AFRICKÝ POHÁR NÁRODOV: Egypt postúpil po dráme do finále

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: TASR/AP

V stredajšom úvodnom semifinále zdolal egyptskí futbalisti reprezentantov Burkiny Faso až po jedenástkovom rozstrele 4:3.

Libreville 2. februára (TASR) - Futbalisti Egypta sa stali prvými finalistami Afrického pohára národov. V stredajšom úvodnom semifinále zdolali reprezentantov Burkiny Faso až po jedenástkovom rozstrele 4:3. V riadnom hracom čase i po predĺžení sa duel skončil remízou 1:1.

Úvodný polčas sa niesol v réžii Burkiny Faso, ktorá mala takmer dvojtretinové držanie lopty a bránku Egypta ohrozila štyrikrát, no proti pevnej obrane súpera si nedokázala vypracovať žiadne veľké šance. Egypťania vystrelil medzi tri žrde len raz, ale brankár sa musel poriadne natiahnuť, aby vyrazil Kahrabov technický pokus.

Aj v druhom dejstve mali miernu prevahu hráči Burkiny Faso, no boli to Egypťania, ktorí sa ujali vedenia. V 66. minúte vymietol šibenicu strelou spoza šestnástky Salah. O sedem minút neskôr bolo vyrovnané, keď "faraóni" inkasovali vôbec prvý gól na turnaji. Postaral sa oň Aristide Bancé, ktorý si vo veľkom vápne spracoval center a pohotovo zakončil. V ďalšom priebehu už gól nepadol a rovnako tomu bolo aj v predĺžení.

O triumfe nakoniec rozhodli jedenástky, v ktorých vyhrali 4:3 Egypťania. Tú rozhodujúcu premenil Amr Warda. Hrdinom "penaltovej drámy" bol 44-ročný egyptský brankár Essam el-Hadary, ktorý zneškodnil dva pokusy súperových hráčov. "Súper bol väčšinu zápasu aktívnejším a lepším tímom. Nevyužil však veľké množstvo šancí a ja som šípil, že keď stretnutie dovedieme do jedenástkového rozstrelu, budeme mať veľké šance na úspech. V ňom sa totiž môže prihodiť všetko a tak to skutočne bolo. Z postupu máme obrovskú radosť, ale bolo nesmierne ťažké ho vybojovať," povedal tréner egyptskej reprezentácie Hector Cuper.

V tábore Burkiny Faso zavládlo po nešťastnej prehre sklamanie. "Sme jedna rodina a držíme spolu. Nepremenili sme dve jedenástky, ale na Bertranda (Traoreho - pozn.) a Koffiho sa nemôžeme hnevať, stať sa to môže každému. Sme jeden tím, spolu vyhrávame a spolu prehrávame. Pokúsime sa nazbierať posledné zvyšky síl a zabojovať o tretie miesto," povedal stredopoliar zdolaného tímu Abdou Traore. Kormidelník Paulo Duarte si nedával servítku pred ústa a ostro skritizoval hlavného rozhodcu Malanga Diedhioua zo Senegalu. "Nezvyknem po zápase hodnotiť rozhodcov, ale dnes to musím povedať nahlas. Rozhodca ovplyvnil výsledok zápasu, keď nám z neznámych príčin odoprel dve penalty," zúril portugalský lodivod.

Finálovým súperom Egypta bude v nedeľu úspešnejší z druhého štvrtkového semifinále, v ktorom si Kamerun zmeria sily s Ghanou. Egypťania sú so siedmimi titulmi najúspešnejším účastníkom afrického šampionátu. Poslednú trofej získal pred siedmimi rokmi po finálovom triumfe 1:0 nad Ghanou.