Dobré noviny
V TANAP-e majú pre dravcov pripravené aj umelé hniezda
TASR
TASR

V TANAP-e majú pre dravcov pripravené aj umelé hniezda

Orol pózuje pred ukradnutou kamerou vysoko v horách, ilustračné foto.
Orol pózuje pred ukradnutou kamerou vysoko v horách, ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Umelé hniezda sa umiestňujú v starších lesoch, kde je predpoklad, že hniezdiace vtáky nebudú vyrušované človekom.

Vysoké Tatry 8. februára (TASR) - Súčasťou monitoringu dravých vtákov a kontroly obsadených hniezdnych lokalít pracovníkmi Správy Tatranského národného parku (TANAP) je aj odborné posúdenie vhodnosti umiestnenia a stability samotného hniezda. Popri nedostatku potravy a nepriaznivom počasí predstavujú pre úspešné vyvedenie mláďat reálnu hrozbu aj nestabilné alebo vetrom, snehom a búrkami poškodené hniezda, ktoré by mohli v období hniezdenia spadnúť.

"Jedno z takýchto rizikových hniezd orlov skalných sme sa rozhodli opraviť ešte pred obdobím toku. Hniezdo, ktoré si orly pred niekoľkými rokmi postavili na smreku, sa začalo postupne po ohnutých vetvách zosúvať a pravdepodobnosť, že ďalšie hniezdenie už nevydrží, bola veľká," priblížil riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko. Spevniť, vyrovnať a rozšíriť pôvodné hniezdo sa pracovníkom národného parku podarilo pomocou špeciálnej kovovej hniezdnej podložky, ktorú bolo potrebné dôkladne zamaskovať a prekryť hniezdnym materiálom, aby si ju orly nevšimli.

Obdobie intenzívneho toku u orlov skalných sa začína väčšinou koncom februára. Súčasťou ich svadobných letov je aj krúženie nad hniezdom a zosadanie do neho, ktoré si pritom zdobia a vystielajú zelenými vetvičkami. "Veríme, že orly v nastávajúcich sezónach prejavia záujem o takto prerobené hniezdo a podarí sa v ňom vychovať ďalšie mláďatko," skonštatoval Majko.

Jedným zo spôsobov praktickej pomoci je aj inštalovanie umelých hniezd, ktoré sa umiestňujú v starších lesoch, kde je predpoklad, že hniezdiace vtáky nebudú vyrušované človekom. "Dravce môžu hniezdo obsadiť alebo sa aspoň motivovať, aby si v blízkom okolí postavili vlastné. Umelé hniezda najčastejšie využívajú myšiaky lesné, ale aj sokoly, orly krikľavé, orly skalné alebo bociany čierne," uviedol Majko.

Ako doplnil, v blízkosti vodných nádrží v kompetenčnom území Správy TANAP-u pre umiestnenie takýchto hniezd vyberali zdravé, vekovo a druhovo vhodné stromy. "Vo vrcholovej rázsoche jedného z nich sme postavili široké hniezdo určené pre nášho najväčšieho dravca, orliaka morského. Ten v posledných rokoch pravidelne hniezdi už aj na severnom Slovensku," uzavrel.

Už ste čítali?