Epopeju o živote Márie Terézie chystajú štyri verejnoprávne televízie
TASR
TASR

Epopeju o živote Márie Terézie chystajú štyri verejnoprávne televízie

Podľa režiséra Dornhelma bola nesporne veľkou osobnosťou európskej histórie. Tým, ako dokázala skĺbiť panovnícke povinnosti s rolou matky šestnástich detí, sa stala inšpiráciou pre moderné ženy.

Mária Terézia, ilustračné foto. — Foto: TASR/Wikipédia

Bratislava 14. februára (TASR) - Dvojdielnu historickú epopeju o životných osudoch mladej Márie Terézie pripravujú štyri verejnoprávne televízie - Česká televízia, rakúska ORF, maďarská MTVA a slovenská RTVS. V hlavnej úlohe sa objaví rakúska herečka Marie-Luise Stockinger, Františka Štefana Lotrinského si zahrá Vojtěch Kotek pod režisérskou taktovkou Roberta Dornhelma, ktorý má na svojom konte nomináciu na Oscara či spoluprácu so Stevenom Spielbergom.

Podľa programového riaditeľa televíznej časti RTVS Tibora Búzu, sa v Márii Terézii objaví množstvo slovenských hercov zvučných mien. "Diváci sa naozaj majú na čo tešiť. Vo filme by si mali zahrať Táňa Pauhofová, Alexander Bárta, Zuzana Mauréry, Milan Ondrík, Rebeka Poláková, ale aj Petra Polnišová," doplnil s tým, že v týchto dňoch sa s partnermi rokuje o kastingu, lokáciách a ostatných detailoch. "Zaujímavosťou je, že okrem iných lokácií by sa malo nakrúcať aj v Dóme sv. Martina, kde sa uskutočnila korunovácia Márie Terézie."

Píše sa rok 1723 a v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražskom hrade je Karol VI., cisár Svätej rímskej ríše a kráľ španielsky a uhorský, korunovaný za českého kráľa. Práve tu sa začína príbeh jeho dcéry, budúcej cisárovnej Márie Terézie. Príbeh detskej lásky a budúceho manželstva s Františkom Štefanom Lotrinským, nástup vladárskej cesty, prevzatie maďarskej koruny a príbeh 16-násobného materstva jednej z najvýznamnejších žien v dejinách novodobej Európy.

Dvojdielny film bude režírovať Robert Dornhelm, rakúsky filmár pôvodom z Rumunska, ktorý dlhodobo žije a pracuje v Hollywoode, kde sa presťahoval po svojej nominácii na Oscara za dokument The Children of Theatre Street. Na svojom konte má vyše 30 filmov. Režijne sa tiež podieľal na seriáli Into the West z produkcie Stevena Spielberga, ocenenom Zlatým glóbusom.

"Keď ako režisér dostanete príležitosť nakrúcať dobovú snímku, musíte si dať pozor, aby sa z toho nestala 'návšteva múzea'. Na druhej strane je potrebné nepodceniť historickú vernosť a faktickú správnosť, pretože inak vás publikum prestane brať vážne a na filmársky výlet do minulosti sa s vami nevydá," komentoval spoluprácu na historickej snímke Robert Dornhelm a na margo jej hlavnej postavy poznamenal: "Mária Terézia bola nesporne obrovskou osobnosťou európskej histórie. Každopádne tým, ako dokázala skĺbiť panovnícke povinnosti s rolou matky šestnástich detí sa stala inšpiráciou pre všetky moderné ženy." K obsadeniu titulnej úlohy režisér dodal: "Bolo pre mňa dôležité, aby predstaviteľka Márie Terézie nebola len krásna, ale aby bola uveriteľná aj je premena na mocnú vládkyňu."

Prvá klapka rozsiahleho projektu padne v marci. Nakrúcať sa bude predovšetkým na zámkoch v Kroměříži a vo Valticiach. Štáb však zamieri aj do Bratislavy, Viedne či Toskánska.

TASR poskytol informácie PR manažér RTVS Juraj Kadáš.

Už ste čítali?

Povedzte doma, že je tu bezpečne, hovoria európskym turistom…

Pijú nelegálny alkohol, za benzín platia 20 centov a tvrdia, že…

Uznávaný český psychológ: Z dieťaťa sa stane dobrý človek, ak…

Čo sa môžeme my, dospelí, naučiť od detí a na čo pri ich výchove…

ZUZANA MAURÉRY: Majme vzdelaných ľudí, hlúpi sú ľahko manipulovateľní

Herectvo vyštudovala na bratislavskej VŠMU a získanú teóriu…

Táto nenápadná babička zachránila tisícky životov a takmer nikto…

Skromná žena stojí za záchranou približne 2 500 životov, hoci o nej málokto…