezident Kiska. Človek, ktorý je bežným konzumentom čaju, si pritom ani neuvedomí, koľko práce stojí za jeho prípravou. Týmto príbehom však jeho skúsenosti z tejto cesty zďaleka nekončia.

Stretnutie Kisku o ženou, ktorá zbiera čajové lístky.
Stretnutie Kisku o ženou, ktorá zbiera čajové lístky. Foto: facebook/AndrejKiska

Sú vďační za každú jednu ceruzku

Počas svojej návštevy Kene sa tiež stretol s mnohými deťmi, ktorým Slováci pomáhajú, za čo im vyjadril obrovskú vďaku. "Chudoba, ktorá je ťažko opísateľná. Slováci, ktorí sa rozhodli pomáhať v neuveriteľne ťažkých podmienkach. Oči detí, ktoré sú vďačné za každú jednu ceruzku. Toto je Afrika," dojato opísal Kiska. Práve to je dôvod, prečo vzdal úctu Slovenke Dárii, ktorá v Keni postavila školu, ktorú dnes navštevuje 350 ľudí, ale aj profesorovi Vladimírovi Krčmérymu a Vysokej škole svätej Alžbety, ktorá má nad školou patronát. "To, čo tu spoločne dokázali, je neuveriteľné. Deťom z ulice, sirotám zmenili život a dávajú nádej ďalším a ďalším," dodal. Tieto príbehy sú veľkou inšpiráciou pomáhať tým, ktorí to veľmi potrebujú.

Prezident SR Andrej Kiska s malým dievčatkom z Kene.
Prezident SR Andrej Kiska s malým dievčatkom z Kene. Foto: Facebook/AndrejKiska

Už ste čítali?