Dobré noviny
Štátny znak mohol vyzerať celkom inak. Pozrite si zamietnuté návrhy
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Štátny znak mohol vyzerať celkom inak. Pozrite si zamietnuté návrhy

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR

Slovenský štátny znak pozná snáď každý našinec, no mnohí ho berú len ako samozrejmosť. No napadlo vám vlastne, čo bol jeho predobraz a ako vyzerali skryté návrhy v časoch, keď bol dvojkríž tabu?

BRATISLAVA 15. februára - Biely dvojkríž týčiaci sa na strednom vŕšku modrého trojvršia a na červenom pozadí. Tento stručný opis však nie je všetko, čo si náš štátny znak zaslúži. Viac k nemu prezradil v článku pred denník SME heraldik Ladislav Vrtel, ktorý je aj štátnym radcom pre heraldiku na ministerstve vnútra. V roku 1990 sa s Ladislavom Čisárikom podieľal na vytvorení verzie štátneho znaku, aký poznáme dnes. Nebola to však ľahká cesta.

Dvojkríž komunisti odmietali

Ako Vrtel uviedol pre SME, predobrazom a inšpiráciu bola podoba starej pečate. „Najkrajší znak je vždy ten najstarší, okrem toho, že je najhistorickejší, je ešte aj najčistejší. Potom sa to už len kazilo,“ nedal si servítku pred ústa heraldik. Celý článok o histórii vzniku štátneho znaku si môžete prečítať na webe denníka Sme.

Hoci sa v súvislosti s výskytom pôvodom byzantského dvojkríža hovorí už o 9. storočí, trojvršie sa na pečať dostalo až v 14. storočí. Tieto tri vrchy poznáme ako Tatra, Matra, Fatra, pričom v strede sa nachádza Tatra. No neboli to ani tak hory, ako skôr dvojkríž, ktorý bol tŕňom v oku komunistov. Tí ho totiž odmietali z ideologických dôvodov a boli skôr za znak, ktorý by vraj znázorňoval rovnoprávnosť Čechov a Slovákov. V štátnom znaku Československej socialistickej republiky preto dominoval český lev, ktorý mal nad hlavou socialistickú hviezdu, a na hrudi sa namiesto slovenského znaku s dvojkrížom či trojvrším nachádzal symbol vatry pod Kriváňom.

Dvojkríž ako cirkevný znak sa nepoužíval dlhých 30 rokov, od roku 1960 do roku 1990. Vatra pod Kriváňom, a teda znak, ktorý charakterizovali modrá, žltá a červená farba, bola zároveň znakom Slovenskej socialistickej republiky. Dvojkríž bol v tých časoch teda definitívne tabu.

Zaujímavé sú však návrhy toho, ako mohol slovenský socialistický znak vyzerať. Spája ich niekoľko spoločných prvkov - Kriváň, továreň, komunistické symboly ako kosák s kladivom či hviezda, symbol Slnka ako ozubeného kolesa, ale aj lipové ratolesti. Len dvojkrížu sa všetci poctivo vyhýbali. V tomto smere sa preto ukázal byť kľúčovým kongres heraldikov z roku 1989, kde sa spísala petícia za návrat historických prvkov. Už v roku 1990 bolo jasné, že slovenským znakom bude opäť dvojkríž na trojvrší tak, ako ho poznáme dnes.

Návrh Vincenta Hložníka. — Foto: Slovenský národný archív
Návrh Štefana Bednára. — Foto: Slovenský národný archív
Návrh Júliusa Lörinca. — Foto: Slovenský národný archív

Už ste čítali?