Občianska hliadka v Poprade sa osvedčila, bude pokračovať i naďalej
TASR
TASR

Občianska hliadka v Poprade sa osvedčila, bude pokračovať i naďalej

Poslaním občianskej hliadky bude ochrana verejného poriadku a životného prostredia V mestskej časti Popradu v Matejovciach.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Milan Kapusta

Poprad 9. februára (TASR) - V mestskej časti Popradu v Matejovciach bude opäť pôsobiť občianska hliadka. Mesto uspelo so zámerom vytvorenia občianskej hliadky v rámci projektu Podpora zamestnávania uchádzača o zamestnanie prostredníctvom vybraných aktívnych opatrení trhu práce finančne podporovaného Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny v Poprade. Poslaním štvorčlennej občianskej hliadky bude ochrana verejného poriadku a životného prostredia v Matejovciach.

"Občianske hliadky začnú pracovať 3. apríla a počas trvania projektu budú v nasadení do 31. decembra," informoval komunikačný manažér mesta Poprad Marián Galajda. Mesto sa do programu rozhodlo vstúpiť na základe potreby zintenzívnenia ochrany verejného poriadku, ako aj na základe podnetov obyvateľov tejto časti mesta, ktorí sa na samosprávu obracali s požiadavkami na riešenie problémov v spolunažívaní s miestnym rómskym obyvateľstvom.

Počas realizácie projektu v roku 2016 členovia hliadky najčastejšie pomáhali pri riešení zabezpečovania bezpečnosti žiakov pri priechode pre chodcov počas cesty do školy a zo školy, fyzických útokoch v marginalizovanej rómskej komunite, zabezpečovaní ochrany verejného majetku, kontrole športovísk a ihrísk, ale aj pri kontrole maloletých detí a mladistvých z rómskej komunity na verejnom priestranstve bez dozoru rodičov po 22.00 h. V rámci spolupráce so sociálnym odborom na Mestskom úrade v Poprade členovia občianskej hliadky participovali na konkrétnych prípadoch riešenia problémov v rómskej komunite.

"Zriadenie a činnosť občianskych hliadok prispeli k zlepšovaniu sociálnych vzťahov na lokálnej úrovni a hlavnou výhodou je, že jej členovia mali prirodzenú autoritu, dobrú miestnu a osobnú znalosť komunity, čo napomáhalo k identifikácii problémov a naopak, komunita poznala členov hliadky a dôverovala im," informoval náčelník Mestskej polície Poprad Štefan Šipula. Rovnako skonštatoval, že s činnosťou hliadky mali dobré skúsenosti aj ostatné zložky záchranného systému, ako sú Policajný zbor SR, mestská polícia, Hasičský a záchranný zbor SR, pracovníci samosprávy a štátnej správy i Záchranná zdravotná služba.

V rámci projektu boli vytvorené štyri pracovné miesta členov občianskej hliadky do 31. decembra 2016. Mesto Poprad preto v snahe zistiť názor samotných obyvateľov Matejoviec, či aktuálna situácia v mestskej časti vyžaduje pôsobenie občianskej hliadky i v ďalšom období, zrealizovalo dotazníkový prieskum. "Zapojilo sa do neho 142 občanov, z toho 112 žien a 30 mužov vo veku od 16 do 83 rokov. Až 73 % zúčastnených respondentov bolo presvedčených, že pôsobenie občianskej hliadky malo význam a je potrebné, aby tam pôsobila aj naďalej," uzavrel Galajda.

Už ste čítali?

Študentky založili na fakulte vlastný bufet. Podporujú domácich…

Študenti študentom. Aj tak by sa dal charakterizovať bufet Veget, v ktorom sa…

Otvorili obchodný dom, kde kúpite len opravené a použité veci.…

Nablýskané a hypermoderné nákupné centrá sú…

Počas extrémnych pretekov zachránila život súperovi. Mimoriadny…

V rýchlom rozhodovaní pri záchrane ľudského života jej pomohol…

Povedzte doma, že je tu bezpečne, hovoria európskym turistom…

Pijú nelegálny alkohol, za benzín platia 20 centov a tvrdia, že…